• Beauty  • Cvičení podle typu postavy

Cvičení podle typu postavy

Cvičíte stejně jako kamarádka, ale vaše tělo se tvaruje úplně jinak? Nebo naopak jiná kamarádka cvičení příliš nedá, a přesto má sportovnější postavu? Nejspíš jedete podle úplně špatného programu. Příčinou je tělesný typ – somatotyp. Ten je sice geneticky daný, nikoli však neměnný…

Pokud chcete znát, která cesta k hubnutí je pro vás ta nejefektivnější, musíte si nejdřív určit, jaký typ postavy máte. Jste endomorf, mesomorf nebo ektomorf?

796583e1a66377a436ea16386cee068d

Endomorf: 

Endomorfní tělesný typ mívá problémy s nadváhou. Díky svému pomalému metabolismu a dobrému ukládání tuků musí zvážit každé sousto, které do sebe dostane, a zároveň se i více hýbat. Tento typ dokáže poměrně dobře nabírat svalovou hmotu, ale spolu s ní nabírá také tuk, jeho svaly pak vypadají spíše měkké, nevyrýsované. Tyto osoby mají také často široké boky a kulatější obličej. Je dobré minimalizovat konzumaci alkoholu (je energeticky vydatný), sladkosti a potraviny bohaté na sacharidy. Pohybové aktivity se doporučují převážně aerobní.  Těch je na výběr velmi mnoho, úplným základem je rychlá chůze nebo severská chůze s holemi (nordic walking). U pokročilých to může být jogging či vytrvalostní běh. Ve fitku je nutné strávit alespoň třicet minut na kardio strojích. Nicméně by se nemělo zanedbávat ani posilování. Zpevní se tak střed těla a zvýší se objem svalů, které se nadále postarají o vyšší energetický výdej dokonce i v klidu, když se nebudete hýbat.

Mezomorf: 

Mezomorfní typ postavy je charakteristický objemnými svaly. Pokud patříte mezi mezomorfy, srdečně gratulujeme. Jste vitalita sama. Máte robustní, atletické tělo, pevnou, masivní kostru a vaše rovnoměrně rozložené svaly se hezky rýsují pod nízkou vrstvou podkožního tuku. Máte tak ty nejlepší dispozice pro přibírání svalové hmoty, kterou můžete poměrně snadno rozvíjet. Pokud nabírání svalů není vaše priorita, je vhodné zařadit do cvičení aerobní pohybovou aktivitu, která tolik nevede k nárůstu svalstva a pomáhá udržet optimální tělesnou hmotnost. Doporučuje se tedy kombinovat posilování – pro ženy spíše s nižšími váhami – s aerobním tréninkem (např. in-line brusle, jogging, nordic walking) a k tomu zařadit něco i ze cvičení „body and mind“ (jóga, pilates, overbally…). Co se stravy týče, tak v tomto případě se doporučuje jíst kvalitní výživné potraviny. Kontrola kalorií a tuků je sice na místě, ale v podstatě se tyto typy nemusí příliš kontrolovat, pokud dodržují vyváženou stravu a ohlídají si dostatečný přísun vitaminů a minerálů.

Ektomorf: 

Mezi rozené ektomorfy patří zejména osoby s velmi štíhlou „vytáhlou“ postavou. Ektomorfní tělesný typ je také charakteristický dlouhýma nohama a rukama a úzkým hrudním košem. Ektomorfové mají velmi rychlý metabolismus a co sní, tak okamžitě spálí. Netrápí se sice s dietou, protože většinou mohou sníst opravdu všechno, ale každé kilo svalové hmoty si musí poctivě vydřít. To by vás však nemělo odradit a naopak byste silový trénink měli zařadit do svých cvičebních plánů. Je třeba začínat zvolna,později se však nemusíte bát posilovat s o něco těžšími váhami. Součástí tréninku by mělo být i posilování hluboko uložených svalů ve středu těla (které je důležité u každého tělesného typu.)  Vhodná je tedy kombinace tréninku v posilovně se cvičením například pilates nebo flowin. Při výběru potravin byste se měly soustředit na velmi kvalitní a výživné potraviny a striktně si rozdělit jídlo do několika denních porcí. Důležité je kontrolovat počet kalorií, abyste nejedly příliš málo. Ektomorfové by měli jíst, i když zrovna nepociťují hlad. Nevhodné je ale nárazové přejídání, kdy do sebe naráz naházejí spoustu jídla, aby doplnili denní příjem živin.

 

stažený soubor

 

 

Zdoje:  1 2 3 4 5