• Lifestyle  • PŘÍVÍTEJTE LÉTO NA ZAHRADĚ!

PŘÍVÍTEJTE LÉTO NA ZAHRADĚ!

Dnes jsem se rozhodl napsat článek o tom, jak připravit svou zahradu pro letní sezónu. Ovšem nečekejte rady jako od Přemka Podlahy. Léto se k nám dere plným tempem, a i když jsme si v posledních týdnech moc sluníčka neužili, nádherné včerejší počasí nám dal jasně najevo, že sezóna grilování, opalování u bazénu a příjemných posezení u jezírka je doslova na dosah ruky. Ale jak si svou zahradu užít co nejlépe? Co všechno je třeba udělat, abyste vytvořili opravdu příjemné prostředí, ze kterého se budete moci radovat až do období, kdy Česko ovládnou opět sychravé podzimní dny. Zkuste následovat těchto šest rad, a buďte si jisti, že si nadcházející sezónu opravdu užijete!

  1. Vyndejte a opravte svůj zahradní nábytek

Před tím než Vás zachvátí nákupní horečka, kdy si budete chtít koupit nový stůl, či lehátka na zahradu, se zkuste podívat do garáže či na půdu. Někdy tam objevíte kousky, které stačí jen znovu přebrousit a natřít, aby se staly ozdobou vaší terasy či pergoly. I staré židle mohou v jiné barvě vypadat perfektně a navíc dodají vašemu zahradnímu posezení osobitý styl. Takovýto nábytek jen těžko seženete v některém z Hobby Marketů. A nebojte se být originální! Jen vždy myslete na to, že exteriér by měl komunikovat se zařízením interiéru, aby celek vypadal přirozeně. Pokud máte dům vybavený v provensálském stylu s akcenty jižní Francie, jen těžko jej sladíte s moderními plastovými křesly od Starcka.

  1. Vysaďte letničky a osaďte truhlíky

Zahrada potřebuje barvy a letničky jsou vděčné v tom, že během sezóny zaplní vaši zahradu pestrobarevnými květy. Navíc nejsou tak náchylné k chorobám a škůdcům, jako například růže či jiné trvalky. A pokud je občas přihnojíte, bohatě se Vám za to odmění. Na výběr máte nepřeberné množství, ať již se jedná o klasické muškáty, které známe z oken našich babiček, afrikány, lobelky, tygřice, astry či gazánie, nikdy nemůžete sáhnout vedle. Opět však mějte na paměti, že styl Vaší zahrady by měl korespondovat se stylem vašeho domu a měl by být jednotný. Prolistujte si pár časopisů a vyberte si koncept zahrady, který se vám líbí, a při výsadbě pak postupujte systematicky.

  1. Postavte ohniště

A teď si nepředstavujte jen klasická ohniště s několika naskládanými kameny. V současné době jsou nesmírně populární takzvané „fire pits.“ Ať již se jedná o betonové, či ocelové konstrukce v různých stylech, vnesou vždy do vaší zahrady oheň, který je podle japonské filozofie jedním ze základních prvků harmonického exteriéru. Navíc poslouží perfektně také pro opékání špekáčků a její sálavé teplo Vás spolehlivě zahřeje během chladnějších večerů.

  1. Vytvořte víc stínu

Za parných letních dnů jej určitě oceníte. K zastínění Vašich oblíbených koutů zahrady mohou sloužit nejrůznější pergoly, altány, slunečníky, ale v poslední době také stále populárnější baldachýny. Nejenže vypadají nesmírně efektně, ale navíc s jejich pomocí můžete zastínit poměrně velkou plochu, aniž byste museli budovat složité a nákladné konstrukce. Jen pozor na přílišný nápor větru! Plachty je vždy třeba vrstvit tak, aby mohl vítr proudit otvory mezi nimi. K zastínění mohou stejně dobře posloužit také nejrůznější popínavé rostliny.

 

  1. Vneste světlo do temnoty

Večerní zahrada vypadá daleko lépe, pokud jí vhodně nasvítíte. A teď nemluvím pouze o osvětlení cestiček a teras. Zkuste třeba rozvěsit klasická vánoční světýlka pod pergolu, rozmístit nejrůznější lucerny, či sklenice se svíčkami anebo použijte solární osvětlení, které dnes seženete ve většině obchodních řetězců.  Tato tlumenější světla navodí během večera romantickou atmosféru a příjemně osvětlí vaše zamilovaná místa. V současné době se stále více rozmáhá trend LED osvětlení, takže pokud chcete investovat, můžete použít také tyto světelné zdroje, jejichž svítivost je povětšinou také nastavitelná. Jejich instalace je ovšem složitější a vyžaduje odbornou montáž.

  1. Rozvěšte venkovní závěsy

Nezapomínejte, že Vaše veranda či pergola bude během léta Vaším druhým obývacím pokojem. A nejrůznější textilie tento prostor vždy zútulní. Nebojte se ani polštářů a polštářků. A to ani v případě, že nejsou nepromokavé a jsou primárně určeny pro použití v interiéru. Před deštěm je vždy hravě posbíráte, a pokud jednou, či dvakrát zmoknou, stejně tak rychle opět uschnou. A navíc, pokud se u Vás sejde početnější skupinka přátel, využijete každé místo k sezení.

Poděkování a zdroj fotografií: 1, 2, 3, 4