• ppl talk  • Rozhovor s Klárou Haunerovou, majitelkou kurzů oděvní tvorby
Klára Haunerová Kurzy oděvní tvorby

Rozhovor s Klárou Haunerovou, majitelkou kurzů oděvní tvorby

Klára vystudovala obor textilní a oděvní návrhářství v Praze a později získala bakalářský titul na TUL v Liberci. Pokračovala Fashion and shoe designem v Plzni, které nedokončila vzhledem ke skutečnosti, že se chtěla více věnovat propagaci a fashion marketingu. Pokračovala tedy v Praze magisterským programem marketingové komunikace se zaměřením na fashion marketing.  V mezičase stihla ještě kurz Fashion marketing management and merchandising v Miláně.
Již během studií založila Kurzy oděvní tvorby, věnovala se autorským módním přehlídkám a další praxi.

,,Kláro, také jsem studovala návrhařinu v pražských Holešovicích a pamatuju si, že spánek byl nedostatkovým zbožím. Ty si pokračovala na VŠ, současně si tvořila a založila Kurzy oděvní tvorby. Měla si tehdy čas pro sebe?

Ano, je to pravda. V této době jsem studovala vysokou školu, pořádala módní přehlídky své autorské značky Clarisse a budovala povědomí o značce. Abych se přiznala, nikdy jsem neměla v úmyslu založit si kurzy oděvního designu. Nikdy by mě to ani nenapadlo. Vše se to tak seběhlo a najednou jsem zjistila, že učím od rána do večera a nestíhám uspokojit poptávku! Tedy veškerý svůj čas jsem věnovala vzdělání a večerní výuce, čas pro sebe jsem neměla. To až později…

Klára Haunerová Kurzy oděvní tvorbyJak a kdy Tě napadlo založit kurzy?Jaké byly začátky?

Myšlenka založení samotných kurzů oděvní tvorby přišla úplnou náhodou. 3 roky zpět jsem studovala na Západočeské univerzitě fashion and shoe design. Po půl roce ovšem zjistila, že studium mi nic nepřináší a pro vlastní kreativní tvorbu není čas. Nemluvě o tom, že šít jsem uměla a chybělo mi spíše vzdělání ekonomické. Rozhodla jsem se studium fashion designu ukončit a založila jsem autorskou značku Clarisse.  Ovšem živit se v Čechách jako oděvní designér není jednoduché. Nastaly problémy s financemi a tak jsem si po večerech přivydělávala výukou klasického šití. Živit se jako módní návrhářka v ČR je hodně obtížné, obnáší to hodně energie a pokud nemáte dobré kontakty do vyšších kruhů, je téměř nemožné vydělávat dobré peníze.

Mladých talentovaných návrhářů je nespočet, většina z nich bohužel nemá dostatek možností začít a prosadit se. Mnozí z nich se pouštějí do podnikání. Co bys jim doporučila a popřála z pozice úspěšné kolegyně?

Hodně štěstí, chuť do práce, dobré kontakty a především trpělivost! Ale nebudu radit, že všeho máte nechat a vrhat se do podnikání hlava nehlava. Je potřeba zachovat chladnou hlavu a svůj projekt nejprve potřebně zanalyzovat s řadou odborníků. Častým problémem u mých studentů je umíněnost, že si všechno chtějí dělat sami. To je ovšem špatný přístup. Návrhář má reprezentovat značku a být kreativní hlavou týmu, nikoli však řešit otázku propagace, managementu a financí celkově.  Je hodně takových, co to dokážou, ale málo těch, co to dokážou dělat profesionálně.

Kolik absolventů jste měli vloni, mají kurzy nějaké známé absolventy?Klára Haunerová Kurzy oděvní tvorby

Absolventů jenom za loňský rok bylo přes 150, což je dost, vezmeme-li v úvahu, že jednotlivé skupinky jsou tvořeny 3 – 5 studenty. Naši studenti úspěšně pokračují na mezinárodních školách, jmenujme např. London College of Fashion, Nuova accademia di belle arti Milano či Istituto Marangoni v Miláně, kde studuje naše absolventka Evgenia Klochay (Editor-in-chief ve společnosti Dailystyle.cz). Další absolventi založili úspěšné značky, např. Pure Lotus, Sabas, VONA, atd., případně působí na módních portálech a věnují se blogerství.

Pokud bych se rozhodovala, zda se přihlásit, proč zvolit právě vás?

To je jednoduché, neexistuje v ČR podobný koncept. Pokud nechcete navštěvovat denní studium a trávit tři roky na škole, máte možnost navštěvovat náš Ateliér. Studentky se u nás v ateliéru naučí pracovat se střihy, aranžovat na figurýně a vytvářet kreativní modely. Nechybí řada přednášek z módní branže (módní trendy, fashion marketing, nauka o materiálech, fashion talk s módním návrhářem). Dále pořádáme víkendové fashion víkendy pro mimopražské, které fungují formou rychlokurzu, kurz módní kresby, kurz konstrukcí a modelací střihů a nově je naše nabídka rozšířená o modistické kurzy a workshopy. A na stránkách toho najdete mnohem více.

pic20130930154445Chystáte nějaké novinky pro rok 2014? Na co konkrétně se můžeme těšit?

Tak veliká novinka už proběhla, od ledna působíme na nové adrese na Vinohradech. Ateliér je velice útulný, světlý a prostorný. Studentky si nové prostory nemůžou vynachválit. A co chystáme dále? Neustále obnovujeme naši nabídku kurzů, seminářů a workshopů o nové programy. V tuto chvíli plánujeme otevřít více lekcí se zaměřením na marketing a management. A další novinkou je určitě spolupráce s módními designérkami Ivou Burkertovou a Lenkou Štěpánkovou.

Jak již sama Klára řekla, pokud  se toužíte naučit pracovat se střihy, vytvářet modely a třeba se v budoucnu stát návrhářem a zároveň Vás děsí myšlenka úmorného studia na střední či vysoké škole, přihlašte se do Kurzů a učte se od nejpovolanějších. Není totiž většího vítězství než jít si za svým snem a splnit si ho!