• ppl talk  • Česká módní značka Chappe: Děláme primárně basic kousky, o kterých víme, že dodají sebevědomí

Česká módní značka Chappe: Děláme primárně basic kousky, o kterých víme, že dodají sebevědomí

Za CHAPPE stojí dvě ženy, Petra a Pavla. Pavla strávila dvě dekády v metropoli nad Seinou a francouzský šarm jí přešel do krve. Petra je bývalá bankéřka, kterou baví bořit stereotypy a posouvat představy o korporátním dresscode. Společně vytvářejí základní kousky, které jsou mezi sebou jednoduše kombinovatelné a umožňují tak každé ženě definovat svůj osobitý styl. Nabízejí outfity na každý den, které jsou ušité z různých materiálů, jako například len, bavlna či viskóza, ale zároveň působí velmi elegantně. My se pro vás zeptali například na to, co stojí za vznikem značky či jaká bude nadcházející kolekce.

Proč název Chappe?

Jsme dvě a každá do té značky vkládáme kus sebe. Je to složenina našich jmen.

Kdy se plán založit značku zrodil? Jaká byla prvotní myšlenka/směr značky

Již nějakou dobu trvala pandemie covidu a my jsme na pracovních callech z homeofficů zaznamenaly, jak se postupně lidé na druhé straně obrazovky mění a svým způsobem upadají. Začalo být jednodušší se z těch tepláků nesvlékat. Pak se přidala ještě kapuce, aby člověk nemusel mít ani umyté vlasy. Spousta značek vyjela s další řadou ještě pohodlnějších teplákovek. Ale my to viděly trochu jinak. Nejde o to, jak působíte na druhou stranu obrazovky. Jde o vás. O váš pocit z vás samotných. Napadlo nás udělat domácí outfit z příjemného materiálu, ale elegantnějším střihem. Proto jsme vytvořily volnější lněnou košili a k tomu lněné kraťasy na gumu. Ten outfit byl super. Mohla jste v něm zrovna tak ven se psem, jako skočit pro kávu či vést obchodní jednání přes Zoom. A když na sobě máte košili z dobrého materiálu, nějak automaticky to nastartuje radost ze sebe samé. A to byl v tu chvíli hlavní cíl.

V rámci směru se Chappe inspiruje francouzským šarmem Pařížanek. Jak moc se liší styl žen zde a v Paříži, ať už v business či volnočasovém pojetí?

Toto je těžké porovnávat. Ať chceme nebo ne, pořád jsme postkomunistická země, kde si ještě naše maminky šily oblečení samy. Když se o módu vůbec nezajímáte, tak to na konci dne stejně odkoukáte od své mámy. A francouzky? Žijí v Mekce módy. V tom je jejich síla a šarm. Mají to tak zažité. Ony se nepotřebují nic učit. Do něčeho se stylizovat. Jsou si sebou jisté. A to je to, na čem my jako CHAPPE pracujeme. Nechceme ženám nutit něco, co nejsou. My říkáme: ”děláme primárně basic kousky, o kterých víme, že dodají sebevědomí, protože jsou ušité precizně a z kvalitního materiálu. To je základ všeho. Ty kousky jsou basic proto, aby si je každá žena mohla dostylovat/dotvořit podle sebe. Podle vlastní osobnosti, podle aktuální nálady. A za každé situace být svá. V tom je ta síla.

Jak bylo ze začátku obtížné navrhnout jednotlivé kousky, od základu až po finální výrobek?

Haha, tohle je skoro až na samostatnou kapitolu. Ano, bylo to velmi náročné. Ale byly to opravdu jen ty naše první vlaštovky. Dostaly jsme se do toho rychle.

Vaší hlavní ingrediencí je len, ale i další přírodní materiály. Jak těžce/lehce se v dnešní době ke lnu či kašmíru v rámci výroby dostává?

To je trošku otázka na tělo. Přesně jak říkáte, len byl naše hlavní ingredience. Ovšem, naše dodávky lnu pocházely z Ukrajiny, takže tím je asi řečeno vše. Stále ho dokážeme sehnat, ale je to komplikovanější. Nicméně, my pouze u lnu zůstat ani nechtěly. Od začátku jsme chtěly šít z více materiálů, takže tato skutečnost spíš jen urychlila proces.

V rámci značky pracujete především s elegancí. Jak obtížné je propojit přirozenost materiálu třeba s business střihem kraťasů s puky?

Jak jsme popisovaly výše. Ty kousky, které tvoříme, jsou jednoduché, ale šik. A šik jsou právě díky perfektně zvoleným materiálům a preciznímu ušití. Když přijdete k nám do showroomu a budete si věci zkoušet, zjistíte, že všechno jde ke všemu. Co to znamená? Krásně nakombinujete kousky tak, aby vystihly vaši osobnost a taky příležitost, pro kterou se právě oblékáte.

Jak velkou roli hraje ve vaší tvorbě udržitelnost?

Roli hraje samozřejmě velkou. Proto děláme to, co děláme a jak to děláme. Jsme si jisté, že náš kousek vám bude doplňovat šatník velmi dlouho, budete ho nosit s oblibou, protože jde kombinovat v podstatě s čímkoli, a když ho vytáhnete za deset let, tak pořád bude cool.

Co pro vás osobně znamená příroda?

Strašně moc. Je to síla. Je to život. Je to naše láska. Chodíme ji obdivovat, chodíme do ní načerpat energii. Každý víkend do ní z města utíkáme. Do ticha. Do klidu. Do šumění lesa. Málo co uklidňuje víc. Člověk si uvědomí, jaké má štěstí, že tu může být a zaplaví ho hřejivý pocit radosti. Tento dar chceme přírodě oplácet.

Čím se při tvorbě inspirujete?

Ulicí. Vnímáním lidí. V čem se hrbí, v čem kvetou. A přemýšlíme nad tím, jak to všechno posunout dál. Nevymýšlíme nic převratného. Jen víme, že člověk rozkvete v momentě, kdy má na sobě něco, v čem si je jistý, v čem se cítí dobře. Co mu sedí. A nikdy vám nebude sedět nic, co je ušité špatně a z nepříjemného materiálu.

Kde čerpáte tvořivou energii?

Opět se vracíme k té přírodě. Dlouhá procházka lesem, výšlap na kopec. To nás nabíjí. Tam se člověk uklidní, vyčistí si hlavu a pak mu mohou hlavou plynout nové svěží myšlenky, které mu v uspěchaném městě na mysl nepřijdou.

Vaše výroba probíhá v Česku. Jak moc náročný tento aspekt je, vzhledem k tomu, že v Česku chybí pracovní síly v tomto segmentu a cena se zvyšuje?

Už při zakládání značky jsme věděly, že výroba je nejpalčivější záležitost celého procesu. Na výrobě a jejím načasování vše stojí a padá. Proto jsme hned na začátku diverzifikovaly proces výroby do několika dílen po celé ČR, které jsou schopné se v případě nutnosti zastupovat a doplňovat.

A roli u nás hraje i další aspekt, a to lidský. Nezapomínáme část zakázek odesílat i do té nejmenší dílničky, která je velmi daleko a sedí tam pár švadlenek. Byla to naše první dílnička, která pro nás šila. Asi by bylo jednodušší a ekonomicky výhodnější mít vše ve velkých dílnách, které jsou podstatně blíže, ale ty švadlenky mají práci právě díky nám, protože v jejich kraji moc na výběr není. Pokud máme tu možnost, dát byť jen pár lidem práci, snažíme se to využít.
Moc si vážíme jejich práce a jich samotných. A to platí pro všechny švadlenky ve všech dílnách.

Plánujete se vydat i za hranice Česka?

Ano, v budoucnu bychom rády. Už nyní máme mnoho klientek ze sousedního Slovenska, Rakouska či vzdálenějšího Švýcarska.

Prozradíte, na co se můžeme těšit v příští kolekci?

Další kolekce, čili kolekce SS23, je již v podstatě připravená. Na jaře představíme například velmi luxusně zpracovaný trench coat, na kterém jsme nyní rok pracovaly, či pláštěnku streetstylového ražení. Určitě je se na co těšit. 🙂