• Lifestyle  • STARÁ DOBRÁ ANGLIE

STARÁ DOBRÁ ANGLIE

Většinou píšu o designových interiérech, moderní architektuře anebo superluxusních vilách. To však neznamená, že cokoliv jiného stojí mimo „designérské“ zorné pole. A právě proto jsem pro dnešek zvolil klasický anglický venkovský dům, nebo „Cottage“ chcete-li. Projekt nazvaný Dorset Country Cottage, realizovaný studiem STEPHANIE DUNNING INTERIOR DESIGN je jednou z perfektních ukázek tohoto fenoménu ve světě designu.

Exteriér domu byl ponechán víceméně beze změn, s klasickou doškovou střechou a dřevěnými dělenými okny, jež byla citlivě zrekonstruována. Ani dispozice vnitřního členění stavby nebyla příliš upravena až na zrušení několika dostaveb z 50. let minulého století. Přes kryté zápraží se dostaneme do prostorné vstupní haly, odkud stoupá klasické dřevěné schodiště, pokryté měkkým kobercem, k ložnicím v prvním patře. Z haly je pak přímý přístup do jídelny s formálním salonkem. Jak si již styl domu žádal, bylo veškeré zařízení vybráno v klasickém stylu, včetně aristokraticky působících vyřezávaných židlí, masívního stolu či viktoriánského krbu, stojícího kousek opodál. Posezení, určené především pro posezení při šálku kávy po výborné večeři, pak sestává ze dvou pohodlných „ušáků“ a pohovky klasických tvarů. Moderní akcenty sem vnáší vestavná knihovna, nacházející se vedle jídelního stolu a velké francouzské okno, umožňující přímý přístup na zahradu. Srdcem domu je již tradičně kuchyně v klasickém stylu a bíle mořeném masivů, jež ovšem nepostrádá veškeré moderní vybavení, Praktickým prvkem je varný ostrůvek s dvojící industriálních barových stoliček. Další z místností v přízemí, je samozřejmě obývací pokoj s krbem a dvojicí pohodlných látkových pohovek v jemně krémové barvě. Zdi zdobí množství akvarelů ve zlacených rámech, zakoupených na místních starožitnických bazarech. Tomuto prostoru dodávají na majestátnosti také přiznané dřevěné trámy a samozřejmě nádherný krb.

Ve stejné filozofii jsou řešeny také ložnice v prvním patře. Již na první pohled nás zaujme postel s masivními nebesy v hlavní ložnici, která evokuje dojem staroanglických aristokratických sídel. Na každou z ložnic pak přímo navazuje vlastní koupelna a šatna. Další úložné prostory jsou efektně vyřešeny pomocí vestavných skříní po celé délce spojovací chodby. Základem osobitého stylu domu je bezesporu velké množství textilií a polštářů v teplých barvách a také decentní množství dekorací. Ty spolu ladí stylem, barvou či konceptem a přitom nepůsobí jako zbytečně nashromážděné harampádí. Dalšími nepostradatelnými prvky pro vytvoření té pravé anglické atmosféry jsou pak kvalitní přírodní materiály a dřevo a pečlivě udržovaná zahrada.

Poděkování a zdroj fotografií: STEPHANIE DUNNING INTERIOR DESIGN