• Styling  • DANDY styl
man

DANDY styl

První zmínka o Dandy stylu pochází z Anglie na konci 18. století. V té době se muži ze středních vrstev začali snažit vyrovnat stylu aristokracie, jednoduše začali napodobovat jejich styl oblékání a samozřejmě nezapomněli ani na kultivovanost a dobré společenské vystupování. Styl oblékání, nebo možná spíše myšlenkové přesvědčení se tak postupem času stalo životním stylem. A netrvalo dlouho a rozšířil se i do Evropy. Muži začali nosit dlouhé kalhoty, oblek se začal zjednodušovat od přebytečných ozdob a také odkládají těžké paruky místo, kterých nasadí na hlavu cylindr. Mužský oděv se poprvé začíná šít z vlny, klade se důraz na dokonalý a skvěle padnoucí střih, vše musí být velmi jednoduché, avšak tím pádem také nákladné, což zvedlo poptávku po osobních krejčích.

dandy

Správný dandy v překladu švihák či světák nosí tedy skvěle padnoucí oblek, ideálně v tlumených barvách jako je šedá, černá, hnědá, k tomu dokonale vyžehlená košile, vkusně uvázaná kravata, cylindr, naleštěné polobotky a dnes už spíše raritou, jsou kapesní hodinky.

men

Nejznámějšími zástupci Dandy stylu jsou Charles Baudelaire, Oscar Wilde či Honoré de Balzac.

Tento styl už ovšem dávno není jen pánskou záležitostí, po první světové válce se proslavil především díky Marlene Dietrich, která s oblibou nosila pohodlné kalhoty pánského stylu s širokými nohavicemi, doplněné většinou o kabátek stejné barvy a nebála se ani tehdejšího mužského společenského oděvu – fraku s cylindrem. Její styl se stal i inspirací Yves Saint Laurentovi při tvorbě prvního dámského smokingu v roce 1966.

první oblek

Další průkopnicí pánského stylu byla také Coco Chanel.

A jak tedy nosit dandy styl? Dnes už máme naštěstí široký výběr oblečení i doplňků, než tomu bylo dříve. Stačí jen správně kombinovat pánské a dámské prvky, aby vše nepůsobilo vyložené mužským dojmem. Důležité je zachovat eleganci a ryze pánské prvky doplnit o prvky dámské a naopak. Co se týče barev, základem je černá, bílá, béžová, šedá. Ale dnešní doba už dovoluje i experimentování s různými barevnými kombinacemi. Velkým trendem tuto sezonu na dámských oblecích jsou úzké bílé proužky a velmi dobře vypadají na tmavě modrých či šedých sáčkách a kalhotách, v kombinaci s bílou košilí a vysokými lodičkami či tzv. oxfordkami. Jako doplněk pak už jen postačí například kravata, klobouk či kšandy.

 

frak

hat

 

 

suit

bridge

 

 

way

cigar

 

Zdroj obrázků: 1, 2