Cannes 2026: Red carpet filmového festivalu
Cannes máme všichni spjaté s nejikoničtějším filmovým festivalem světa. Samozřejmě se největší pozornost upírá na samotné snímky, ale červený koberec, po kterém se v historii prošly i princezna Diana nebo Brigitte Bardot, opět přinesl zajímavé modely, ve kterých se silně odrážejí současné trendy.
Před pár dny odstartoval 79. ročník filmového festivalu v Cannes, který trvá od 12. do 23. května. Letošní ročník je zajímavý tím, že dává prostor především menším tvůrcům a neobjevují se zde téměř žádné snímky od velkých hollywoodských studií. Většina filmů je navíc ve francouzském jazyce a americký snímek je v nominacích pouze jeden.
Při zahájení získal ocenění Čestná Zlatá palma za celoživotní přínos novozélandský režisér Peter Jackson, tvůrce Pána prstenů. Už také víme, že Zlatá palma za kariéru poputuje herečce a zpěvačce Barbaře Streisand. Jaký film získá hlavní ocenění sice zatím nevíme, ale už teď jsme se mohli pokochat množstvím rób a outfitů, které hvězdy vynesly na červený koberec.
Demi Moore
Nejvýraznější osobností, která zatím vystřídala nejvíce outfitů, se stala herečka Demi Moore, která je zároveň součástí poroty letošního ročníku.
Nejvýraznějším modelem byly určitě fialové lilac šaty se spadlými rameny od značky Gucci z iridescentního materiálu, který vypadal téměř jako tekutý. Naprostou eleganci doplnila mokrým lookem vlasů a šperky značky Chopard.
Trend puntíků, takzvaných polka dots, stále neustává a Demi Moore obsesi tímto hravým vzorem jen podpořila. Vynesla party šaty od značky Jacquemus z ready-to-wear kolekce Podzim/Zima 2026, které jsou pokryté barevnými puntíky a navíc 3D aplikacemi, díky nimž vypadají, jako by puntíky ze šatů vystupovaly. Look doplnila perfektně ladící kabelkou a bílými lodičkami a vznikla tak naprostá definice jarního outfitu.
Druhý Gucci look Demi Moore, který je stejně jako fialová róba zajímavý především svým materiálem, tvořily červené asymetrické šaty s výrazným dramatickým límcem vedoucím kolem hlavy. Zmačkaná látka připomínající balicí papír zároveň vyřešila častý problém červených šatů na červeném koberci – díky své struktuře šaty s kobercem nesplývaly.



Old Hollywood
Cannes a Hollywood jdou samozřejmě ruku v ruce a termín „Old Hollywood“ se v posledních měsících v módě skloňuje více než často. Elegantní móda připomínající zlatou éru Hollywoodu s ikonou Marilyn Monroe v čele je jednoduše klasika, ke které se celebrity i módní značky znovu vracejí.
Zakladatelka a ředitelka známé PR agentury zaměřené na product placement Alessandra de Tomaso nepochybně upoutala pozornost svým obřím péřovým kloboukem, který doplnila jednoduchými bílými šaty typického hollywoodského střihu a dlouhými rukavičkami. Tento look sice vyvolal kontroverze ohledně toho, zda je klobouk vkusný, ale fotografie s ním mají naprosto dokonalou cannes atmosféru.
Zambijská modelka a tvář kosmetické značky L’Oréal Paris Umma Jameh se ukázala v nádherných šatech s hlubokým výstřihem. Základ tvořil čtvercový vzor vytvořený z kamínků a objem sukně zdobily perličkové aplikace. Šaty pocházejí od libanonské haute couture značky Naja Saade, která se zaměřuje na glamour a svatební róby. Náušnice a prsteny byly od značky Schiaparelli.
Modelka a účastnice reality show Love Island USA Maura Higgins naprosto zazářila. Vynesla dramatickou róbu od amerického módního návrháře Andrea Kwona. Celočerné šaty bez ramen s bílým lemem doplňovala masivní vlečka. Poprvé se ukázala v krátkých vlasech upravených do typického old Hollywood účesu a vypadala, jako by vystoupila přímo z filmového plátna.



Tailoring
Už od loňského Met Gala, jehož tématem byl tailoring, tedy důraz na saka, obleky a pánské siluety, tento trend vídáme na červených kobercích stále častěji.
Švýcarská herečka Souheila Yacoub se androgynní módy rozhodně nebojí a vynesla oversized look připomínající školní uniformu. Outfit pochází od poměrně nové francouzské značky EgonLab představující novou generaci pařížské haute couture, která se zaměřuje na gender fluid módu. Kromě Souheily Yacoub mezi její příznivce patří například i Harry Styles. Na vestičce samozřejmě nechyběla ani momentálně velmi trendy brož.
Francouzská herečka a modelka Mélanie Thierry, která v Cannes většinou předvádí ženské a někdy i provokativní modely, tentokrát překvapila pravým opakem. Kancelářský styl, který nyní v módním světě silně rezonuje, vytvořila pomocí kousků značky Dior. Džíny, košile, kravata, velmi krátké vlasy – a přesto stále elegantní.
Americká herečka Jordana Brewster přijela do Cannes oslavit 25. výročí filmu Rychle a zběsile, kde ztvárnila roli Mii Torettové, a uctít památku herce Paula Walkera. Vynesla outfit, který dokonale zapadá do estetiky canneské riviéry – proužkovaný komplet od Jean Paul Gaultier. Doplnila ho výrazným perlovým chokerem, vínovými podpatky a velmi trendy sleek drdolem.



Hvězdné páry
Největší a nejkrásnější překvapení letošního ročníku Cannes předvedla na červeném koberci topmodelka a andílek Victoria’s Secret Barbara Palvin společně s manželem Dylanem Sprousem, jedním z hereckých dvojčat Sprouseových. Barbara ve snových romantických bledě modrých šatech poprvé ukázala těhotenské bříško a pár tak oznámil očekávání svého prvního miminka. Šaty, které působily téměř jako z Popelky, pocházely od značky Miu Miu. Nejkrásnějším doplňkem však bylo samotné bříško. Gratulujeme!
Poprvé se také na červeném koberci ukázal jezdec Formule 1 Charles Leclerc společně s manželkou Alexandrou jako mnželský pár. Momentálně patří mezi nejsledovanější dvojice showbyznysu a Alexandra Leclerc vynesla nádherné šaty poseté krystaly od návrháře Paula Sebastiana a šperky značky Messika. Celý look vystihoval luxus v tom nejlepším slova smyslu.


