• Lifestyle  • 6 tipů, jak se dostat zpátky do pracovního režimu?

6 tipů, jak se dostat zpátky do pracovního režimu?

Podzim je pro spoustu lidí jedno velké pondělí. Vracíme se z exotických cest a často ne v tom nejlepším rozpoložení. Ještě aby ano. Náhle nám totiž nezbývá nic jiného než  akceptovat naši novou realitu. Realitu ranních vstávání, realitu chladnějšího počasí, realitu toho, že pláže, parky a promenády nyní na delší dobu vystřídají místa jako je Stromovka, Letná či Náplavka. Musíme se smířit se skutečností, že se vracíme do každodenní reality pracovního roku.                                     

Pro mnohá zaměstnání je podzim tím nejhektičtějším obdobím, proto se s pozvolným rozjezdem po létě můžeme rozloučit. Po editorech, lidech pracujících ve fashion či v cestovním ruchu se často vyžaduje maximální soustředěnost a nasazení právě v měsících jako je září, říjen a listopad. Vychází nová čísla, ve městě probíhá mnoho kulturních a PR eventů, většina z nás se tedy opravdu nezastaví. Musíme umět „zapnout“ na 150% a nezbláznit se z toho. Jak na to? Existuje pár zaručených typů, které lze do svého běžného života implementovat ze dne na den, fungují, přinesou vám schopnost maximálního soustředění spolu s klidem na duši a radosti ze skvěle prožitého a efektivního dne. 

Žádný multitasking

Dlouho jsme žili v přesvědčení, že multitasking je efektivní metoda plnění práce, kdy toho zvládneme více za méně času. Není tomu tak, náš mozek je sice schopen rozprostřít pozornost na několik souběžně probíhajících aspektů, otázkou však zůstává, zda se tento „transit“ z jedné aktivity na druhou skutečně vyplatí. Studie z publikace Journal of Experimental Psychology: Human Perception and Performance ukázaly, že mentální transit a adaptace z jedné aktivity na druhou může zabrat více času než vykonávání samotné homogenní činnosti. Abychom byly skutečně efektivní, měli bychom se dostat do tzv. flow, tedy stavu absolutní koncentrace, což může trvat i několik desítek minut. Pokud budeme však brouzdat mezi různými aktivitami heterogenního charakteru, na flow můžeme zapomenout, ubíráme si tak na vlastní koncentraci, efektivitě a produktivitě.

SMART schedule / plan of the day

Marketéři a manažeři dobře ví, že naše cíle by měli být tzv. SMART, tj. specific, measurable, achievable, realistic a time specific. To samé platí i o rozvržení povinností, které musíme stihnout. Nemá cenu si naplánovat 3 schůzky, 4 Zoom meetings a 2 návštěvy na pondělní dopoledne, když víme, že zrovna v tento čas hyperaktivitou a drivem nepřekypujeme. Musíme vycházet hlavně ze znalosti sami sebe a plánovat naše dny na tomto základě. 

Sebe-manipulace

Náš mozek je neuroplastický, jinými slovy jsme schopni si navodit jistou náladu, reakce a dokonce změnit jak jeho jednotlivé neurony, tak jeho komplexní struktury pouhými pozitivními afirmacemi a jistou formou sebe-manipulace. Při prožívání stresových situací máme často tendenci veškerý stres, negativitu či strach v sobě spíše přiživovat než s ním konstruktvně pracovat. V těchto případech doporučuji nahradit zbytečně negativní a intenzivní výrazy těmi stejně intenzivními nicméně  s pozitivní konotací, tj.:

mám trému < těším se

mám strach < jsem zvědavá

bude to strašné < bude to nová zkušenost

nemůžu < Nechci, protože …

Lidský mozek pracuje s asociacemi, reaguje proto mnohem lépe na varianty na pravo za šipkou, protože termíny jako “mám strach, nemůžu, strašné” má již prvoplánově asocivané s negativní zkušeností spojenou s produkcí stresových hormonů jako je kortizol či adrenalin, které nám na klidu na duši nepřidají.

Mindfullness

Mindfullness, tedy koncept vědomého prožívání je za poslední rok zmiňován snad v každé sebe-rozvojové knize. Existuje mnoho definic, nicméně vycházejme z toho, že mindfulness je vědomé prožívání současného momentu, kdy jedinci koncentrují 100% svých myšlenek na činnost, kterou právě vykonávají. Nenechají, aby se jejich myšlenkové pochody ubíraly do minulosti, budoucnosti či na jiná témata. Nezabývají se otázkami, co bude, až bude jejich práce hotová, co udělají s výsledkem, jak se k výsledku práce postaví ostatní aj. Díky absolutní koncentraci na danou činnost jsme efektivní a pracovně naladění. 

Příjemní aspekty každé práce

Mnoho lidí má práci a povinnosti asociované s nečím nepříjemným a negativním, protože často nejsme schopni si užít a zpříjemnit daný pracovní process. Cesta je cíl a měli bychom se podle toho chovat. Typy na zpříjemnění pracovního procesu:

  • Organizace a dekorace kanceláře či homeofficu
  • Květiny
  • Svíčky
  • Příjemná hudba do pozadí
  • vonné essence
  • vytvoření si vlastních rituálů
  • na cestě do práce návštěva oblíbené kavárny
  • obelíbená deka či polštář na pracovní židli
  • meditace, afirmace, myšlenkové mapy, vyobrazení si cílů, vision board
  • vnímání prograsu a pokroku
  • odškrtávání si položek v to-do listu
  • úklid starých podkladů k hotovým úkolům

Odpočinek a pochvala

Odpočinek, pochvala a regenerace jsou klíčové položky v procesu efektivního vykonávání jednotlivých úkolů s cílem naplnění osobní či profesní vize. Pokud bychom tyto kroky jakkoliv zanedbávali, začneme ztrácet na efektivitě, motivaci a dříve či později vyhoříme. 

Foto: Pexels