• Lifestyle  • Džíny jako vymodlený kousek. Retro muzeum Praha otevřelo expozici denimu z Tuzexu

Džíny jako vymodlený kousek. Retro muzeum Praha otevřelo expozici denimu z Tuzexu

Dnes je seženeme snadno a v šatníku jich máme hned několik párů. Džíny. Navštivte výstavu pražského Retro muzea v OC Kotva a přeneste se do 80. let, doby, kdy se v Československu téměř nedostupné džíny kupovaly za bony. 

Fenomén džínů v někdejším Československu před rokem 1989 přibližuje výstava s názvem Džíny z Tuzexu, kterou můžete navštívit v Retro muzeu Praha ve 4. patře obchodního centra Kotva. Nejenže se tento typ oblečení složitě sháněl, ale také se zakazoval, což si dnešní generace asi ani nedokáže představit. 

Džíny, původně oblečení námořníků, zlatokopů a dělníků, s kapsami zpevněnými nýty, vešly do módního světa jako symbol vzdoru proti společnosti. Byly označovány za nevhodný a neslušný oděv  – ale přesto, nebo právě proto postupně dobyly módní svět. Od doby, kdy James Dean rebeloval v Americe, ale uplynulo ještě mnoho let, než se staly džíny běžnou součástí šatníků obyvatel východního bloku. 

„Tuto výstavu jsme připravili jako novinku k ročnímu výročí otevření Retro muzea Praha, stejně jako k 150. výročí patentování výroby džínů v Americe. Retro muzeum v Kotvě za první rok jeho existence navštívilo 55 000 návštěvníků,“ říká ředitel muzea Robert Vůjtek.

Originální dobové kousky

Nová expozice zahrnuje až třicet denimových kousků, ať už kalhoty, sukně či bundy. Jedná se o kousky z vlastnictví Michala Petrova, novináře a publicisty, který napsal tři knihy Retro CS a který je kurátorem výstavy. „To, co je vidět v muzeu v posledním patře Kotvy, jsou věci, které se brandově vážou k nabídce někdejšího Tuzexu. Jsou mezi nimi zastoupeny i džíny značek, které v dnešní době v obchodech nenajdeme, např. Rifle a tehdy kultovní lacláče značky DC (poslední americká značka, která se prodávala v Tuzexu),“ přibližuje Michal Petrov a zmiňuje, že jeho první džíny byly značky Wildcat a stály 110 bonů. 

Nosit originální džíny bylo od poloviny 20. století snem mnoha mladých lidí po celém světě. V Československu se za minulého režimu daly sehnat téměř výhradně v Tuzexu, ve valutových obchodech podniku zahraničního obchodu řízených státem. Darované džíny tak mohly mít za sebou příběh na hraně tehdejšího zákona, kdy v hlavní roli vystupovaly podvody se zahraniční měnou a kupčení s bony.

Kromě Tuzexu bývali zdrojem džínů známí či příbuzní v západní Evropě či Americe, kteří své obnošené kusy oděvů zasílali do Československa, kde na ně jejich příjemci čekali s velkým, pro dnešní mladé lidi nepochopitelným zájmem.

Rifle jako vstupenka do společnosti

V Tuzexu byly nejvíce žádané džíny značky Levi’s. Už od 60. let byly v Československu k sehnání rifle – tedy džíny italské značky Rifle, které daly v tuzemsku tomuto kousku oblečení obecný název.

„Samozřejmě, že i u nás se podniky snažily dohánět módní trendy a džíny vyrábět. Nicméně v Československu na jejich výrobu neexistovaly technologie do 80. let. Tuzexové zboží bylo vnímáno až do konce trvání režimu jako exkluzivní a platilo to i o džínách. Ostatní pokusy o denimové oblečení byly vnímány spíše jako směšná náhražka a snaha režimu být moderní,“ říká Petrov.

V 80. letech ale džínová móda naplno zaplavila ulice a hlavně diskotéky. Ať stěží získané originální kousky, tak produkty československých módních domů, sukně, tašky, bundy či kalhoty různých vzorů z džínoviny nechyběly v šatníku především mladých lidí.

Letos slaví džíny 150 let od chvíle, kdy si 20. května 1873 nechal jejich výrobu patentovat Jacob Davis a Levi Strauss v San Francisku ve Spojených státech. Pořadatelé výstavy uvádějí, že zřejmě jedny z prvních džínů v Československu měl na sobě Václav Neckář v roce 1965, když v nich natáčel videoklip na Karlově mostě. 

Výstava se stává součástí stálé expozice muzea o rozloze 2 500 metrů čtverečních, a denimové kousky se tak přidávají k více než 12 tisícům unikátních předmětů, jimiž muzeum přibližuje atmosféru a celkovou charakteristiku doby 70. a 80. let. Husákovy děti a jejich rodiče mohou v muzeu zavzpomínat, ti mladší se zase atraktivním způsobem seznámit s nedávnou historií.

Zdroj: Retro Muzeum Praha