Pražské Výstaviště opět ovládne literatura. Co nabídne Svět knihy?
Největší knižní svátek v České republice se blíží. 26. ročník mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy se uskuteční 23.–26. září. Na co se můžete těšit?
Po ročním odkladu z důvodu nepříznivé covidové situace se na holešovické Výstaviště vrací všemi literárními nadšenci a nakladateli očekávaný Svět knihy. Čestným hostem letošního ročníku je Francie a zvláštní pozornost bude věnována také Polsku, jehož prezentace se v loňském roce nemohla uskutečnit. Zářijový termín nabídne nejen zajímavé hosty, ale také umožní vystavovatelům představit knižní novinky druhé poloviny roku. Vedle dojmů a informací z nabitého programu si samozřejmě budete moct odnést spoustu knih za sníženou cenu.
Festival tentokrát přiblíží tvůrčí rozmanitost francouzské literatury: od beletrie přes literaturu pro děti či komiks až po divadlo. Osobně o své tvorbě promluví Laurent Binet (25. 9., 11:00–11:50) či Muriel Barbery (25. 9., 14:00–14:50). Pozornost bude věnována samozřejmě i osobnosti Milana Kundery, který je významným autorem jak u nás, tak ve Francii.
„Umožní nám obsáhnout hlavní individuální i kolektivní, intimní i politická témata, která se prolínají díly pozvaných autorů: otázky identity, psaní o exilu a cestování, vztah literatury a historie, otázky feminismu,” říká o účasti na veletrhu za organizátory prezentace čestného hosta Florence Salanouve, atašé pro spolupráci v literární oblasti a názorové debaty a ředitelka Mediatéky Francouzského institutu v Praze.
Programová témata zavedou návštěvníky také do Polska. „V roce 2020 mělo být Polsko čestným hostem veletrhu, ten samý rok vyšlo mnoho nových překladů do češtiny. Část jsme představili online, ale některé knihy čekaly až na Svět knihy a výsledkem je i letošní bohatý program v četně velkého stánku s širokou nabídkou knih, výstav a koncertů,“ shrnuje polskou prezentaci ředitel Polského institutu v Praze Maciej Ruczaj.
Hvězdným hostem festivalu bude anglický literát David Mitchell (25. 9., 17:00–17:50), autor knihy Atlas mraků, na jejíž známosti přidalo zdařilé zfilmování v režii Toma Tykwera a sourozenců Wachkovských. S těmito filmaři se Mitchell potkává také jako jeden ze scenáristů čtvrtého pokračování kultovní filmové série Matrix. Časopis Time řadí Mitchella do stovky nejvlivnějších světových osobností.
Dalším velkým jménem na programu je silný hlas současné africké literatury Chimamanda Ngozi Adichie, známá bestsellerem Amerikána (25. 9. od 17 hodin autogramiáda, 26. 9. v 13:00–14:30 společně s Viktorii Hanišovou promluví o otázce identity ve svých knihách).
Letošní ročník, jehož motto zní „Můj život je v jazyce“ má za cíl zkoumat otázky vztahu literárních děl i jejich autorů k jazyku, ke geografické i mentální příslušnosti k dané zemi.
V nové sekci Literatura jako hlas svobody, letos zacílené na Bělorusko, bude slyšet třeba o Andreji Chadanovičovi a Dmitrijovi Strocevovi. Speciální prostor si vysloužila Cena Evropské unie za literaturu. „Jako pokračování našeho silného zájmu o otázky spojené s Evropou spolupracujeme tento rok s Cenou Evropské unie za literaturu. Za Česko byla letos udělena Lucii Faulerové za knihu Smrtholka. Oceněná autorka se na veletrhu představí, stejně jako další tři laureáti této ceny,“ upřesňuje dramaturg Guillaume Basset.
Přítomni budou také loňští i letošní vítězové Literární ceny Knižního klubu, kteří promluví o svých spisovatelských začátcích a představí i své nové knihy (24. 9., 13:00–13:50). Nebudou chybět besedy a autogramiády známých českých autorských jmen, jako např. Aleny Mornštajnové či Michala Viewegha.
Zájemci o dění v nakladatelství young adult literatury by se neměli nechat ujít YOLI Talk Show, na které o své roli autorky a redaktorky promluví Anna Musilová a Karolína Skácelová prozradí, jak se jí jako knižnímu influencerovi pracuje v marketingu (25. 9., 10:00–10:50).
Potkat se budete moci i s odborníky v oblasti zdraví, jmenovitě s autorem knihy Posilování stresem prof. Pavlem Kolářem (25. 9., 14:00–14:50). O výživě promluví a výtisk Jediné knihy o jídle, kterou potřebujete vám podepíše Karolína Fourová (24. 9., 12:00–12:50).
Páteční 14. hodina bude věnována dvěma, bohužel zesnulým, významným osobnostem ve své profesi, a to Karlu Gottovi, jehož unikátní autobiografii uvede jeho žena Ivana, a Filipu Lábovi – jeho publikaci Postdigitální fotografie představí Pavel Turek.
O cestovatelské zážitky z hor a autogramy se podělí Lucie Kutrová (24. 9., 17:00–17:50) a situaci v Izraeli, USA či Velké Británii přiblíží prostřednictvím knih a debaty novináři Jakub Szántó, Martin Řezníček a Milan Kocourek (25. 9., 14:00–14:50).
Program je opravdu pestrý. Více informací a kompletní program najdete na webu Světa knihy (ale domníváme se, že pokud jste se už nemohli dočkat, dávno máte rozplánované, co a koho chcete vidět). Také při jeho pročítání litujete, že neumíte být na více místech zároveň?
Zdroj: Svět knihy