• Lifestyle  • Přítomnost znamená budoucnost pro Žižkov

Přítomnost znamená budoucnost pro Žižkov

Ve funkcionalistickém domě Radost na Praze 3 otevřelo originální butikové kino Přítomnost. V tomto sále zažijete více než pouhé zhlédnutí filmu.

Asi se úplně nemýlíme, když řekneme, že když se pohybujete po Žižkově, obvykle zde jen projíždíte. Nevnímáte ho jako lokalitu, kde byste chtěli trávit příliš volného času. To se snaží změnit dům Radost – který byl donedávna vnímán také spíše jako „komunistický barák“. Ve spolupráci s Aerofilms a festivalem Spectaculare si vzali do parády zdejší sál, který přeměnili v butikové kino, ve kterém si užijete sledování filmu z pohodlného křesla či pohovky a s drinkem v ruce.

Otevření kina Přítomnost je součástí naší dlouhodobé strategie změnit image a názor veřejnosti na dům a lokalitu. Naším cílem je zde vytvořit kulturně-společenské centrum dolního Žižkova. – Martin Louda, dům Radost

Přítomnost je čtvrtým z prostředků oživení domu Radost a celkově jeho okolí. Nejdříve zde otevřeli vyhlídkovou terasu, poté coworkingovou kavárnu s galerií pod kurátorským vedením Chemistry Gallery. Dále oživili prostor pod stadionem Viktorky Žižkov ve spolupráci se Žlutým karavanem, kde se letos odehraje řada žánrově pestrých festivalů, jako například festival Jazz and Wine nebo Landscape.

Přímo v sále se nachází bar, ve kterém si můžete objednat něco k pití či jídlu před projekcí, ale obsluha se vám bude věnovat i během sledování filmu. Sál má v podobě butikového kina kapacitu 90 míst a poskytne vedle filmových projekcí prostor pro koncerty, večírky, degustace, konference, workshopy, poslechové večery či festivaly.

Koncept butikového kina oslovuje diváky, kterým je blízké rčení carpe diem, film vnímají především jako zábavu a během projekce chtějí ochutnat i zajímavé drinky, nebo se lehce navečeřet. Přítomnost oslovuje ale i ty, kteří mají chuť zajít si v noci poslechnout nějakou hudbu, dát si drink dva, a strávit čas v příjemné atmosféře. – Lada Žabenská, ředitelka kina Přítomnost

Unikátní na prostoru je také přítomnost denního světla – skrze okna v sále můžete pozorovat, jak postupuje den, což je příjemné, pokud trávíte v sále například celý den na konferenci. Díky zatemnění se může sál během chvíle proměnit v kinosál i během dne. Sál je navíc „osázen“ květinovými instalacemi od ateliéru Haenke a sezením od společnosti Egoé. Za grafickou koncepcí stojí Matěj Vojtuš.

Každý pátek a sobotu od 23:30 se prostor otevře veřejnosti v rámci večerů s DJs. Důležitým aspektem Přítomnosti totiž je, že se bude přizpůsobovat divákům. A to různými způsoby. V plánu už jsou speciální večery s portálem psychologie.cz, poslechový večer s Českým rozhlasem Vltava či hudební talk show s Karlem Veselým. Pro Jiřího Šebestu ze společnosti Aerofilms to ve spolupráci s Radostí a Spectaculare znamenalo připravit prostor, který v Praze chyběl. Kompletní program na následující dny najdete na webu Přítomnosti. Prodej lístků zajišťuje GoOut.cz. Přítomnost je cashless zónou zajišťovanou systémem společnosti MasterCard, hotovost tudíž můžete nechat doma, prodej bude realizován pouze skrze platební karty.

Zdroj: Aero