• ppl talk  • Skupina Jamaron: “Máme rádi český jazyk a jsme si jisti, že do anglické tvorby nezabředneme.”

Skupina Jamaron: “Máme rádi český jazyk a jsme si jisti, že do anglické tvorby nezabředneme.”

Hudební skupina Jamaron se na české hudební scéně prosazuje každým měsícem více a více. Její nejúspěšnější videoklip, k písni Osudová balada, má skoro dva miliony zhlédnutí. Skupina je složena z dvou bratrů Ondry a Kuby, sestry Marie, bubeníka Vaška a baskytaristy Filipa. Přinášíme vám rozhovor s Marií, jednou ze tří sourozenců a zároveň jedinou dívkou ve skupině.

Byli jste vedeni k hudbě rodinou?

Ano. Už jako malí prckové jsme chodili na flétničky. V pokročilejším věku jsme s mamkou hráli folklór a naučili se na dudy.

Kdy vznikl prvotní nápad, že založíte skupinu? Chtěli jste ji nechat v čistě rodinném duchu nebo jste počítali s tím, že přiberete do party i jiné hudebníky?

No ono to tak nějak vyplynulo samo. Nejstarší brácha Ondřej se naučil na kytaru a napsal svou první písničku. Pak bratr Jakub vzal kytaru do ruky a já k tomu začala zpívat. No, zkrátka šlo to dohromady a za nedlouho už jsme věděli, že budeme potřebovat další posily.

V kapele jste tři sourozenci. Nelezete si trošku na nervy, když se vídáte tak často?

Ano, je to na nervy a řekla bych, že i často. Ale výhodou je to, že jsme už jako malí drželi pohromadě a teď, když dojde k nějaké výměně názoru, tak je za 5 minut už zas všechno v pohodě.

Máte za sebou natočení několika úspěšných videoklipů. Který z nich je váš nejoblíbenější?

Každý z kapely má jiný názor, ale myslím že můžu za všechny říct, že nejlepší klipy vznikly k písničkám Medvídci koušou a Zauzlíkovaná klec. Nejen, že byly dobře propracované, ale oba klipy s sebou nesou i různá poselství, která podpořila dějovou linii textů.

Které natáčení videoklipu jste si užili nejvíce?

Za mě to bylo natáčení k písničce Úhel pohledu. Natáčení trvalo skoro tři dny a jednu celou noc. Za svítání jsme všichni byli už tak unavení a nevrlí, že nám poslední scéna, kde dojde k menší bitce, padla celkem do noty.

Proč zrovna české písničky? Nepřemýšleli jste někdy o tom, že začnete s anglickou tvorbou?

Máme zkrátka rádi český jazyk a jsme si jisti, že do anglické tvorby nezabředneme.

Nedávno jste vyprodali Lucernu, jaký to byl pocit? Kdy přišel ten moment, že jste se rozhodli v Lucerně vystoupit?

No, když přišel bratr Ondřej s nápadem pokřtít tady CD DOMA, určitě nikdo z nás neočekával, že přijde tolik lidí. A když jsme vylezli na pódium, bylo to zkrátka neskutečný. Všechny ty rozzářené oči.. Energie se publiku předávala mnohem snáz, když nám ji vraceli zpátky.

Co považujete za vás zatím největší úspěch?

Jedním z největších úspěchu byl právě tenhle povedený křest alba. Následně také vystoupení v Malé sportovní hale v Holešovicích, které bylo podpořeno neskutečným množství diváků.  A v neposlední řadě můžeme už slavit i neskutečnou sledovanost na Youtube, kde například naše písnička Osudová balada šplhá k milníku 2 milionů zhlédnutí.

Chtěli byste prorazit i do zahraničí?

Není to naší prioritou, ale například na Slovensku už máme naplánované koncerty. Bohužel vzhledem k současné situaci se budou nejspíše přesouvat.

Jaký je váš další milník, cíl?

Letos, jsme se dostali do ankety Žebřík, kde jsme nominováni spolu se čtyřmi dalšími na Objev roku. To už je samo o sobě úspěch. Naším hlavním cílem je hrát koncerty a bavit posluchače. Ale u nás v kapele se šušká něco o Fóru Karlín, tak nevím.

Zdroj: Archiv skupiny Jamaron