• Lifestyle  • Aplikace Nepanikař pomáhá lidem s psychickými problémy a zachránila stovky životů

Aplikace Nepanikař pomáhá lidem s psychickými problémy a zachránila stovky životů

Úzkosti, deprese, sebepoškozování či poruchy příjmu potravy, s tím vám může pomoct aplikace Nepanikař, za jejímž vznikem stojí Veronika Kamenská.

Každý z nás si v sobě nosíme trápení, strachy, neznámé a nepříjemné pocity. Někoho tíží méně, jiného více. Často se o našich pocitech a problémech bojíme mluvit, stydíme se za ně, nevíme, jak na ně bude naše okolí reagovat. Nepochopí mě. A stojím vůbec za to, aby se o mě někdo zajímal? Aby mi pomohl? Pokud vás podobné myšlenky trápí, určitě není ostuda si říct o pomoc. Naopak. Je potřeba, abyste začali s hojením ran na duši stejně, jako jdete se zraněním nebo nemocí k doktorovi. Nemusíte na to být sami. V těchto případech vám pomůže aplikace Nepanikař.

Za vznikem aplikace stojí studentka z Brna Veronika Kamenská. Z původního nápadu na její bakalářskou práci vznikla plnohodnotná aplikace, kterou aktuálně používá 130 tisíc lidí ze 150 zemí světa a která zachránila jen u nás život více než 100 lidem. Aplikace je k dispozici zcela zdarma a byla přeložena do devíti jazyků. V loňském roce získala ocenění Gratias Tibi, které jistě ovlivnilo zájem lidí, ale větší nárůst počtu stažení aplikace zaznamenala převážně kvůli pandemii koronaviru. Jak si asi všichni uvědomujeme, ta má na naši psychiku drtivý vliv. O pochroumaném stavu svého duševního zdraví mnozí mlčí, na druhou stranu se o něm, obzvlášť v poslední době, dost diskutuje. A je proč – z údajů Národního ústavu duševního zdraví vyplývá, že jen počet lidí s depresí se za poslední tři roky ztrojnásobil.

Sama Veronika na počátku hledala pomoc. Když u ní v roce 2016 vypukla posttraumatická stresová porucha, žádná podobná aplikace (v češtině) neexistovala. Později se u ní objevily úzkosti a deprese, které vedly až k pokusu o sebevraždu a následně k hospitalizaci. Rozhodla se vytvořit Nepanikař, protože takovou aplikaci máte v mobilu – tudíž většinu času u sebe – a používáte ji anonymně. S projektem jí pomohl její dlouholetý kamarád programátor Tomáš Chlubna. Aplikace nabízí lidem při úzkostech, depresích, sebepoškozování, poruchách příjmu potravy a sebevražedných myšlenkách tipy na to, jak odvést pozornost od svého stavu, jak situaci zvládnout i jak a kde vyhledat pomoc.

Součástí webových stránek Nepanikař je i poradna a mapa pomoci, která obsahuje přes 10 tisíc kontaktů na psychology, psychiatry, pedagogicko-psychologické poradny, krizová centra a sociální služby plně hrazené pojišťovnou. Nabízejí také přednášky a workshopy pro školy nebo firmy. Edukovat děti v oblasti psychického zdraví a pomoct jim s případnými problémy je obzvlášť důležité. Naštěstí se situace s informovaností na školách zlepšuje.

Zdroj: Nepanikař