• Lifestyle  • STYLOVÝ DŮM V DUCHU MINIMALISMU

STYLOVÝ DŮM V DUCHU MINIMALISMU

Ukrajinský architekt Sergej Makhno je tvůrcem této netradiční vily v oblíbeném prázdninovém letovisku Horenychi, nedaleko Kyjeva. Majitel si přál úžasný dům, který by se v každém směru vymykal zaběhlým stereotypům a při tom se stal jeho soukromým útočištěm a místem odpočinku po rušných dnech, strávených v jeho kyjevské právnické kanceláři. A to se bezesporu povedlo!

Výsledkem je tento designový skvost jednoduchých tvarů s neobyčejně zajímavou fasádou. Některé plochy jsou obloženy prostým černým asfaltovým šindelem, ale pro odlišení jedné z nich byly zvoleny skrojky dubové kulatiny, jež působí nesmírně efektně. Na některých místech byl použit také pohledový beton. Dekorativně působí rovněž rastr velkoplošných oken, která vyniknou zejména v noci, při osvětlení interiérů. Horní patro se pak přetahuje přes velkou část terasy v přízemí a chrání jí tak před nepřízní počasí.

Interiéry jsou vesměs zařízeny v duchu minimalismu a tlumených barvách, ovšem na některých místech byly k oživení dynamiky a celkového výrazu prostoru použity výrazné pastelové barvy. Ve spodním patře se nachází společenská zóna s podlahami ze šedé břidlice. Kuchyňská linka v bílém lesku ostře kontrastuje s antracitově šedým pracovním ostrůvkem a je doplněna luxusní stropní digestoří, jež dokonale zajišťuje odvod zápachu a páry z interiérů domu. Kousek opodál nalezneme jídelnu, s jednoduchým dřevěným stolem z dubového masivu na železném podnoží a šesticí polstrovaných „retro“ židliček, osvětlenou trojicí černých železných svítidel se zlatými vnitřky z dílny studia Interini. Přes ní se pak dostaneme do obývací části s pohodlnou látkovou pohovkou Roche Bobois kávové barvy, která je doplněna krbovými kamny, ebenovým televizním stolkem a designovým odkládacím stolkem z pera Nilse Holgera Moormanna. Přímo za pohovkou a designovým konsolovým schodištěm s dubovými stupni můžeme obdivovat opravdu velkorysou knihovnu, jež hostí nejen množství knih, ale také sbírku artefaktů, jež si majitel domu dovezl ze svých četných cest.

V prvním patře se pak nachází pokoj pro hosty, ložnice majitele, luxusní koupelna s velkoplošným oknem a výhledem do zahrady, ale především také pracovna. Tento pokoj s podlahou z černého bahenního teaku, kde se monochromatická barevnost promítá také na stěnách je oživen oranžovým pracovním stolem a designovým subtilním křesílkem téže barvy na modrém pozadí. V ložnici je zase všudypřítomná zemitá barevnost a minimalismus oživen akcenty tyrkysu a teakovou dýhou, jež byla použita pro obklad stěny za čelem postele ale i pro dveře šatny, jež na ložnici přímo navazuje.

Poděkování a zdroj fotografií: Sergey Makhno