UNOSTO: KOLEKTIVNÍ LABORATOŘ
Šperků nikdy není dost. Současný trh je přeplněn různým množstvím bižuterie, ale ve výsledku vše vypadá velmi podobně. Toužíte po originalitě a rádi podporujete mladé české talenty?
V tom případě rozhodně doporučujeme navštívit FOX Gallery, která společně se skupinou šperkařů UNOSTO připravila výstavu nazvanou Kolektivní laboratoř.
Čeští designeři zde představují výsledky své roční šperkařské práce a zároveň dávají možnost návštěvníkům nahlédnout na šperk vlastním způsobem. Mnozí z autorů se totiž práci věnují téměř jako výzkumné činnosti, inspirují se přírodními jevy, matematickými zákony a technickými i estetickými vlastnostmi materiálů. Každý z výsledných šperků je tak autorovým vlastním vyjádřením sebe samotného.
Alena Hesounová ve své kolekci Pasifloras nechala inspirovat květy exotické rostliny Granadilly. Stylizované květy v jejích náhrdelnících a brožích jsou ručně vyřezávané z pozlacené a postříbřené mosazi a spojované pouze vzájemným proplétáním.
Lucie Houdková rozšiřuje práci na kolekci Bondáž. Z pryže a nití vytváří organické tvary a připomínají živou hmotu, která má díky svému tvaru až erotický podtext.
Náhrdelníky Pillars Markéty Richterové byly inspirovány optickým jevem známým jako halový světelný sloup. Dochází k němu v krátkém okamžiku, kdy se slunce nebo měsíc nachází velmi blízko horizontu. Vzniká proud paprsků, které autorka evokuje ve svých špercích vytvořených z uhlíkových tyčinek, epoxidové pryskyřice a plátkového zlata. Přepadla nás okamžitá chuť mít její výrobky doma.
Kateřina Řezáčová rozvíjela svoji loňskou kolekci Layva. Představuje nové brože a pohyblivé závěsy opatřila vnitřním prostorem, který může fungovat jako schránka nebo tajemný prostor.
Kolekce šperků Martina Vernera nazvaná Voronoi je založená na matematickém principu Voroného diagramu. Jedná se o univerzální logický postup dělení rovinné plochy, jehož příklady běžně najdeme v přírodě, ale také urbanistických plánech měst. Autor se tímto principem inspiroval a vystavěl šperky ze stříbra a onyxů.
Kateřina Matěchová a Karla Olšáková z dvojice Dechberoucí představují náhrdelníky z kovových prvků. Drátěné elementy se silnou strukturou mají pevný řád, drží si však svou křehkost v jednotlivých komponentech.
Titanové prsteny Kláry Šípkové připomínají Popelčin oříšek. Navlečené na prstě mají kompaktní tvar, ale po sejmutí je možné je rozevřít a odhalit osobní vzkaz, který ukrývají. Původní inspirací byly snubní a zásnubní prsteny, které autorka ráda naplňuje osobním příběhem jejich majitelů.
Sdružení UNOSTO vzniklo v roce 2011 s cílem oživení debaty o současném šperku prostřednictvím výstav, workshopů a spolupráce s tuzemskými i zahraničními designéry nejen z oblasti šperku. Zakladateli skupiny jsou autoři šperků Markéta Richterová, Klára Šípková, Kateřina Řezáčová, Lucie Houdková, Karla Olšáková, Kateřina Matěchová, Alena Hesounová, Martin Verner a kurátorka Tereza Volná.
Navštivte galerii FOX, rozhodně nebudete litovat!