• Lifestyle  • České lvy hudebně doprovodí projekt Jan Muchow & The Antagonists

České lvy hudebně doprovodí projekt Jan Muchow & The Antagonists

Již v sobotu 4. března se v přímém přenosu České televize dozvíme, kdo si odnese vítěznou sošku v jednotlivých kategoriích prestižního udílení České filmové a televizní akademie (ČFTA) Český lev. Kdo se v tento významný večer postará o hudební složku?

Nebude to nikdo jiný než držitel čtyř Českých lvů za filmovou hudbu, skladatel a producent Jan P. Muchow se svou skupinou The Antagonists. Kapela vznikla v roce 2017, a to u příležitosti vydání alba Muchowovy filmové hudby. Jejími členy jsou zkušení pražští hudebníci, mj. Ema Brabcová, Marek Doubrava nebo Jenovéfa Boková. Skupina interpretuje jak instrumentální scénickou hudbu, tak písně napsané výhradně pro jednotlivé filmy, a koncertuje jen velmi málo, při výjimečných příležitostech. O to krásnější je, že se na ni můžeme těšit při takovémto slavnostním ceremoniálu.

„Je mi velkou ctí, že můžeme mou hudbou doprovodit večer věnovaný českým filmovým cenám a jejich třicetileté historii, navíc budeme i součástí jednoho milého hudebního překvapení – a na to se také moc těším!“ To jsou slova samotného J.P. Muchowa.

The Antagonists však není jedinou kapelou, se kterou je spjato jméno tohoto skladatele. Je rovněž zakladatelem legendární kapely Ecstasy of St. Theresa a člen příležitostné formace Umakart. Sám Muchow patří mezi jednoho z nejúspěšnějších a nejžádanějších skladatelů filmové hudby u nás. Debutoval v roce 1996, kdy složil hudbu k již dnes kultovnímu snímku Davida Ondříčka Šeptej, kde si i zahrál. Spolupracoval s ním i na kultovním filmu Samotáři.

Prvního Českého lva pak získal za Ondříčkovu černou komedii Jedna ruka netleská. Další ocenění získal za hudbu ke snímkům Grandhotel, Ve stínu a Krásno. Nominace na Českého lva si vysloužil i za hudbu k celé řadě dalších žánrově odlišných titulů, od komedií Okresní přebor – Poslední zápas Pepika Hnátka a Ženy v pokušení přes thriller Normal po komorní drama Slovo. Za poslední zmiňovaný je nominován letos.

 „Honza je pro nás symbol české filmové muziky i samotných Českých lvů. Za posledních dvaadvacet let byl na cenu nominován jedenáctkrát a jeho jméno tak prochází téměř celou historií ocenění. Jako hudební partner jubilejního třicátého ročníku byl proto ideální volbou,“ uvádí Tereza Rychnovská, výkonná ředitelka České filmové a televizní akademie (ČFTA).

Nenechte si tak ujít přímý přenos Českého lva, v sobotu 4. března na ČT1 ve 20:10, který bude již podruhé moderovat Jiří Havelka, a ponořte se nejen do filmu, ale i filmové hudby.

Zdroje: tiskové oddělení udílení cen Český lev