• Lifestyle  • Top 10 trendy destinací 2019

Top 10 trendy destinací 2019

Přemýšlíte, kam letos vyrazit na dovolenou? Toužíte po exotice, dobrodružství v džungli, trekování po horách, nebo byste se chtěli kochat uměním a architekturou, poznávat nové chutě odlišných kultur? Každý rok představuje nakladatelství Lonely Planet žebříček těch nejvíce trendy míst, které odborníci doporučují navštívit. My se nechali inspirovat a sestavili seznam destinací, který přináší od všeho trochu. Doufáme, že na následujících řádcích objevíte to pravé místo pro vás.

Srí Lanka

Žebříčku nejlepších zemí letos kraluje Srí Lanka. „Tato země si momentálně užívá své místo na rovníkovém slunci a změna tu přichází rychle. Po dlouhých letech občanské války tu opravdu dochází k obnově,“ uvádí Lonely Planet. „Na své si tu více než kdy jindy přijdou rodiny, adrenalinoví šílenci, ekoturisté, milovníci wellness i gurmáni.“

Ať už máte omezený budget, nebo vám nevadí si za cestování připlatit, Srí Lanka vám nabídne směsici náboženství a kultur, krásnou přírodu a sportovci ocení zdejší podmínky pro surfování. V období od května do září doporučujeme navštívit spíše východní část ostrova.

Zimbabwe

Jedna z nejbezpečnějších zemí Afriky, jejíž obyvatelé jsou velmi přátelští, toho má určitě hodně co nabídnout i přesto, že se nemůže chlubit mořem a dlouhými písčitými plážemi. Bezpochyby nejznámější přírodní zajímavostí jsou Viktoriiny vodopády, které dominují řece Zambezi.

Dále byste si neměli nechat ujít návštěvu hlavního města Harare, kde stojí za prozkoumání např. tamní botanická zahrada. Na jihovýchodě země se nachází komplex zřícenin Great Zimbabwe, který se rozkládá na ploše 800 ha.

Panama           

Křižovatka světa, kde se střetávají dva americké kontinenty a kde se největším lodním kanálem – Panamským průplavem – spojuje západ a východ. Místo, které nabízí krásnou přírodu, včetně deštných pralesů – národní parky pokrývají 34 % rozlohy země! Za nejzajímavější z parků je považován Darién a to nejen v rámci země, ale v celé Střední Americe.

Pokud chcete zažít něco speciálního, zabookujte si letenky na druhou polovinu léta, konkrétně 15. srpna se hlavní město chystá na velkolepé oslavy 500 let od jeho založení. Ačkoli Panama City vypadá jako Miami, během pár hodin se ocitnete na naprosto opuštěném ostrově lemovaném bílým pískem, obsypaném čerstvými kokosy a s původním indiánským obyvatelstvem.

Zimy se zde obávat nemusíte, ale od dubna do konce roku je sezona dešťů, kdy může nepřetržitě pršet několik dní, a to zažít asi nechcete. Z již zmíněného je patrné, že je Panama především rájem divoké přírody. Při návštěvě měst ale vysoce doporučujeme se vyhnout chudinským čtvrtím.

Kyrgyzstán 

Věříte si na něco náročnějšího? Vydejte se na cestu drsnou přírodou kyrgyzských hor. Těžko přístupné horské treky jsou jen pro otrlé, ale výhledy z vrcholků za tu námahu stojí. V roce 2018 zde vzniklo 2700 km nových turistických stezek. Vyhoupněte se do koňského sedla, následujte stopy kupců, kteří kdysi kráčeli po Hedvábné stezce, navštivte jedno z největších horských jezer světa Issyk-kul, které nikdy nezamrzá, a přijměte pozvání do tradiční jurty od pohostinných Kyrgyzů.

Indonésie

Jeden stát, 17 tisíc ostrovů, každý unikátní. Ohromně rozmanitá země plná protikladů a překvapení. Na poznání Indonésie byste potřebovali snad celý život. Zkuste jednou vynechat Bali (určitě vás napadlo jako první, nebo ne?), ale zaleťte si do Jakarty a do města Sorong – z něj už je to jen kousek do Raja Ampat, souostroví malých ostrůvků s bílými plážemi, které vám vyrazí dech. Každý si zde může najít svůj kousek tropického ráje.

Na své si zde přijdou milovníci zvířat. Můžete zde narazit např. na ohroženého orangutana sumaterského, slona, nártouna a samozřejmě varana komodského.

Obyvatelé Indonésie jsou úžasní. Je pravda, že občas vám nejspíš poleze na nervy to, jak moc chtějí interagovat (i když většina z nich neumí slovo anglicky), ale za tu jejich dětinskou zvědavost a permanentní úsměv na tváři jim to snadněji odpustíte.

Jordánsko

Ve spojitosti s Jordánskem se asi většině z vás vybaví skalní město Petra. V této zemi na vás dýchne atmosféra starověkých civilizací na každém kroku. A pokud těch kroků chcete nachodit opravdu hodně, můžete podniknout cestu (dlouhou 650 km) skrz Jordánské údolí, kolem Mrtvého moře, po biblické město Sodoma a pevnosti, které zde vybudovali křižáci při svém tažení za svatým grálem. Nezapomeňte vyzkoušet zdejší kuchyni a blahodárné účinky bahna z Mrtvého moře.

Belize

Belize je místo s číslem jedna pro ty, kteří se rádi potápějí. Nejenže v tomto koutě světa najdete největší pásmo podmořských jeskyní, pokud máte odvahu, můžete prozkoumat i zatopený přírodní závrt nazvaný výmluvně Velká modrá díra nebo Belizský bariérový útes, který je zapsaný na Seznamu světového dědictví UNESCO. Belize je jedním z posledních téměř nedotčených míst na světě – bývá často označováno jako „nejlépe střežené tajemství matky přírody“.

Bělorusko

Po dávce exotiky se přesouváme do Evropy. A to hned, možná lehce nečekaně, do Běloruska. Tato země se v posledních dvou letech proměnila v centrum umělecké scény a hipsterský ráj. V zimě se zahřejte ve zdejších lázních, v létě odpočívejte v kavárnách, užívejte si akce v ulicích Minsku a pokud jste příznivci sportu, letos se zde v polovině června konají Evropské hry.

Na druhou stranu je Bělorusko i místem, kde se můžete osvěžit pohledem na téměř nedotčenou přírodu, narazit na volně pasoucí se stáda zubrů a tábořit na březích křišťálově čistých řek a jezer.

Slovinsko

Chcete za krátký čas a méně peněz vidět směsici všeho, co náš kontinent nabízí? Při návštěvě Slovinska si můžete prohlédnout přímořská městečka, procházet se alpskými průsmyky a zažít romantiku na nábřeží v srdci Lublaně. Ale proč spěchat? Užívejte si čas strávený na vinicích, ve vesničkách v podhůří či v oblasti jezer Bled a Bohinj. Slovinsko potěší jak milovníky adrenalinových zážitků, tak někoho, kdo touží po klidnější dovolené.

Německo

Německo, to zdaleka není jen Berlín a návštěvy Drážďan, ať už v období Vánoc, nebo kvůli nákupům v Primarku. Je zemí spousty možností. Náš soused se v žebříčku Lonely Planet umístil dokonce už na druhém místě. Je domovem mnoha vyhledávaných evropských památek, pohádkových zámků (kdo by neznal Neuschwanstein) i krásné krajiny. Asi netřeba zmiňovat pivní festival Oktoberfest odehrávající se každoročně v Mnichově. Pokud chcete zažít romantickou atmosféru přímořského letoviska, navštivte Rujánu.

V roce 2019 je ještě o jeden důvod víc, proč k našim sousedům vyrazit – 100 let od založení hnutí Bauhaus. Tuhle světově známou výtvarnou školu, která vznikla ve Výmaru v roce 1919, tento rok v Německu oslaví otevřením hned tří muzeí a na její počest se koná i mnoho doprovodných akcí. Takže jestli máte rádi geometrické tvary, kov a bakelit, podnikněte výlet k našim sousedům.

Často při výběru dovolené uvažujeme nad dalekými zeměmi, myslíme si, že nám Německo nemá co nabídnout, protože je tak blízké. Ale jak se říká, někdy je poklad ukryt na dosah ruky.

Kodaň

Kodaň si zaslouží být naším „plus jedna“, neboť vévodí žebříčku top měst roku 2019. Město, jehož symbolem je Andersenova Malá mořská víla, je centrem skandinávského designu a v posledních letech také místem, které udává trendy v gurmánském světě (spousta restaurací tu má michelinskou hvězdu – najdete zde také jednu z nejlepších restaurací světa s názvem Noma).

Za zábavou se vydejte do parku Tivoli nebo na umělý lyžařský svah, který bude otevřen v květnu. Nejde však o jen tak ledajaký svah – v jeho útrobách se nachází zařízení pro energetické využití odpadu. Jak uvedl jeho architekt Bjarke Ingels, jeho cílem je zachránit svět, a zároveň se u toho dobře bavit. Zajeďte si užít ten dánský klid (hygge) a zkuste společně se zdejšími obyvateli nespěchat – dovolená není vždy o tom navštívit co nejvíce památek.

Také máte teď chuť hodit všechny povinnosti za hlavu, koupit letenky (nebo aspoň sednout do auta) a někam vyrazit?

Zdroje: Pixabay, Unsplash