• Lifestyle  • Pusťte se do jarního úklidu

Pusťte se do jarního úklidu

S příchodem jara se v mnohých z nás probouzí touha po změně, očistě a úklidu. Uvnitř nás samých, v organismu a v hlavě, ale také v bytě. Využijte čas, který trávíte doma k tomu, abyste se pustili do pořádného úklidu.

Věříme, že jednou za čas uklízíte, ale ruku na srdce – máte opravdu uklizeno? Nepřemisťujete jen věci z jednoho místa na druhé, nezastrkáváte je někam, kde nejsou vidět (a následně je objevujete úplnou náhodou třeba o rok později) a neuklízíte jen „povrchově“? Pusťte se do toho s vervou. Chce to trpělivost, ale až skončíte, budete mít skvělý pocit – však to znáte – „pořádek doma, pořádek v duši“.

Jak začít? Pusťte si hudbu nebo podcast, roztáhněte závěsy a vyvětrejte. Pokud při úklidu koukáte na televizi nebo seriál běžící na obrazovce počítače, radši to vypněte. Zbytečně vás to zpomaluje.

Začněte s místností, kterou uklízíte nejméně rádi. Ať už se děsíte usazenin vodního kamene v koupelně, mastnoty v kuchyni nebo hromady oblečení, která na vás padá s každým otevřením skříně, pusťte se do toho pokud možno co nejdříve. Až skončíte, pochvalte se, oddechněte si a řekněte si, že to nejhorší máte (pravděpodobně) za sebou.

Shora dolů, od suchého k mokrému – tato dvě pravidla vám možná už v dětství říkala maminka, když se vám snažila předávat rady z oblasti uklízení a doufala, že z vás nevyroste bordelář. Je to logické – pokud nezačnete úklidem horních povrchů, vše, co jste již utřeli a srovnali, opět zašpiníte. Čím více práce uděláte při úklidu na sucho, tím méně vám toho bude zbývat, jakmile se přesunete k druhé fázi.

Když radíme, abyste uklidili všechno, myslíme opravdu všechno. I taková místa, na která obvykle zapomínáte – kliky ode dveří, odpadkový koš, vypínače světel… rozlučte se s bakteriemi.

KonMari metoda

Možná už jste slyšeli o japonské expertce na úklid Marii Kondo nebo vám něco říká knížka Zázračný úklid, která se stala bestsellerem. Na Netflixu je dokonce ke zhlédnutí i její reality show. Technika KonMari by vám měla pomoct „odkrámovat“ celý byt.

Ideální je začít s úklidem šatníku a následně pokračovat s knihami, kosmetikou, papíry, elektronikou a ke konci se pustit do vyřazování věcí, které pro vás mají emoční hodnotu – ty je totiž nejhorší vytřídit.

Vytahejte ze skříní všechno od spodního prádla, triček, kalhot, až po šály, kabáty a kabelky. Bude to možná trochu šok, až tu hromadu uvidíte, ale při tom se aspoň opět zamyslíte, jestli to všechno musíte mít. Hned si dovolíme odpovědět, že nemusíte.

Začněte třídit. Využijte „four-box“ metodu. Nemusíte vyloženě shánět nějaké krabice, ale jednoduše jednotlivé kousky třiďte do kategorií – na to, co si necháte, co uložíte (souvisí se sezónním oblečením), darujete/prodáte a vyhodíte.

Co musí jít pryč? Oblečení, které nosíte jednou za uherský rok (výjimkou jsou věci na lyžování apod.), škrábe vás nebo je jinak nepohodlné, dopnete ho jen za pomoci vyšší moci (jistě, člověk si opakuje, že za pár měsíců bude mít o pár kil míň, ale…), dostali jste ho, ale necháváte si ho jen z lásky k danému jedinci, ale ne proto, že se vám líbí a je vám k užitku – kašlete na nějaké špatné svědomí, pryč s tím. Asi nejhorší je se vypořádat s takovou mezní kategorií „ještě nevím“ – dost často se z ní stane kategorie „oblečení na doma“ nebo jen další oblečení, které další roky nevyužijete. A co teprve sentimentální kousky, to občas i slza ukápne, když je dáváte pryč. Rozhodněte se, jaké knihy stojí za to si nechat – jak už přečtené tak ty, které jste ani neotevřeli a tušíte, že se to asi neuděláte. Dejte sbohem starým sešitům ze školy – hlavně těm z nižších ročníků a z předmětů, se kterými už nechcete mít nikdy nic společného (většinu informací stejně googlíte, nebo ne?).

Zbavte se 500 věcí během 30 dnů

Zní to celkem šíleně, viďte? Ale v praxi to není až tak strašné – však vy ještě zjistíte, že máte nadmíru věcí, kterým byste měli říct sbohem. A o čem přesně mluvíme? O tzv. „Minimalism Game“, uklízecí metodě, kterou vymysleli Joshua Fields Millburn a Ryan Nicodemus (The Minimalists).

Každý den se rozloučíte s nějakou věcí – první den s jednou, druhý se dvěma a takto každý den během měsíce počet předmětů navyšujete, až se zbavíte 500 věcí, které vám v životě překážely. Zní to jako dobrá výzva, pro někoho je to jistě super, ale možná je přece jen praktičtější se zbavit více věcí najednou.

Vše na své místo

Při uklízení najděte každé věci vlastní místo, na které ji budete vždy ukládat. Budete tak mít lepší přehled o tom, kde co máte. K uskladnění využívejte různé boxy a košíky na menší věci (např. ponožky), na sezónní oblečení, které aktuálně nevyužijete, jsou super vakuové pytle, které vám slisováním ušetří spoustu místa. Dejte k sobě i kosmetiku – pokud ji totiž máte na více místech, nejspíš stejnak používáte pořád tu samou, kterou máte nejvíc na očích. Nezapomeňte na úklid bot. Co se týče kabelek, tak ty můžete vycpat zmuchlaným papírem, aby neztratily tvar. Pro větší přehled si na kabelky pořiďte organizéry (přihrádky z pevné textilie, které kabelku nijak nezdeformují a hlavně ji ochrání před usedajícím prachem) nebo je můžete zavěsit na dveře skříně.

Více času věnujte i úklidu vašeho počítače (a někdy také mobilu). Vypucujte obrazovku a klávesnici, pokud vlastníte stolní počítač, vyfoukejte prach ze „skříně“ apod. Udělejte si pořádek na ploše – čím méně ikonek na ni budete mít, tím lépe. Vytvořte si složky. Nastolte řád. Vše potřebné raději zálohujte. Tato aktivita zabere pravděpodobně delší dobu, protože nejspíše sklouznete ke vzpomínání u projíždění starých fotek.

Jak můžete naložit s vyřazenými věcmi, se dozvíte v jednom z našich dřívějších článků. V některých případech budete asi muset bohužel se zbavováním se věcí počkat do zrušení nouzového stavu (pokud plánujete např. některé knížky odnést do antikvariátu nebo do knihovny, které jsou teď zavřené).

Zdroje: Unsplash, 1, 2, 3