• Lifestyle  • Výstava MEDA Ambasadorka umění

Výstava MEDA Ambasadorka umění

U příležitosti stých narozenin přední české mecenášky umění Medy Mládkové připravilo Museum Kampa výstavu Meda Ambasadorka umění, která je jedním z vrcholů celoročního programu konaného v rámci Století Medy Mládkové.

Meda Mládková vytvořila s manželem Janem během jejich života v USA jednu z nejvýznamnějších sbírek středoevropského umění. Na výstavě jsou k vidění digitalizované snímky zachycující život manželů Mládkových a také zrestaurované kusy nábytku, který byl přivezen z jejich domu ve Washingtonu – ten se postupem času stal salonem svobodného Československa, místem setkávání umělců a intelektuálů, spojnicí mezi Západem a kulturním bohatstvím zemí východního bloku.

Návštěvníci se mohou těšit na novou interpretaci výjimečného prostoru, jenž je stylizací fragmentů domu ve Washingtonu, předchůdce dnešního Musea Kampa, v němž se umělecká díla prolínají s architekturou a designem. Expozici doplňuje také jedinečná kolekce oděvů předních významných haute couture domů ze 60. a 70. let, jejichž originální modely mecenáška nosila.

„Dnes bychom Medu nejspíše nazývali „influencerka“, protože by určovala trendy jak ve vystavování umění, tak ve vybavení interiérů.“ cituje jeden z kurátorů výstavy Robin R. Mundry.

Vedle fotografií jsou zde promítány také rodinné filmy, které Jan Mládek natáčel během společných cest po Asii, Evropě a Americe. Barevné snímky z 50. až 60. let zachycují běžný život Mládkových v kontrastu exotických krajin a měst. Filmy pro účely expozice digitalizoval Národní filmový archiv.

Výstava je k vidění od 24. června do 30. září 2019.

V rámci oslav 100. výročí narození Medy Mládkové probíhají i různé doprovodné akce (např. divadelní představení). Přesné termíny a informace naleznete zde.

Zdroj: Museum Kampa