• Lifestyle  • Kam směřuje švédský design?

Kam směřuje švédský design?

Minimalismus a čistý design jsou hlavními atributy tohoto domu, realizovaného architekty ateliéru Förstber Arkitektur och Formgivning ve švédském městečku Linköping. Stavba je perfektní ukázkou moderních skandinávských designových trendů, které kombinují tradiční styl s nejnovějšími technologiemi a současnými nároky na bydlení.

Jednoduchá dřevěná trámová konstrukce je v interiérech zcela přiznána, a svými vzletnými tvary vzdáleně připomíná lomené oblouky gotických chrámů. Díky důmyslnému řešení nebylo nutné použít příčné výztuže, čímž celý prostor, jež se otevírá do střešní konstrukce, získal na vzdušnosti. Podlahy jsou z litého betonu, který svým technicistním vzhledem kontrastuje se všudypřítomnými přírodními materiály. Překližka, jež kryje tepelné izolace je na většině míst přiznána, pouze v obývací části s velkým čtvercovým oknem byla natřena bílou barvou. Jako protipól zde pak slouží černě natřená vestavba za kuchyňskou linkou, kde nalezla své místo koupelna a potřebné sociální zázemí. Hlavní společenský prostor sestává z kuchyně, jídelní části a obývacího pokoje. Jednoduché kuchyni s varným ostrůvkem dominuje rovněž černě natřená překližka a prostá čtvercová dlažba bílé barvy, se kterou se můžeme setkat i v koupelně. Kousek opodál stojí jídelní stůl z březového dřeva, doplněný čtyřmi bílými židlemi v tradičním skandinávském designu a dvěma plastovými svítidly. Veškeré zařízení obývací části se pak omezuje na křesílko a gauč s dřevěnými područkami a bílým polstrováním a černý kulatý konferenční stolek, jenž svým tvarem a barvou vnáší do tohoto prostoru potřebnou dynamiku. Podél zdí jsou umístěny nízké police sloužící k uložení knih a drobností.

Z této místnosti se dostaneme do prostoru pracovně nazývaného „studio,“ jenž slouží jako pracovna, studovna a předpokoj ložnice. Zavěšená knihovna v bílém lesku na jedné ze zdí a „day bed“ v kombinaci s lampou od BoConcept dokonale korespondují s minimalistickým designem celého domu. Zajímavým prvkem je rovněž obraz, opřený o jednu ze zdí. Ložnice je pak zcela prosta zbytečného nábytku a je zařízena pouze postelí a nočními stolky. Přímo na ní navazuje šatna a malá soukromá koupelna s toaletou.

Poděkování a zdroj fotografií: Förstber Arkitektur och Formgivning