• Lifestyle  • Jak prostřednictvím bylinek perfektně zatočit s povánoční depresí?

Jak prostřednictvím bylinek perfektně zatočit s povánoční depresí?

Vánoce uběhly jako voda a s nimi i přelom starého a nového roku. Hodně z nás si dalo spoustu novoročních předsevzetí, o kterých už možná v tuto chvíli přemýšlí s maličkým nadhledem a říkají si, že to s nimi nebude zas až tak horké… ať tak či onak, každopádně bychom si měli za každou cenu udržet tu správnou „duševní pohodu“, která je pevným základem dobrého zdraví.

V dnešní hektické a poměrně dosti uspěchané době je to ale dost velký oříšek. Člověk se často zbytečně stresuje, nechá se snadno vytočit, honí se za každodenními nesmysly a nasává do sebe spoustu negativních vlivů a energie, jež se pak odráží na jeho duševním zdraví.

Spousta z nás neumí jen tak odpočívat, uvolnit se a relaxovat. No řekněte sami, kdy jste se naposledy zastavili a našli si chviličku jen tak pro sebe? Že už si nevzpomínáte? Je tedy na čase s tím něco udělat! A můžete s tím začít klidně už dnes.

Stačí si vyčlenit alespoň jednu hodinku denně pro sebe, kdy si pro sebe uděláte nějakou radost, stačí opravdu maličkost. Ostatně budete to pro vás hodinka odpočinku, relaxace, kdy si můžete vytvořit svůj drobný rituál jen pro sebe sama, např. horkou koupel plnou pěny, hodinka strávená nad četbou oblíbené knihy apod.

K příjemnému uklidnění „pocuchaných“ nervů si můžete pomoci i s bylinkami, které svojí výraznou vůní a i chutí uklidňují a uvolňují každou mysl.

A jaké bylinky jsou nejvhodnější? Nejlepším služebníkem je levandule, meduňka, růže a rozmarýna, a navíc jsou to bylinky, které většinou má každý doma na své zahrádce nebo parapetu.

Všechny tyto bylinky jsou známé tím, že velmi uklidňují a odstraňují nervové vyčerpání a velmi příznivě ovlivňují zdravotní stav.

Co si takhle dopřát koupel na uklidnění. Hezky si ji dát před spaním, zapálit si svíčky a odpočívat ve vaně provoněné nádhernou vůní bylinek? Věřte, že se krásně uvolníte, a pak můžete jít v klidu spát pod hebkou deku.

A jak si takovou uklidňující koupel připravit? Smíchejte stejné díly natě máty, meduňky a levandule. Deset lžic této směsi povařte ve 2 litrech vody a nechte stát. Přidejte tři lžíce medu a sceďte do koupele o přibližné teplotě 37 stupňů. Koupel si dopřejte alespoň dvacet minut.

Jste-li milovníky bylinkových čajů, můžete si dopřát „čaj štěstí“, „čaj na dobré spaní“, „čajovou směs proti nespavosti“ anebo „čaj proti úzkosti“. Jejich příprava je velmi jednoduchá a rychlá, stačí jen znát ten pravý poměr bylinek.

Čaj štěstí velmi dobře tlumí pocit úzkosti a strachu. Výborně pomáhá při neuróze, depresi a zlepšuje špatnou náladu. Tento čaj si připravíme ze stejných dílů natě sporýše, máty a květu lípy. Zalijeme horkou vodou a necháme pár minut louhovat. Pijeme pomalu po doušcích.

Čaj na dobré spaní namícháme ze stejných dílů květu vlčího máku, šišek chmele, natě třezalky, meduňky a majoránky. Jednu lžíci směsi zalijeme přibližně 1/4 litrem vroucí vody a necháme vyluhovat. Přidáme lžíci medu a lžičku kozlíkových kapek. Čaj pijeme ještě horký chviličku před spaním.

Čajovou směs proti nespavosti si připravíme podle starého receptu. A jak? Do této čajové směsi budeme potřebovat 50 g květu prvosenky, přidáme po dvou dílech natě levandule, šišek chmele a jeden díl natě třezalky. Důkladně promícháme. Vezmeme jednu lžíci směsi a zalijeme 1/4 litrem vroucí vody a necháme několik minut louhovat. Přidáme lžíci medu a lžičku kozlíkových kapek. Čaj popíjíme horký těsně před spaním.

Na zahnání strachu nám pomůže čaj proti úzkosti. Smícháme stejné díly drceného kořene kozlíku a natě třezalky. Jednu plnou lžíci směsi dáme večer do 0,3 litrů vlažné vody a necháme do rána macerovat. Pak uvedeme do varu, hned odstavíme a necháme přikryté asi 15 minut vylouhovat. Scedíme a ještě teplý čaj pijeme po polovině množství ráno nalačno a večer před spaním.

 

Zdroje: Bylinkový receptář, nejlepší recepty lidové medicíny od Dionýza Dugase, 1, 2, 3, 4, 5, 6