• Events  • Snová výstava režiséra Jakuba Jahna odhalí lásku k české módě

Snová výstava režiséra Jakuba Jahna odhalí lásku k české módě

Jaký to je pocit zasnít se přímo na výstavě a nechat se unést obklopující atmosférou, kterou na vás přenesou vystavená díla? Přímo takový zážitek a pocit bude možné zažít v Galerii Českých center v Praze od 12. března, kde filmový režisér a dokumentarista Jakub Jahn poprvé představí vlastní výtvarnou tvorbu na výstavě s názvem „SWEET DREAMS“.

Výstava pod názvem SWEET DREAMS (facebooková událost) nabídne intimní a zákulisní nahlédnutí za oponu české oděvní scény. K vidění bude 85 grafických listů, které vznikly otiskem jednotlivých „okének filmu” natočených během uplynulých ročníků Mercedes-Benz Prague Fashion Week.

Umělec a filmař Jakub Jahn dostal unikátní možnost natáčet během Mercedes-Benz Prague Fashion Week, který spolu se svým týmem dokumentoval od jeho úplných začátků v roce 2012. Během sedmi let vzniklo několik ikonických videí, která kombinací dokumentárních a stylizovaných záběrů evokují atmosféru MBPFW. Právě hrubé materiály, ze kterých původně vznikaly oficiální „video reports”, sloužily jako zdrojový materiál pro vystavený soubor.


„Každý z vystavených obrazů je fragmentem mnohem většího příběhu, který se odehrává v několika rovinách a zpráva o podobě české oděvní scény je pouze jednou z nich. Nenechte se mýlit, SWEET DREAMS není výstavou o módě, je to velmi soustředěný pokus proniknout k podstatě krásy a obrazu.” říká autor výstavy Jakub Jahn.


[Mercedes-Benz Prague Fashion Week F/W15] MULTIPLE BODY[Mercedes-Benz Prague Fashion Week F/W 2015] MULTIPLE BODYMULTIPLE BODY bylo první video pro Mercedes-Benz Prague Fashion Week, kde jsme opustili tradiční dokumentární formát a začali bruslit na hraně mezi dokumentárními a stylizovanými situacemi. Dodnes na to video moc rád vzpomínám, byl to skok do neznáma, kterým začala pětiletá cesta, která se v jistém smyslu uzavírá právě výstavou Jakub Jahn: Sweet Dreams // vernisáž výstavy. "MULTIPLE BODY is an experimental video report from the F/W 2015 edition of the Mercedes-Benz Prague Fashion Weekend. The authors are trying to explore the spaces of friction between beautiful fashion images and writings by Heiner Müller, Gherasim Luca and Michel Foucault. This telescoping of the perfectly shaped bodies of the models and the textual fragments as various as those of a German playwright, a Romanian poet and a French philosopher, gives birth to a breathtaking video poetry that pays a tribute to the infinite variability of the human body via fashion design."

Zveřejnil(a) Jakub Jahn / Slipstream Effect dne Sobota 9. března 2019

Původní HD rozlišení záběrů se kvůli výstavě překomponovalo do čtvercového formátu a atmosféra fotografií se výrazně proměnila díky masivní postprodukci, kterou do obrazů přidala výrazné zrno, světelné artefakty a další “chyby”, které jsou typické pro analogovou fotografii. Divák je tak postaven na hranici několika uměleckých disciplín, organicky propojených navzájem – video, fotografie a grafika se prolínají v každém z vystavených obrazů.

„Téma krásy se prolíná veškerou Jahnovou tvorbou. Interdisciplinární prolínání módy, umění a obrazu je pro něj typické, což lze sledovat ve vystavené sérii SWEET DREAMS. Divák je postaven před téměř filmový proud poetické, nečekané, ale i hořké a sladké podívané přenesené do formátu fotografie, která i přes svoji fyzickou statičnost neztrácí na pohybu. Hra barev, světel a detailů spolu s rozmazanými, náhodnými a sem tam konkrétními figurami v divákovi může evokovat výtvarné dílo, které ho zve do svého nitra a nabízí se k nekonečným interpretacím a nahodilým příběhům.” dodává k výstavě kurátorka výstavy Anna Praibišová.

Výstava, při které se budete moci na malou chvíli zasníst a nechat se unést mimo realitu bude k vidění od 12. března do 30. března 2019. Slavnostní vernisáž proběhne 12. března, na které nebude chybět kurátorka výstavy Anna Praibišová a patronka výstavy violoncellistka Terezie Kovalová.

Galerie Českých center v Rytířské ulici je otevřená od pondělí do pátku od 10:00 – 18:00 hodin a v sobotu od 11:00 – 17:00 hodin. Vstup na výstavu je zdarma.

Zdroj fotografií: archiv tvorby umělce Jakuba Jahna

Marketing manager