• Lifestyle  • SLUNCE, MOŘE A UMĚNÍ

SLUNCE, MOŘE A UMĚNÍ

Právě tato slova dokonale charakterizují letní rezidenci v malebném městečku Calviá na španělské Mallorce. Projekt, na kterém se podíleli architekti ateliéru Rafael Balaguer Prunes společně s interiérovým designérem Gabrielem Santosem, je skutečně dokonalým prostředím, jenž je nejen klidným prázdninovým útočištěm, ale zároveň soukromou galerií, která hostí rozsáhlou sbírku moderního umění majitelů.

Horizontálně členěný dům, na jednom ze svahů nad městem, se otevírá do zahrady a nádherným výhledům na moře a hornaté okolí. Oproti tomu jeho vstupní trakt disponuje jen nutným množstvím oken, díky čemuž je chráněno soukromí rodiny. Vzdušné a světlem zalité interiéry přízemí jsou rozděleny jen minimálním množstvím příček na jednotlivé funkční zóny, kde se odehrává většina společného života majitelů. První patro je pak vyhrazeno ložnicím. Pro podlahy vybral Santos světlý travertin, který působí neobyčejně luxusně a vnáší do domu aristokratickou atmosféru. Zdi v celém domě jsou pak bez výjimky bílé, čímž vzniklo jedinečné prostředí pro obrazy a plastiky, které majitelé shromáždili na svých častých cestách po světě. Do tohoto konceptu skvěle zapadá také veškerý nábytek. Designéři vybírali nábytek velmi důsledně. Většinou se jedná o ikonické kousky především z padesátých let, které skvěle korespondují s výrazem interiérů, popřípadě o neutrální a čistě funkční předměty jednoduchých tvarů, jež celkový dojem pouze dotvářejí a přitom nijak neruší jedinečnou syntézu obrazů, soch a fotografií známých umělců. Mezi mnoha jinými zmiňme třeba dnes již ikonickou lampu v designu Louise Kalffa, kterou navrhl pro Philips, plastové židle od Eera Saarinena, stolky ateliéru MDF Italia či pohodlné sedačky v krémové barvě nesoucí podpis Rialto Living.

Opomenout však nesmíme rozlehlou terasu, která je díky francouzským oknům přístupná ze všech prostor v přízemí domu. Pod stínem pergoly nalezla své místo letní jídelna s patinovaným stolem a bílými plastovými křesílky v designu Philippa Starcka. Hned vedle se nachází bazén s několika pohodlnými lehátky v designu Paoly Lenti, které přímo zvou k posezení a opalování během parných letních dnů.

Poděkování a zdroj fotografií: Rafael Balaguer Prunes a Gabriel Santos Interiors