• Lifestyle  • STARÝ, NOVÝ, ORIGINÁLNÍ!

STARÝ, NOVÝ, ORIGINÁLNÍ!

Tato tři slova dokonale vystihují tento dům ve Skotsku. Kontrast nikdy nezklame a vždy vnáší do designu neuvěřitelnou dynamiku! A při rekonstrukci starých domů se díky tomuto stále populárnějšímu trendu poměrně často podaří vytvořit neopakovatelný koncept s jedinečnými architektonickými prvky.  Prolínání historických a moderních prvků působí zvláště zajímavě, pokud se jí zhostí zručný architekt.

Leachachan Barn House, nacházející se na břehu jezera Loch Duich, realizovaný architekty ateliéru RURAL DESIGN ARCHITECTS, je perfektním příkladem zdařilé rekonstrukce staré pastevecké stodoly, ze které se stala nádherná víkendová rezidence pro mladou rodinu.
Původní kamenný skelet domu byl poctivě opraven a dům dostal novou střechu z černých břidlicových šindelů, které skvěle odolávají místním, poměrně drsným, klimatickým podmínkám. Na několika místech byly vybourány nové otvory a rovněž původní vrata byla nahrazena velkoplošnými okny, ze kterých je nádherný výhled na celé jezero. Tato okna nejenže propojují interiér domu s exteriérem, ale zároveň propouští dovnitř maximální množství světla. Zvenku byla osazena rustikálně působícími dřevěnými okenicemi, které jsou reminiscencí původního účelu budovy, ale zároveň slouží jako efektní zatemňovací prvek.Uvnitř domu se rovněž setkáme s rustikálními prvky, ovšem dominuje tu čistý styl a hypermoderní design. Hlavní společenský prostor se otevírá až do krovů budovy a dokonale rovné, čistě bílé stěny, skvěle doplňují výhledy na jezero a okolí, které působí jako stále se měnící obrazy. Minimalistické zařízení interiéru v tlumených tónech a přírodních odstínech je doplněno bílou kuchyňskou linkou, která oproti běžným zvyklostem netvoří dominantní prvek.

Z hlavního prostoru se pak dostaneme do chodby, která je hlavním komunikačním uzlem a propojuje denní zónu s klidovou částí a podkrovím, kde je umístěna galerie, tvořící předsálí ložnice, koupelny a šatny. Také v těchto prostorách dominuje minimalistický a svěží design, oproštěný od zbytečných dekorací.

Poděkování a zdroj fotografií: RURAL DESIGN ARCHITECTS