• Lifestyle  • Nepít je nejen prospěšné, ale i trendy

Nepít je nejen prospěšné, ale i trendy

Sem tam decka vína, jedno, dvě, čtyři piva s přáteli – většina z nás to zná. Cítíte se příjemně, občas se následně dostaví menší či větší kocovina. Ale tak jako tak si dáte brzy znovu. Pohráváte si s myšlenkou, že byste alkohol omezili? Začněte hned. Tento měsíc je pro to ideální – slyšeli jste o kampani Suchej únor?

Průměrný Čech ročně vypije 14,4 l čistého lihu. Více zvládnou jen v Litvě a Moldavsku. Pro naši republiku je charakteristická také nízká míra abstinence a vysoká prevalence pití nadměrných dávek alkoholu (binge drinking nebo heavy episodic drinking). Na hraně (a za ní) rizikového pití, tedy toho, kdy je užitím alkoholu negativně ovlivněn fyzický i psychický zdravotní stav, se pohybuje asi 1 milion Čechů. Oproti zbytku Evropy zůstává u nás posledních 50 let spotřeba alkoholu téměř beze změny

S tím se rozhodla něco dělat Liga otevřených mužů (LOM), která již několikátý rok po sobě iniciuje kampaň Suchej únor, a to za odborného partnerství Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ), Kliniky adiktologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice (KAD), Národní linky pro odvykání (NLO) a BESIP. Generálním partnerem pro ročník 2020 se opět stala Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR (ZPMV ČR). Kampaň Suchej únor propaguje i Hygienická stanice hlavního města Prahy v rámci svých preventivně-osvětových aktivit na poli oblasti podpory zdraví a zdravotní politiky.

Za rizikové užívání se považuje konzumace 20 gramů stoprocentního ethanolu za den. Půllitr čtyřprocentního piva může mít 16 gramů, dvě deci jedenáctiprocentního vína 17 gramů. V podstatě něco přes jednu skleničku denně je již rizikové pití.

Poslední srovnávací studie Světové zdravotnické organizace (2018) nás ve spotřebě alkoholu na hlavu zařadila na třetí místo na světě. Průměrný Čech podle této studie vypije 14,4 litrů čistého lihu za rok. Poměr ve spotřebě mezi muži a ženami zůstává zhruba 4:1, to je 23,2 litrů u mužů a 6,1 litrů u žen. Společenské náklady nadměrného pití se u nás odhadují na více než 59 miliard Kč ročně. – Ladislav Csémy z NÚDZ

Možná jste se v zahraničí setkali s „dry January“, který zavedli ve Velké Británii – protože tam je spotřeba alkoholu také masivní. My jsme se rozhodli pro své dobro zůstat na suchu v únoru. Nejspíš proto, že je to nejkratší měsíc v roce. Někdo této kampani fandí, bere ji jako výzvu, možnost, kdy pití omezit, ale mnozí ji mají jen za pozérství, obávají se toho (často oprávněně), že po měsíci striktního nepití člověk konzumuje alkohol ve větší míře, aby to dohnal. Ano, na všem je kousek pravdy. Může to být bráno jako mnoho povyku pro nic. Pokud člověk nechce pít, může se tak rozhodnout přece kdykoliv. Nám se tato kampaň líbí, je fajn si to vyzkoušet. A když si holt jednu skleničku nakonec dáme, tak se nebudeme trestat.

Podle zahraničních výzkumů po této zkušenosti zvolní s pitím až 60 procent lidí. Podobné výsledky ukázala i sonda mezi 300 registrovanými účastníky „Sucháče“ v roce 2019. Tři měsíce po akci 52 procent účastníků deklarovalo, že pije alkohol méně než před ní. Dalších 12 procent si absolutní sucho prodloužilo nejméně do května.

A proč se u nás vlastně tolik pije? Hodně to souvisí s kulturou, lehké pijáctví máme v sobě (nemluvě o poctivé české stravě, která si žádá o zapití pivem). I proto se (chvilkoví) abstinenti setkávají s otázkami na jejich zdravotní stav, ženy slýchají, jestli nejsou těhotné apod. Vysoká spotřeba alkoholu je dále zapříčiněna snadnou dostupností (pivo je často levnější jak voda) a tolerancí (ke společenskému užívání alkoholu). Světová zdravotnická organizace chce v budoucnu omezit místa, kde se dá alkohol koupit, zvýšit jeho cenu a omezit reklamy na alkoholické produkty.  

Alkohol je psychoaktivní látka, která má vliv na činnost mozku, a tím pochopitelně ovlivňuje psychické funkce – myšlení, poznávací schopnosti, učení, plánování činnosti, pozornost, motoriku, emoce a další. Dáváte si občas nějaké alko na uklidnění, na usnutí? A víte, že ve skutečnosti kvalitu spánku naopak snižuje?

Když příjem alkoholu omezíte, vaše tělo vám poděkuje. Dlouhodobě se vám zlepší nálada, spánek, pleť, sexuální život, budete víc fit a méně utratíte (aspoň co se pitného režimu týče).  

Věděli jste, že třetina mladých lidí vůbec nepije alkohol? Studie ukazují, že mladí lidé chtějí myslet rychleji, kreativněji a soustředěněji. Tomu všemu pití alkoholu zkrátka nepomáhá, takže jeho spotřeba hlavně mezi mileniály klesá. V posledních letech roste zájem o nealkoholické varianty také v souvislosti s pořádáním společenských a kulturních událostí. Organizátoři různých akcí stále častěji zohledňují potřeby těch, kteří si alkohol nemohou nebo nechtějí dopřát. Na nápojovém menu v podnicích se objevuje čím dál více zajímavých nealkoholických možností – a někde jsou dokonce dále jak u domácích limonád a virgin mojita či piňa colady. Téměř všechny top bary v UK, USA, Německu a Austrálii mají kartu s koktejly z nealkoholických destilátů, s jídly je páruje více než 300 michelinských restaurací.

Možná jste na začátku února zaznamenali existenci pop up baru W/O, který na týden otevřel své dveře vedle restaurace Spojka v Karlíně. Ve Without říkají, že jsou „hrdým dovozcem nealkoholických destilátů do České republiky a podporovatelé uvědomělého pití“. Myšlenka uvědomělého pití začíná rozkvétat po celém světě – 70 % mileniálů se raději chlubí tím, jak dlouho nepili, než naopak. Věří, že „drinky z nealkoholických destilátů jsou chutnou, svěží a vzrušující alternativou alkoholických koktejly, kterou si může dopřát kdokoli a kdykoli, a že se časem stanou běžnou a přirozenou součástí našich večírků, oslav, schůzek a tahů.“

Nejsme žádní zarytí bojovníci proti alkoholu, ba naopak, sami si rádi dáme dobrý drink, ale nelíbí se nám, že když se někdo rozhodne z jakýchkoli důvodů nepít, je ve společnosti terčem různých vtípků. – Lukáš Prokop (ředitel společnosti Without)

Je škoda, že pop up bar v Karlíně fungoval jen tak krátce, ale pokud byste jejich originální a chutné drinky, u kterých občas skoro nepoznáte, že v nich není alkohol, protože nepostrádají alkoholový „kick“, chtěli ochutnat, zajděte do pražského Hemingway Baru, od jehož barmanů receptury koktejlů pochází.

Vyzkoušejte online test nezávislosti.

Pokud je ve vašem okolí někdo, kdo se potýká se závislostí na alkoholu, nebo s ní vy sami máte problém, nebojte se kontaktovat Národní linku pro odvykání. Ta poskytuje bezplatné služby na pomoc se závislostí na alkoholu, kouření, hazardních hrách nebo nelegálních látkách. Volat můžete na číslo 800 350 000 vždy od pondělí do pátku mezi 10. a 18. hodinou. Linka je anonymní.

Zdroj: Pixabay, W/O