• Lifestyle  • Uměleckoprůmyslové muzeum s nově koncipovanou sbírkou současného designu a módy

Uměleckoprůmyslové muzeum s nově koncipovanou sbírkou současného designu a módy

Neznáme lepší relaxaci a zdroj inspirace, než je návštěva muzea. Uměleckoprůmyslové muzeum v Brně otevřelo nově koncipovanou sbírkou současného designu a módy, která vás svým rozsahem a způsobem prezentace zajisté uchvátí. Expozice 2000+ je organizována do 6 kategorií, Nostalgie, Emo, Ars, Fér, Funkce a Vize. Vystavené exponáty přinesou dávné vzpomínky, připomenou úspěšné projekty a osvětlí budoucnost módy a designu. V posledním patře budovy je pak představena práce jednoho z našich nejvýznamnějších designérů Jiřího Pelcla. Neváhejte a objevujte nestárnoucí kvalitu i krásu a funkci rozličných exponátů.

V prvním prostoru rozsáhlé expozice se ocitnete v letech dávno minulých, vystavené exponáty ve vás vyvolají vzpomínky na dětství. Práce zařazené do kategorie Nostalgie totiž redesignují popkulturní ikony z minulosti. Koncept výstavních boxů řazených nad sebe a vyvýšené patro uprostřed místnosti návštěvníkům poskytuje dokonalý přehled. Ve vitrínách jsou k vidění například čajové sety, jídelní soupravy, nábytek, vázy, plakáty, ale i šaty a praktické předměty do domácnosti.

V 1. patře budovy pak budete obdivovat kategorii Vize představující technologie a materiály budoucnosti. Uvidíte, v čem pomáhají počítačové algoritmy, skenery a 3D tiskárny. Kategorie Emo pracuje s emocemi a abstraktním ideálem krásy. Fér pak přináší udržitelnost, upcykling a odpovědnost. Ars užitkovost předmětů mění v samoúčelnost vlastní jen umění a opakem jsou předměty, jejichž primární kvalitou je Funkce. K detailnímu prozkoumání jsou vám k dispozici neotřelé nápady jednotlivých designérů, kteří se snaží o ten nejlepší redesign, využití nových materiálů a jejich neustálý vývoj. Mezi vystavenými kousky jsou kozačky od Denisy Nové a Heleny Lukášové vytvořené za pomoci 3D tisku, plášť s modrotiskem od Moniky Drápalové a Františka Matouška. Prestige od Jana Černého či tenisky Podej ruku od Elišky Podzimkové.     

Do prostoru věnovanému fashion vybrala Jana Zielinski, ředitelka Designbloku, 17 autorů a jejich modely vzniklé v letech 2005̅–⁠2020. Samozřejmě nesmí chybět nejvýraznější osobnost Liběna Rochová, která Moravské galerii věnovala rozsáhlou sbírku oděvů a doplňků z jejích kolekcí od 90. let, následují Hana Zárubová, Denisa Nová, Pavel Ivančic a Monika Drápalová. Prostor se však našel i pro výrazné fashion talenty mezi které bezesporu patří Lenka Vacková, Jiří Černý a Tereza Rosalie Kladošová. Do pojízdné expozice byl vybrán vždy zástupný kus z nejvýznamnější kolekce nebo model, který autora vystihuje. Cílem bylo, aby návštěvníci poznali autora na první pohled, díky jeho jasnému rukopisu. Obdivovat tak můžete modely inspirované uměním, streetovou kulturou či ty vytvořené z materiálů, které byly pro designéry speciálně vyvinuty. Od Terezy Rosalie Kladošové je zde model z kolekce Merino Recycle, Miro Sabo je zastoupen šaty z kolekce F/W 2018, Jan Černý žlutým setem z kolekce podzim zima 20/21 a Pavel Brejcha modelem z kolekce Folklor nomad. Dále jsou k vidění ikonické tělové šaty od Denisy Nové a vrstvené černé šaty od Hany Zárubové.

V expozicích nově zrekonstruovaného Uměleckoprůmyslového muzea byl otevřen i depozitář skla, keramiky a porcelánu. Za jeho realizací stojí autoři a kurátoři Maxim Velčovský a Radek Wohlmuth a architektonické studio edit!. Sbírka čítající více než 13 tisíc kusů je vystavena ve dvou místnostech, černé a bílé, představující dva póly, a je pojatá jako modulární mobiliář. Sklo představuje transparentnost, keramika naopak hutnost. Vitríny přehlcené předměty střídají ty s několika solitéry. Předměty nejsou, jak bývá zvykem, rozděleny na volné a užité umění či dle datace, ale například dle technologie, barvy či tématu. Tvoří tak na první dobrou pro oko příjemnou podívanou. V prosklených boxech jsou k vidění i drobné inscenace a sbírky kuriozit. Nově koncipovaná sbírka představená jako veřejně přístupný depozitář přináší zcela nový zážitek pro všechny návštěvníky.    

V posledním patře Uměleckoprůmyslového muzea si lze připomenou tvorbu předního českého designéra Jiřího Pelcla, který pracuje s rozličnými materiály. Pro rozptýlení a pobavení návštěvníků, především těch s dětmi, slouží i přesná replika designérova ateliéru, který není uzpůsoben pouze k nahlížení, ale je zde umístěná 3D tiskárna, která vám na památku vyrobí třeba klíčenku dle Pelclova návrhu.

Zdroj fotografií: FB MG