• Lifestyle  • Star Wars: Vzestup Skywalkera – finále světoznámé ságy zamířilo do kin

Star Wars: Vzestup Skywalkera – finále světoznámé ságy zamířilo do kin

Filmová událost roku. Devátá epizoda Star Wars vstoupila do kin a zakončila tak nejen novou trilogii, ale celou ságu. Úkolem filmu bylo zodpovědět otázky a dovyprávět příběh rodu Skywalkerů. Jak se to J.J. Abramsovi povedlo?

Star Wars se staly kulturním fenoménem. Pro mnohé z nás znamenají dětství. Nyní jsme se dočkali završení příběhu, který se vypráví přes čtyřicet let. I za sebe můžeme říct, že nejeden z diváků bude mít slzy v očích.

Lucasfilm a režisér J.J. Abrams znovu spojili síly, aby diváky vzali na epickou výpravu do předaleké galaxie. Tvůrci před sebou měli nelehký úkol – uspokojivě zakončit nejen novou trilogii, ale celou ságu, a odhalit odpovědi na spoustu otázek.

Důležité na těch filmech je, že přecházejí z generace na generaci. – Harrison Ford

Devátý díl je příběhově velmi hutný a spletitý. Občas diváka překvapí, vyvolá další otázky a jiné následně zodpoví. Všechny zajímá původ hlavní hrdinky Rey (Daisy Ridley) a to, jestli Kylo Ren (Adam Driver) naplní svou touhu ovládnout impérium. Pochopíte, proč je Rey ve všem (používání Síly nevyjímaje) tak dobrá. Stanete se svědky konečného boje o galaxii, ale také zápasu krve a přesvědčení.

Budete mít možnost se opět shledat i s postavou princezny Leiy, která stojí v čele Odboje. Herečka Carrie Fisherová je sice po smrti, ale štáb využil záběry, které stihla natočit pro předešlé díly.

Sílu skupiny, zábavu a emoce zažijete díky trojici hrdinů, která se společně s dalšími členy posádky (staří známí droidi a Chewie). Daisy Ridley se o seskupení Rey, Finna a Poa vyjádřila jako o „třech dětech, které vyrazily za dobrodružstvím“.

Pro zajímavost, Anthony Daniels, jehož hlasem mluví robot C-3PO, zůstal vůbec jediným hercem, jenž pracoval na všech devíti dílech Star Wars. Jeho kolega Kenny Baker, který stál za výrazem R2-D2, totiž před třemi lety zemřel a nahradil jej Jimmy Vee.

Vzestup Skywalkera přináší velkou podívanou, ve které se snoubí akce (které je dost od začátku do konce), dobrodružství, rozličné lokace, efekty, humor a emoce. Cesta nových hrdinů spěje ke konci slušným tempem. Slibujeme, že se nudit nebudete. Film ve vás nejspíš vyvolá i lehce rozpolcené pocity – některá rozřešení nedávají možná úplný smysl a v jistých momentech jsme docela pocítili fan service, ale na druhou stranu se vyhýbá zbytečným klišé a víceméně funguje tam, kde fungovat má. Můžeme říct, že se jedná o uspokojivé finále.

Doporučujeme zajít na film ve formátu 3D, ať si ho užijete naplno. O efekty není nouze. Studio Disney dokonce vydalo prohlášení o vstupu do kina na vlastní nebezpečí – ve filmu je využito mnoho světelných efektů, které by mohly u osob s fotosenzitivní epilepsií či jinými formami citlivosti na světlo a záblesky vyvolat záchvat. V takovém případě je hned o důvod víc vzít s sebou do kina parťáka.

Předloni touto dobou do kin mířila osmá epizoda Poslední z Jediů, která celosvětově utržila 1,3 miliardy dolarů. Už to ale bylo výrazně méně než sedmý díl Síla se probouzí, jenž překročil hranici 2 miliard. Osmý díl natočený Rianem Johnsonem navíc vzbudil nevoli u části fanoušků, kteří kritizovali celkový tón i jednotlivé části příběhu. My si troufneme tvrdit, že poslední díl ten předchozí značně převyšuje. Nebudete zklamáni. Obzvlášť, pokud máte rádi původní ságu. Disney nyní na své nové předplatitelské službě Disney+, která v Česku zatím oficiálně není k dispozici, vysílá seriál ze světa Star Wars nazvaný The Mandalorian. V něm můžete vedle jiných postav vidět Baby Yodu, který se stal v poslední době na internetu velmi populárním. Další chystaný seriál by se měl točit okolo postavy Obi-Wana Kenobiho.

V kinech od 18.12.2019, Délka: 142 min, Scénář: Chris Terrio, J.J. Abrams, Hudba: John Williams, Kostýmy: Michael Kaplan

Zdroj fotografií: Falcon