Akademie výtvarných umění slaví 220 let od svého založení
10. září 1799, tedy před 220 lety byla založena jedna z nejznámějších uměleckých škol, kterou je Akademie výtvarného umění AVU v Praze. V rámci oslav tohoto jubilea, nazvaného AVU 220, připravila Akademie ve spolupráci se spřátelenými institucemi desítky akcí, kterého odstartovaly již 1. října a pokračovat budou až do 17. prosince. Na co se můžete těšit?
Za návštěvu určitě bude stát třídílný výstavní cyklus kurátora Borise Ondreičky z cyklu Posledních 30 let, kde uvidíte díla protagonistů a protagonistek založených na dění po roce 1989. Vystavovat bude např.: Milena Dopitová, Josef Bolf, Jiří David, Jaromír Novotný, Nik Timková či Aleš Čermák.
1.října pak měla křest kniha 220 míst AVU mapující místa spojená s letitou historií AVU. Kniha znikla pod vedením Pavlíny Morganové v kooperaci týmu autorů a teoretiků. V průběhu podzimu bude možné se zúčastnit tematických procházek po jednotlivých 220 místech.
Milovníci sportu přijdou na své při UnisexFotbalTurnaje, během kterého se utkají vybrané pražské vysoké školy a kulturní instituce. Navštívit můžete i středeční přednáškové večery zaměřené na témata pro širokou veřejnost. Vrcholem oslav pak bude benefiční Ples AVU, který se uskuteční 17. prosince. „Výročí 220 let AVU chceme oslavit především směrem k široké veřejnosti a upozornit, že AVU je plná života i plánů do budoucna. Poslání letošních oslav je jednoduché: Chceme upozornit na to, že nejsme tak staří, jak to vypadá. Chceme poukázat na to, jak jsme ovlivňovali společnost a umění v předchozích dvou stoletích, čím jsme jako instituce byli ovlivňováni zevnitř i zvenku, a především dát vědět, jací jsme dnes a jak se díváme dopředu.” řekl rektor AVU Romáš Vaněk. AVU se letos rovněž zapojila se spolkem Díky, že můžeme do programu 30 let svobody a vy tak můžete po Praze vidět díla studentů jak z AVU, tak AMU a UMPRUM. Kompletní program naleznete na webových stránkách. Běžte, bude to stát za to. Zdroj fotografií: archiv AVU