• Lifestyle  • R*E*C*Y*C*L*E*D

R*E*C*Y*C*L*E*D

ECO je prostě trendy! Současný životní styl a spotřební průmysl produkují množství jednorázových obalů, které, ať již se jedná o kartónové krabice, či plastikové a skleněné lahve, prostě splní svůj účel a pak skončí bez užitku v některém z barvených kontejnerů na tříděný odpad. Mnoho z nich však může sloužit dál a co víc, mohou se stát skutečnou ozdobou každého interiéru! Stačí jen trocha fantazie. V duchu v posledních letech tolik populárního trendu eko – designu prezentovali světoví, ale i čeští designéři své návrhy recyklovaného nábytku. A světe div se, ono to vypadá opravdu dobře!

Téměř étericky působí lustry z dílny designérky Michelle Brand a nikoho by ani ve snu nenapadlo, že hlavním materiálem pro jejich výrobu je něco tak zbytečného, jako jsou plastikové lahve. Oproti tomu skutečně impozantní lustr Chiquita Chandelier z pera Anneke Jakobs jasně dává najevo svůj původ. Také netradiční a velmi oblíbená židle Blue Jeans Chair, navržená Tobiasem Juretzekperem pro společnost Casamania, prezentuje zcela nové využití starých Jeansů. Velmi originálně vypadá rovněž pelíšek pro domácí mazlíčky z tenisových míčků v designu Hugha Haydena.

V tomto trendu nezůstali pozadu ani Češi. Společnost Kartoons, působící na našem trhu od roku 2012 a reprezentovaná kreativním designérem Vojtěchem Beránkem, vyrábí nábytek a dekorativní předměty z kartonových obalů. Za dobu své existence oslavila již mnoho úspěchů a v nedávné době také rozšířila svůj sortiment a kromě „cool“ kartónových sedátek, která byla prvním produktem firmy, vyrábí dnes také velmi originální stojany na víno, stínidla, jež díky otvorům ve struktuře kartony vytvářejí jedinečnou atmosféru a v neposlední řadě také stolní hodiny, jež jsou dostupné v mnoha různých designech a svým tvarem evokuje staré vintage budíky.

Poděkování a zdroj fotografií: KARTOONSCASAMANIA, MICHELLE BRAND, ANNEKE JACOBS, HUGH HAYDEN