• Lifestyle  • Výstava Martina Stranky vám vezme dech

Výstava Martina Stranky vám vezme dech

Mezinárodně uznávaný fotograf Martin Stranka se po letech vystavování v zahraničí symbolicky vrací domů se svou dosud největší výstavou Dechem, kterou můžete navštívit v pražské výstavní síni Mánes.

Snímky Fine Art fotografa Martina Stranky (35) nesou jedinečný rukopis. Ačkoliv nezamýšlel se nejdříve prosadit v zahraničí, sklidil úspěch ve světových soutěžích a získal více jak devadesát ocenění – mezi ty nejcennější patří titul z mezinárodní soutěže Sony World Photography Awards, který obdržel v roce 2018 a obhájil v roce 2019.  I to mu otevřelo dveře od domova, kam se po čtrnácti letech vrací s velkolepou sólovou výstavou, která zachycuje jeho kompletní dílo včetně dosud nevystavovaných uměleckých portrétů. Je otevřená každý den od 11 do 20 hodin a trvá do konce března. Vstupné je zdarma. Stranka pro výstavu zvolil jedinečný koncept – plánuje na ní být osobně přítomen.

„Dechem – vše jím začíná i končí.“

Stranka se k fotografii dostal cestou terapie po nečekané ztrátě velmi blízkého člověka – před čtrnácti lety s posledním dechem jeho přítele započala jeho cesta fotografa. Nikdy umění nestudoval, a tak byl vždy sám sobě samoukem – neabsolvoval žádný kurz, nesledoval tutoriály ani o fotografii nečetl odborné knihy. Nepřemýšlel nad focením racionálně a nezabýval se myšlenkou, že by si tím vydělal. Asi tři roky fotil jen „do šuplíku“, aby našel v životě rovnováhu.

„Dříve bych si ani na chvíli nepomyslel, že se umění stane mým každodenním naplněním a smyslem. Život mi rozdal karty trochu jinak, než jsem plánoval a čekal. Hraje se mnou opravdu nečekanou hru, za kterou jsem mu však neskutečně vděčný.“

Po studiu vysoké školy ekonomického směru působil na pozici manažera lidských zdrojů ve společnosti v Praze a nadále se věnoval fotografii, která se stala jeho vášní; v prosinci 2010 i jeho profesí, kdy přijal zakázku od knižních nakladatelství Sterling Publishing a HarperCollins Publisher v New Yorku. Později byly jeho práce vystavovány vedle umělců jako Andy Warhol, Annie Leibovitz, Banksy či Damien Hirst.

„Výtvarná fotografie mi pomáhá si vytvářet vlastní realitu, ta kolem mě mi často nestačí.“

Jeho osobitý způsob vidění fotografií se nachází mezi sněním a probuzením. Vytváří obrazy, které se zdají být jako statické snímky z filmu – z takového, který balancuje na hranici mezi fantazií a skutečností. Svou práci častokrát připodobňuje k osobnímu deníku. Originálně pracuje s výtvarnou fotografií a častokrát i technikou koláží, kterou posouvá daleko za hranice tradičního vnímání fotografie. Pomocí kolážování dává dohromady většinu svých fotek se zvířaty (výjimkou je např. fotografie s liškou). V hlavě mívá představu, která nemůže vzniknout v reálném světě, tak si k ní nafotí jednotlivé komponenty, které poté v postprodukci skládá tak, jak potřebuje.

Martin Stranka prostřednictvím symboliky reaguje na konzumní tvář života v kontrastu s návratem k přírodě. Obrací tak pozornost k vzájemnému působení těchto dvou zdánlivě odcizených světů. Tak jak je jeho tvorba sama o sobě plná symboliky, i název výstavy prozrazuje určitý leitmotiv, který je v jeho dílech často zachycen v různých formách.


Se snímkem pilota se sýkorkami (Dreamers and Warriors) loni uspěl na Sony World Photography Awards.

Podle něj je důležité, aby se člověk o fotku opřel ve své hlavě. Technika, kterou používá, hraje velkou roli, ale pořád je jen nástrojem. Tvorba fotky je organický proces. S danou fotografií splývá, žije s ní několik dní i týdnů. Jeho práce s photoshopem se někdy setkává s kritikou – někteří lidé nechápou nový žánr fotografie, která podléhá postprodukci. Naopak ale vidí montáž na snímcích, které originálně vznikly na jeden záběr. Příkladem je fotografie auta zaplaveného květinami. Jedná se o jeho technicky a produkčně nejnáročnější fotografii. Vytvoření scény trvalo asi šest hodin.


Práce s photoshopem k jeho tvorbě patří.
Fotografie I Bloom For You zpodobňuje touhu člověka uniknout z města. Autor květy vnímá jako symbol volnosti.

Tváře, které si chtěl zaznamenat

Na výstavě v Mánesu je k vidění i série portrétů známých osobností z uměleckého průmyslu a lidí jemu blízkých. „Životem mi skoro každý den prochází spousta inspirativních lidí. Nemohl jsem se zbavit pocitu, že bych si tyto okamžiky chtěl uchovat. Bezmála třináct let jsem se portrétům vyhýbal, ale díky vnitřnímu nutkání jsem zbořil své zažité obavy. Zavolal jsem do New Yorku, kde jsme dva měsíce týden po týdnu ladili nádherné olivově zelené plátno. Poté jsem ve svém ateliéru na Vinohradech fotil téměř každý den a tak se z něj stalo životem tepající místo. Každý portrétovaný je pro mě něčím inspirativní a jedinečný.“

Upozornění: Kvůli vyhlášení nouzového stavu je výstava omezena maximálně na 30 návštěvníků. Ale důležité je, že stále běží, tak se přijďte podívat.

Několik faktů na závěr:

  • Martin Stranka se narodil v pátek 13.
  • Vernisáž výstavy Dechem, která proběhla 3. března, navštívilo asi 600 lidí.
  • Ocenění: Professional Photographer of the Year, Emerging Talent Award v soutěži Nikon International Photo Contest, Prix de la Photographie Paris. Jedenáctkrát za sebou je držitelem čestného uznání ze soutěže International Photo Awards.
  • Je ambasadorem značky Eizo (výrobce monitorů) – jeho práce se posílala až na jejich centrálu do Japonska, kde je velmi zaujala, a tak získal dokonce pozici global ambassador.
  • Fotografové, které obdivuje: Erwin Olaf, Annie Leibovitz
  • Nemá kolem sebe stálý tým spolupracovníků. Dlouho vše obstarával sám, v posledním roce mu dělá osobní asistentku jeho sestra a při focení náročnějším na přípravy scény mu pomáhají známí z umělecké branže.  

Zdroj: archiv Martina Stranky