• Lifestyle  • Příběh jako dárek: Vánoční knižní tipy

Příběh jako dárek: Vánoční knižní tipy

Každoročně pod stromečkem nadělujeme či dostáváme aspoň jednu knihu. Pokud si také nedokážete Vánoce bez příběhů představit, inspirujte se našimi knižními tipy.

Děti nade vše (Delphine de Vigan)

Pomysleli jste si někdy, že mají influenceři pohodový život? Točí vlogy, pózují v oblečení z nejnovějších kolekcí, dostávají věci „zadarmo“… Mnohým se to na první pohled tak může zdát, ale za tím vším pozlátkem a lajky existuje i smutek, vyčerpání či až chorobná touha po slávě a větší podpoře ve formě pěkných komentářů, srdíček, ale i peněz. Denně jsou na očích tisíců sledujících a (ne)přemýšlí o tom, jak moc si je pouštějí do soukromí. Fenoménu reality show a sociálních sítí a jejich temným stránkám se věnuje Delphine de Vigan ve svém nejnovějším románu. Zaměřuje se na dětské hvězdy internetu, které, částečně i z dobré vůle, jejich rodiče neváhají obětovat pro pověstných 15 minut slávy.

A co když je soukromí už jen překonaným, zastaralým pojmem nebo, v horším případě, jen iluzí? 

Hlavní hrdinka Mélanie je milovnicí reality shows. V průběhu let se snaží přiblížit svému vzoru – Loaně z Loft Story (francouzská verze pořadu Big Brother) – ale zdaleka není tak úspěšná. Její popularita naroste až v momentě, kdy se začne se světem dělit o svoje děti a založí si YouTube kanál, na kterém Sammyho a Kimmy předvádí čím dál víc. Zlom nastane, když její šestiletou dceru někdo unese. Vyšetřování se ujímá Clara, která se nemůže od Mélanie snad více lišit – vyrostla bez televize a o sociálních sítích toho moc neví. Jedna touží po slávě, jejímž dosažením se zbavuje jakési samoty, která v ní byla zakořeněna již od mládí. Druhá taktéž formována primárně rodinou, které záleželo na tom, co se na světě děje, nachází své poslání u policie.

Jako čtenáři sledujeme poutavý příběh, v němž hrají roli moderní fenomény doby a naše stopy v digitálním prostoru, nahlížíme do světa konzumu a zabýváme se otázkami ohledně ochrany osobnosti dětí. V knize se prolínají žánry thrilleru, detektivky a v závěrečné části, kdy nás autorka přenese do roku 2031, i dystopie. Děti nade vše jsou autorčinou další skvělou knihou, kterou doporučujeme každému, hlavně těm, kteří mají děti. Určitě se nejednou zamyslíte nad tím, co v online světě už překračuje hranici zdravého a etického chování. Autorka mimochodem zmiňuje zákon o ochraně dětských influencerů, který ve Francii platí od loňského roku. Doufáme, že nebude přibývat dětí, které by v dospělosti trpěly podobně jako Sammy a Kimmy a například své rodiče žalovaly za to, v jakých situacích je natáčeli či fotili a že jim ukradli dětství.

Formule 1 – Oficiální historie (Maurice Hamilton)

Také váš táta, bratr nebo partner vysedává o víkendech u závodu formulí? Pokud ano, tato publikace by ho neměla minout. Pro fanoušky nejprestižnějšího automobilového sportu je to bombový dárek. V oficiální publikaci Mezinárodní automobilové federace (FIA) líčí oceňovaný odborník a žurnalista Maurice Hamilton sedmdesátiletou historii závodů v sedmi kapitolách. Připomenete si tak legendární i současné piloty, dočtete se o nejzajímavějších závodech, průlomových pokrocích ve vývoji monopostů a získáte ucelený přehled. S předmluvou ředitele F1 pro motorsport Rosse Brawna a s využitím archivů FIA vzniklo mimořádné dílo plné exkluzivních fotografií.

Pomalu hořící oheň (Paula Hawkins)

Nový román autorky Dívky ve vlaku – knihy, která se stala fenoménem – nás zavede do Londýna, do čtvrti, kde kotví hausbóty. Na jedné z lodí je nalezen ubodaný mladík. Podezřelé jsou tři ženy, které ho znaly. Laura, temperamentní podivínka, o níž si leckdo myslí, že je nebezpečná, s Danielem strávila poslední noc před jeho smrtí. Jeho sousedka Miriam ví, že ačkoli Laura odcházela z místa činu s krví na oblečení, nemusí to ještě znamenat, že je vražednice – hořká zkušenost Miriam naučila, co to znamená, ocitnout se v nesprávný čas na nesprávném místě. A do třetice je tu Carla, teta zavražděného, která dosud truchlí nad nedávnou smrtí jiného člena rodiny. Nikomu nevěří – vždyť i dobří lidé mohou být schopni strašlivých činů. Tři ženy, které nemají společného nic kromě zášti, kterou k zavražděnému cítily… S ubíhajícími stránkami už si budete možná myslet, že jste odhalili vraha, ale vše je komplikovanější, než by se mohlo zdát. Skvělé čtení pro fanoušky napětí a detektivních thrillerů.

9. listopad (Colleen Hoover)

Nejnovější kniha od autorky bestsellerů Bez naděje, Pravda, nebo lež a dalších je jasnou koupí pro fanoušky jejích románů či pro milovníky romantiky a příběhů ze života. Colleen Hoover tentokrát vypráví o Fallon a Benovi. Jejich neovladatelná přitažlivost vede k tomu, že Fallonin poslední den před odjezdem do L. A. stráví společně. Pro začínajícího spisovatele Bena je Fallonin život přesně tou inspirací, kterou pro svou tvorbu hledal. Rozhodnou se proto zůstat v kontaktu. Vedou sice oddělené životy a prožívají vlastní vztahy, každý rok v ten samý den se však setkávají. Po nějakou dobu to funguje, až si jednoho dne Fallon není jistá, jestli jí Ben říká pravdu, nebo si jen realitu vymýšlí, aby dosáhl své dokonalé zápletky. Zažijí jedinečnou love story, nebo oba skončí se zlomeným srdcem?

Rozhodni se být zdráv (Jan Vojáček)

Pokračování bestselleru Umění být zdráv. Rozhodnout se je prvním krokem na vědomé cestě ke zdraví. Naslouchat vlastnímu tělu však nemusí být tak snadné. Které techniky pomáhají zlepšit naše životní nastavení? Jak prohlédnout iluze, které si vytváříme o světě? Jan Vojáček hledá odpovědi spolu s osobnostmi, kterých si váží a které mají k tématu zdraví co říct. Oblíbený funkční lékař v praktických návodech ukazuje, jak najít odvahu k životu v radosti a lásce – a inspirovat se může skutečně každý.

Všechny barvy duhy (kolektiv autorů)

Hodně fanoušků knih, které vycházejí v nakladatelství Yoli, tuto povídkovou sbírku, která by např. v Polsku vyjít nemohla, už pravděpodobně bude mít ve svých knihovničkách, ale jistě se ještě najdou tací, kteří si ji nestihli koupit nebo si ji přejí pod stromeček. Pokud můžete, schválně prověřte obsah poliček své mladší sestry nebo kamarádky, případně jejich instagramové profily, zda tam duhovou obálku nezahlédnete.

Ve sbírce najdete povídky jedenácti českých autorů o odvaze, přátelství, prvních láskách i síle a odhodlání být skutečně sám sebou. Vedle známých YA autorů, jakými jsou Theo Addair nebo Alžběta Bílková, představí kniha i řadu debutantů. Jejich queer hrdinové hledají vlastní identitu, navazují komplikované a jedinečné vztahy a snaží se najít své místo ve společnosti, která je v určitých ohledech přijímá, a v jiných naopak diskriminuje. Věnují se tématům homosexuality, bisexuality a coming outu, stejně jako nebinarity, transgender nebo asexuality.

Naše: Kuchařka, která spojuje (Kateřina Kuranová)

Kateřina Kuranová, kterou asi znáte spíše podle názvu jejího blogu a instagramového účtu Smooth and Cooking, svou novou kuchařku připravila se záměrem skrze jídlo spojovat rodinu a přátele. Kniha obsahuje přes 90 receptů, od proslavených placiček, kterými dobyla Instagram, přes hřejivé polévky, vydatné pomazánky, hlavní jídla pro každou příležitost až po dezerty a moučníky, které se předávají v rodině z generace na generaci. Nechybí ani vánoční a velikonoční pohoštění, stejně jako tipy a triky na skladování a uchování potravin. Zároveň se jedná o autentickou rodinnou kroniku. Rčení, že u jídla se nemluví, u Kačí doma neplatí. Ponouká abyste i vy usedli k jednomu stolu a u lahodného oběda či večeře si povídali a vnímali jídlo nejen jako zdroj energie a živin, ale také jako zážitek.

Má cesta za štěstím (Karel Gott)

Věříme, že unikátní biografii uznávaného českého zpěváka Karla Gotta jste už zaznamenali. Přesto ji nechceme v našem vánočním seznamu opomenout, protože se jedná o ideálního adepta na dárek. Tipujeme, že ji pod stromečkem letos rozbalí spousta rodičů a prarodičů. Jedná se o v mnoha směrech strhující obraz osudového vzepětí výjimečné osobnosti, která díky vrozenému talentu, jedinečnému hlasu, nezměrné píli, pracovitosti, poctivosti, slušnosti a osobnímu nasazení rozdávala publiku krásu, radost i sama sebe až do samého konce své životní pouti. Publikace obsahuje zhruba 1800 fotografií a jiných obrazových a dokumentačních materiálů, z nichž mnohé dosud nebylo zveřejněno. Karel Gott knihu dokončil ještě za svého života a intenzivně též pracoval na obrazové dokumentaci až do posledních dnů. Otevřeně hovoří o svém soukromí, dcerách, manželství, ale také o věcech, které byly doposud z různých důvodů zahaleny rouškou tajemství. Jeho vzpomínky sahají až do nejútlejšího dětství, vyprávějí o rodičích i širší rodině, o školních letech, o kamarádech i osobních zálibách, k nimž patřilo už v klukovských letech zejména malování. Je ve své inventuře osudu sebekritický i mimořádně upřímný, především v závěrečných kapitolách, v nichž popisuje těžké období zápasu se zákeřnou chorobou.

Naprostá šílenost: Anna na cestě z úzkosti (Tereza Kopecká)

Komiksová kniha, s jejímž obsahem se ztotožní nejeden člověk trpící úzkostmi a panickými atakami. Vhodná převážně pro mladší čtenáře, ale i dospěláky. Skrze příběh středoškolačky Anny, pro kterou najednou začne být problém opustit pokoj, jezdit autobusem nebo se vydat do školy jinou cestou než obvykle. Na cestě do školy potká neznámého kluka, ke kterému okamžitě pocítí přátelství. O prázdninách se s ním – a s úzkostí – vydá za dobrodružstvím. U tohoto originálního komiksu se dojmete i nasmějete.

Zamilujte se do angličtiny (Bronislav Sobotka)

Jestli vám někdo někdy tvrdil, třeba i vy sami, že se anglicky stejně nikdy nenaučíte, tak vám lhal! S touto knihou to zvládne každý. Seznamte se s Bronislavem Sobotkou, který se z dyslektika odrazovaného učiteli od jakéhokoliv studia vypracoval na lektora angličtiny s těmi nejvyššími jazykovými certifikáty a stal se živoucím důkazem, že angličtina je skutečně pro každého. Broňa vás zase na oplátku seznámí s fígly, jak překonat sám sebe, jak si nastavit cíle a vytvořit studijní plán, a hlavně jak ovládnout všechny disciplíny angličtiny od výslovnosti až po gramatiku. Pochopitelně vám také ukáže, jak se zbavit strachu z mluvení.

Redakční tip DailyStyle.cz na závěr

K některým ze zmiňovaných knih a k dalším vybraným dostanete v rámci Knihománie při nákupu jako dárek knížku křížovek a rébusů a poukázku na další (ne)knižní radosti. Nabídka platí do 24. prosince ve všech kamenných prodejnách knihkupectví Luxor.

Zdroj fotografií: Zuzana Schedová, Knižní klub