• Lifestyle  • ČISTÁ KRÁSA JEDNODUCHOSTI

ČISTÁ KRÁSA JEDNODUCHOSTI

Portugalský architekt a designér Manuel Aires Mateus navrhl tuto skutečně fascinující rezidenci jako současný předobraz  tradiční portugalské architektury. Přímořské letovisko Leiria lokalizované na pobřeží Atlantiku se pyšní neobyčejně zachovalým historickým jádrem a je skutečnou pokladnicí lidové architektury. Z důvodu velice horkého klimatu místní staleté kamenné domy do ulice září pouze svými stroze působícími bílými fasádami. Všechna okna jsou směrována do jejich atria, kde panuje po většinu dne příjemný stín a klima a vnitřní prostory jsou tak chráněny před poledním úpalem. A právě tato filosofie byla pro Manuela Airese hlavním kritériem při projektování rezidence pro mladou rodinu.

Jasně bílá vila působí svými jednoduchými tvary a fasádou bez oken téměř éterickým dojmem. Dům svými tvary evokuje spíše nějakou futuristickou skulpturu, protože masy stěrkovaného betonového zdiva žárlivě střeží soukromí majitelů. Stejný materiál byl použit také na střechu. Jediným prvkem, který rozbíjí prvotní dojem z masivního betonu, je jasně bílá barva, kterou byla celá stavba natřena.

Klidová zóna domu je umístěna v suterénu. Nenechte se ale zmýlit! Nejedná se o žádný temný sklep, ale o plnohodnotné a denním světlem zalité obytné prostory s velkorysými prosklenými plochami a špičkovým designem. Světlo sem propouští dvě atria, jež jsou na první pohled ukryta před zraky sousedů a plně splývají s úrovní pozemku. Kolem nich jsou rozmístěny jednotlivé pokoje, zalité světlem, ale chráněny před poledním slunečním úpalem. Hlavní společenské prostory jsou pak lokalizovány v přízemí, realizovaném formou openspace a velkoryse otevřeným do střešních konstrukcí, které na jedné straně opět zčásti ustupují, aby sem propouštěly dostatek světla.

Minimalistický duch exteriéru se plně promítá také ve vnitřních prostorách. Jediným kontrapunktem ke strohým tvarům architektury domu  jsou dřevěné podlahy, které vnáší do interiéru pocit tepla. Všechny úložné prostory jsou ukryty za posuvnými stěnami a jsou tak prakticky nerozeznatelné od ostatních zdí. Dům je zařízen velmi svěže v čistě funkčním duchu a interiéry jsou prosty zbytečných dekorací, které by jen rušily celkový minimalistický dojem.

 

Poděkování a zdroj fotografií: AIRES MATEUS