• Lifestyle  • Dobrodružná výprava na daleký východ i do vlastní minulosti odhaluje filmový snímek Dálava

Dobrodružná výprava na daleký východ i do vlastní minulosti odhaluje filmový snímek Dálava

Na začátku listopadu do českých kin vstoupil dokumentární film Martina Marečka pod názvem Dálava. Film byl již uveden v soutěži dokumentárních filmů na Mezinárodním festivalu Karlovy Vary a na Letní filmové škole Uherské Hradiště.

Filmový snímek Dálava vycházející z osobního příběhu Víta Kalvody a jeho syna Gríši, kteří se vydávají na dlouhou cestu do Ruska, aby navštívili druhou polovinu rodiny. Hlavního hrdinu sledovali autoři scénáře Martin Mareček a Tomáš Bojar déle než pět let a původně chtěli jeho životní příběh zpracovat jako hraný film, ve výsledku však vždy chyběla živelnost a neokázalost předlohy. Výsledkem je dokumentární, až detektivně laděná road movie odkrývající základní aspekty dnešních rozbitých rodin, popisující současné Rusko i analyzující téma otcovství a vztahu otce a syna. Čistá forma putování s nejistým výsledkem jen podtrhuje maximální autentičnost, překvapivost a účinnost dokumentárního žánru.

„Dlouho jsme se snažili příběh Víta a jeho rodiny vtělit do podoby hraného filmu. S žádnou verzí scénáře jsme ale nikdy nebyli úplně spokojeni. Po čase nám došlo, že nejsilnější dílo nevznikne s herci, ale se skutečným Vítem a jeho synem Gríšou. Rozhodli jsme se, že společná cesta této dvojice do Ruska za druhou polovinou rozpadlé rodiny se stane páteří filmu. Věřili jsme, že se v jejím průběhu může odehrát a znovu zpřítomnit vše podstatné z jejich společného osudu. Sice v jednoduché a intimní, ale o to intenzivnější podobě. A to se, domníváme, nakonec i stalo,“ řekl režisér filmu Martin Mareček.

Martin Mareček patří mezi přední české dokumentaristy – ve svých filmech se věnoval především zásadním společenským tématům: protestům proti globalizaci (Hry prachu), neobnovitelným zdrojům (Zdroj), neudržitelné dopravní situaci ve městech (Auto*Mat) či rozvojové pomoci (Pod sluncem tma). Zároveň je pedagogem dokumentárního filmu a docentem na pražské FAMU. Od zatím posledního filmu této výrazné osobnosti tuzemského dokumentu uběhlo letos již osm let, a proto byl jeho nejnovější opus doprovázen velkým očekáváním festivalových dramaturgů, kritiků i diváků.

Během prosince je možné spatřit filmový snímek Dálava vidět v Praze v kině Pilotů, v Brně v kině ART, v Liberci v kině Varšava. Více informací o projekci najdete na online.

Zdroj fotografií: AČFK