• Lifestyle  • 6 zaručených tipů, jak se dobře vyspat v nesnesitelném horku

6 zaručených tipů, jak se dobře vyspat v nesnesitelném horku

V zimě se těšíme na léto, ale když už přijde, stěžujeme si na vedro. O to více, když teplota o moc neklesne ani v noci a my nemůžeme spát. Někdy to otevřené okno nebo méně oblečení nevyřeší. Přinášíme tipy a triky, které vám pomohou nad letní výhní zvítězit.

Otevřít, nebo zavřít?

V případě, že máte dusno a vedro spíše jen v místnosti, ale venku je teplota snesitelná, nebo dokonce povlává příjemný větřík, určitě nechte okna na noc otevřená, aby se teplý vydýchaný vzduch vyměnil za ten čerstvý. Opak platí přes den. V parných dnech nás obvykle jako první napadne okna otevřít, ale doporučuje se je naopak nechat zavřená a zatemnělá, abyste si doma udrželi větší chlad.

Studené obklady

Přiložte si studený obklad (namočený hadřík nebo chladivý pytlík z lednice) na čelo nebo za krk a bude se vám usínat lépe. Dále se na těle vyskytuje několik bodů, které vás ochladí rychleji než jiné – zápěstí, loketní jamka, kotníky, podkolení jamka nebo třísla. Když si na tato místa, kde jinak dokážete lépe nahmatat puls, dáte chladivý obklad, oklamete mozek, který si bude myslet, že je vám zima.

Zmrazte povlečení

Pokud dáte povlečení – nebo aspoň povlak na polštář – na deset minut do mrazáku (případně lednice) předtím, než půjdete spát, přinese vám to výraznou úlevu. Ložní prádlo zabalte do igelitové tašky, aby zbytečně nenavlhlo.

Šup pod sprchu

Dejte si před spaním studenou (respektive vlažnou) sprchu. Ale opatrně, ať není ledová. Ta by vás nejen probudila, ale hlavně by pro tělo byla šokem a to by potom reagovalo zvýšením teploty.

Stop nahotě

Možná si myslíte, že čím méně oblečení na sobě budete mít, tím lépe. V případě, že byste spali nazí, neměl by se pot do čeho vsáknout. Zvolte proto radši lehké a volné pyžamo, košili či triko, do nichž se pot lehce vpije. Vsaďte na přírodní vlákna – čím větší bude mít vaše oblečení – a také ložní prádlo – podíl bavlny, tím lépe.

Hydratujte

Předtím než půjdete spát, vypijte půl sklenice vody. Pijte ideálně vodu minerální, jelikož při pocení minerály ztrácíte. Myslete na to, že alkohol vám ke kvalitnějšímu spánku nepomůže. To si radši dejte šálek meduňkového čaje, a to tak hodinu předtím, než půjdete spát.

Zdroj: Unsplash