• Lifestyle  • Vyrazte na Svět knihy Praha 2019, kde nechybí nobelisté Mario Vargas Llosa a Herta Müllerová

Vyrazte na Svět knihy Praha 2019, kde nechybí nobelisté Mario Vargas Llosa a Herta Müllerová

Od čtvrtka 9. května do neděle 12. května 2019 bude Výstaviště v Holešovicích zaplněno světovou literaturou. Zajděte si na 25. ročník mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy Praha, který letos nabídne výjimečné setkání s dvěma významnými spisovateli oceněnými Nobelou cenou za literaturu.

Jedinečná možnost potkat se s Hertou Müllerovou a Mariem Vargasem Llossou na Světě knihy Praha (@svetknihy), který právě nyní odstartoval je vyvrcholením několikaletého jednání, které stálo organizátory mnoho usilí. Účast bezesporu spisovatelských hvězd, jejich tvorba překročila za hranice domovských zemí, jak dokládá i Nobelova cena za literaturu patří mezi literární událost roku.

Milovnici knih a čtenáři budou mít příležitost se potkat s těmito osobnostmi nejen na na debatách, ale i díky novým překladům jejich děl, které k příležitosti 25. Světa knih vycházejí. Nakladatelství Argo připravilo Llosovy romány Chvála macechy (Elogio de la madrastra) a Pětinároží (Cinco esquinas), první z textů v překladu Jana Hlouška, druhý Anežky Charvátové, v nakladatelství Bourdon pak vychází v překladu Ivety Gonzálesové autobiografický román Volání kmene K dříve přeloženým knihám Herty Müllerové přibude titul Liška lovec (Der Fuchs war damals schon der Jäger). Na pulty ho uvádí Mladá fronta v překladu Radky Denemarkové.

Pestrobarevná kultura Latinské Ameriky

Pro letošní 25. ročník je klíčové téma Paměť a vzpomínky.  Tyto dvě slova často ve svých dílech využívají autoři Latinské Ameriky. Tato země se stává čestným hostem jenž přiveze literaturu spolu s pestrobarevnou kulturou. Tvorbu zámořského regionu osobně představí Rodrigo Fresán, Mariana Enríquezová, Álvaro Enrigue, David Unger, Luis Fayad a Francisca Cárcamová. Latinskoamerickou literaturu navíc v programu veletrhu obohatí možnost poznat tamní kultury, a to v podobě výstavy, filmové projekce, koncertů či ochutnávky exotické kuchyně.

Na každého návštěvníka, vášnivého čtenáře čeká bohatý a kvalitním program, který nabízí výběr z více než 600 pořadů. Program je natolik obsáhlý, že nechybí možnost být součástí besed, autogramiád, setkání, workshopů, křtů a předčítání vybraných děl.

Nechybí věhlasná jména evropské literatury

Ze současné evropské literatury naváže na hlavní téma Paměť a vzpomínky španělský spisovatel Javier Cercas a airský prozaik Johna Banvillea, který je nositele ceny Man Booker Prize. Zúčastní se i špička francouzské detektivního žánru Bernard Minier a „trio“ hvězdných autorů thrillerů – Roberta Bryndzu, Tima Weavera a zmiňovaného Bernarda Miniera. Dále nebudou chybět díla od  Alaina Finkielkrauta a rakouského literáta Roberta Menasseho.

Letošní novinkou je nový pavilon pod názvem Café Evropa. Tématický pavilon je vyhrazen k debatám o evropské literatuře i myšlení. Svět knihy Praha chce tímto projektem akcentovat příslušnost české literatury a kultury k evropskému kulturnímu i myšlenkovému prostoru.

Propojení dětí se zábavou a literaturou

Nemusíte se bát vyrazit s dětmi. Pro děti je připravený speciální pavilon Rosteme s knihou a různorodý program v podobě divadelních představení, besed a autogramiád s autory dětských knih, tvořivé dílny, čtení pohádek, interaktivní příběhy a mnohem více.

Vstupenky na Svět knihy Praha 2019 je možné zakoupit online a nebo přímo na místě v areálu Výstaviště Holešovice.

Zdroj fotografií: archiv Svět knihy Praha, Stephanie von Becker (fotografie Herta Müller) a Lisbeth Salas (fotografie Mario Vargas Llosa).

Marketing manager