• Lifestyle  • Ceny Czech Grand Design 2016 mají své vítěze

Ceny Czech Grand Design 2016 mají své vítěze

V úterý 21. března ve Stavovském divadle byli oceněni nejlepší designéři za rok 2016. Prestižní cenu převzali autoři celkem v jedenácti kategoriích.

Slavnostní večer pod taktovkou režisérky Jany Burkiwiczové se letos nesl v duchu tématu s hlavou v oblacích.  Celým galavečerem provázela trojice stylových moderátorek ve složení Eliška Křenková, Marika Šoposká a Zuzana Stavná, které na jevišti v roli předávajících hostů přivítaly ministra kultury Daniela Hermana, modelku Karolinu Kurkovou a další významné hosty. V průběhu večera nechyběla taneční i akrobatická vystoupení, hudebně večer doprovodili progresivní Lazer Viking a DJ Ventolin.

Grand Designérem roku je progresivní studio deFORM

Absolutním vítězem se stalo studio deFORM Jakuba Pollága a Václava Mlynáře. Dvojice designérů na sebe v loňském roce upozornila především interaktivní hrou KOSKI, která virtuální a reálný svět spojuje v deskové hře.

Grand Designer roku - deFORM

Trofej sklěněné koruny od oděvní designérky Liběny Rochové

Trofej pro jedenáctý ročník cen v podobě skleněné koruny vytvořila oděvní designérka a Grand designérka roku 2015 Liběna Rochová ve spolupráci s Petrem Kuchtou a sklárnou Ajeto. V horní části koruny je zakomponován s nadsázkou zlatý nebo stříbrný pásek se zapínáním, který je již známý z kšiltovek.

Poprvé cena pro nejlepšího ilustrátora

V letošním roce se poprvé předávala cena pro nejlepšího ilustrátora. Ocenění získal Michal Bačák za ilustrace pro časopis Newsweek a mísy pro českou značku Křehký.

Nejlepší designérkou šperku se stala Markéta Kratochvílová za kolekcí Mononoke a Dragon spirit.

Kategorii grafický designér roku ovládlo studio Oficina, které získalo cenu za vizuální identitu festivalu motion designu Mouvo.

Nejlepší fotografkou roku je Vendula Knopová za portréty studentů FAMU a módní fotografie.

Cena pro Výrobce roku připadla značce BOMMA, za kolekci svítidel Phenomena, na které se podíleli špičkoví čeští designéři, jako studio Dechem, Jan Plecháč a Henry Wielgus, Ota Svoboda nebo Kateřina Handlová.

Nejlepším módním designérem byl vyhlášen Miro Sabo a jeho kolekce pro jaro a léto 2017, která balancuje na hraně pánské a dámské konfekce.

Za nejlepší Obchod roku si odneslo cenu letenské knihkupectví PageFive nejen za výstavní činnost obchodu, ale také za festival Lustr, který každoročně představuje tvorbu desítek českých ilustrátorů.

Objevem roku se stal student pražské UMPRUM Eduard Herrmann. Akademie ocenila jeho diplomovou práci, projekt betonové parkové lavičky Satellite a rovněž svítidla Ignis.

Vítězové Cen CGD2016

Jedenáctý ročník Cen Czech Grand Design vyvrcholí festivalem Best of, který představí finálové práce ve všech autorských kategorií od 30. března do 2. dubna 2017 ve Ville Pellé. Kromě výstavy jednotlivých finalistů uvede také tematické přednášky a diskuze, projekce, dětské dílny a workshopy s designéry. Celý program najdete na webu.

_________________________________________________________________________

Kompletní výsledky cen Czech Grand Design 2016:

Absolutní vítěz, Grand designér roku – Cena Erste Premier: deFORM

Designér roku – Cena Ministerstva kultury ČR: deFORM / interaktivní hra KOSKI, policový systém ZIG ZAG (HEM)

Módní designér roku: Miro Sabo / kolekce S/S 17

Designér šperku roku: Markéta Kratochvílová / kolekce Dragon Spirit, kolekce Mononoke

Grafický designér roku: Oficina / koncepce a vizuální styl festivalu Mouvo

Fotograf roku: Vendula Knopová / Portréty studentů Katedry scenáristiky a dramaturgie FAMU, fotografie pro kolekci Chataři (Tereza Rosalie Kladošová), fotografie pro Amazing production a You Make T-shirt

Ilustrátor roku: Michal Bačák / ilustrace pro časopis Newsweek, mísy Živa, C3PO (Křehký)

Obchod roku: PageFive / výstavní činnost a festival ilustrace Lustr

Výrobce roku – Cena Ministerstva průmyslu a obchodu ČR: BOMMA / kolekce svítidel Phenomena (DECHEM), Soap (Ota Svoboda), Shibari (Kateřina Handlová) a Lantern (Jan Plecháč a Henry Wielgus)

Objev roku: Eduard Herrmann / parková lavička Satellite (mmcité1), svítidla Ignis (BOMMA)

Do Síně slávy byl uveden: Rostislav Vaněk

 

Zdroj fotografií: Archív Czech Grand Design

Marketing manager