Filmové tipy: Příběh, který se zapsal do historie, pocta Disneymu a další
Film o skromném hrdinovi, který měl odvahu zkusit neuvěřitelné a před druhou světovou válkou zachránil stovky dětí, Disneyovka o síle přání a další filmové tipy. Ať už v kině nebo na streamovacích platformách – doporučíme vám, na co se podívat.
Jeden život
„Jen jsem udělal dobrou věc. A mohl jsem udělat víc.“ Tak nějak komentoval Brit Nicholas Winton své činy, které se zapsaly do historie. Tehdejší bankéř a později humanitární pracovník byl ochotný vyvinout nesobeckou snahu pro to, aby před nacistickou invazí zachránil z Prahy stovky židovských dětí. Do Londýna se tak vlakem dostalo 669 dětí, které tam našly nejen nový domov, ale hlavně dostaly šanci na život.
O jeho činu dlouho nikdo nevěděl, až koncem 80. let se Winton spolu se svou manželkou rozhodl zveřejnit dokumenty, které po desetiletí uchovával. Příběh si našel cestu na televizní obrazovky a stal se oprávněnou senzací, Nicholas Winton obdržel vysoké britské i české státní vyznamenání. Tento okamžik historie si zaslouží připomínat a pro to se rozhodl i režisér James Hawes, pro kterého je Jeden život debutem na velkém plátně.
Životopisný snímek, který vznikl podle knihy Wintonovy dcery Barbary, sleduje Wintona, jak se ohlíží za svými činy. Jeho starší verzi si zahrál oscarový Anthony Hopkins, kterého si přála do role obsadit právě i samotná Barbara. A byla to skvělá volba. Wintona z let 1938–39 ztvárnil Johnny Flynn. Roli Nicholasovy matky, která značně pomáhala se záchranou dětí z Londýna, kde přispěla ke shánění financí, víz a pěstounů, si střihla Helena Bonham Carter. Ve filmu se mimo jiné objevila i česká herečka Antonie Formanová, která je v aktuálním výběru Forbesu 30 pod 30.
Ocenění si zaslouží určitě i to, že tvůrci oslovili židovskou komunitu a hodně neherců, aby měli mezi dětmi, kterým hrozil koncentrační tábor, autentické zastoupení. Hodně úsilí a emocí se jistě pojí i s tím, že ve scéně z roku 1988, kdy je Wintonova iniciativa představena světu v televizním pořadu That’s Life! na BBC, figurují skutečné dospělé děti „Wintonových dětí“, které tvůrci filmu oslovili ve spolupráci s Holocaust Educational Trust a Sir Nicholas Winton Memorial Trust. O to dojemnější film je.
Jeden život je takovým decentním pomníkem, u kterého mnohé oči nezůstanou suché. Na jednu stranu se jedná o průměrný snímek, který stojí na silném skutečném příběhu, který podtrhuje Anthony Hopkins v hlavní roli. Na druhou stranu je to ale asi dobře, protože z Wintona by se neměl dělat na sílu superhrdina, když se ani on sám tak nevnímal. Připomíná nám ale to, že v lidstvu je aspoň trochu dobra i v tom nejčernějším okamžiku. Přináší naději a soucit.
Přání
Motiv kouzelných přání se v disneyovkách objevuje od nepaměti a ve snímku, který vznikl k loňskému stoletému výročí legendárního domova Mickey Mouse, se do něj studio opřelo naplno. Přání má vše, co byste očekávali – pohádkovou atmosféru, kouzla, spoustu hudby, mluvící zvířata… Jako poctu ručně kreslené animaci, na níž si studio vybudovalo jméno, dostalo Přání i novou stylizaci, která se pokouší napasovat klasickou kresbu na pozadí moderního CGI. Výběr režiséra není tolik překvapivý – film si vzal na starost režisér Ledových království Chris Buck ve spolupráci s debutující Fawn Veerasunthorn.
Příběh vás zavede do království Rosas, jemuž vládne mocný a pro všechny obyvatele dobrosrdečný vládce Magnifico. Ten díky studii magie dokáže uchovat a také splnit lidské přání. Lidé proto do jeho království sami jezdí a doufají, že Magnifico jejich přání splní. V to doufá také mladá Asha, která se má stát vládcovou učednicí a přeje si, aby bylo při tradičních oslavách v království tentokrát splněno přání jejího stoletého dědečka. Jenže místo toho hlavní hrdinka zjistí, že její král není tak dobrosrdečný, jak se zdálo, a má s uchovanými sny obyvatel jiné plány. Zklamaná Asha se proto obrátí se svým přáním ke hvězdám. A vesmír ji vyslyší a pošle ji hvězdného pomocníka.
V pohádce čekejte značnou dávku hudebních vystoupení, ale žádná z písní vám pravděpodobně dlouhodoběji neutkví v hlavě. Samotný zpěv se ale vydařil. Felicita Prokešová, která dabovala a nazpívala hlavní hrdinku, tuhle roli zvládla skvěle. Přání hodně spoléhá na nostalgii a easter eggs pro skalní fanoušky, než na cokoliv nového a neotřelého. Výsledkem je průměrná a předvídatelná pohádka cílící spíš na mladší diváky. Neurazí, ale nezanechá hlubší dojem, i přesto, že vás místy možná trochu chytne za srdíčko. Na závěr v souvislosti s filmem chceme jen připomenout, abyste nezapomínali na své sny a přání, nečekali, až vám je splní někdo druhý, ale šli si za nimi.
Chudáčci
Chudáčci Yorgose Lanthimose a producentky Emmy Stone, která si zároveň zahrála hlavní postavu, osvobozují frankensteinovské monstrum v těle ženy. Film zvítězil na loňském ročníku benátského festivalu, obdržel dva Zlaté glóby a získal za Oppenheimerem nejvíce nominací na Oscara, a to jedenáct. Jedná se o neuvěřitelný satirický příběh o vývoji Belly Baxter, mladé ženy, kterou k životu vrátil geniální a nekonvenční vědec Dr. Godwin Baxter. Pod Baxterovou ochranou Bella touží po poznání. Hladovějící po zkušenostech, které jí chybí, uteče s Duncanem Wedderburnem, mazaným a zhýralým právníkem, do víru dobrodružství napříč kontinenty. Chudáčci přetékají fantazií. Vymýšlejí se v nich nikdy neviděná taneční čísla, nová plesová etiketa apod. Film strhává diváky opulentními kostýmy i scénou: viktoriánsky ponurá, černobílá atmosféra Glasgow se tu střídá s přeslazenými barvami Lisabonu. Tvůrci si pohrávají s tématem ženské emancipace a nahlíží na ni pohledem mužů.
Ferrari
Děj filmu se odehrává v létě roku 1957. V roce, kdy se bývalý automobilový závodník Enzo Ferrari (Adam Driver) ocitá ve velké krizi. Řeší problémy v manželství, smrt syna, ale také bankrot společnosti, jíž věřil. Příběh zachycuje nejen hlavního hrdinu, ale také další členy jeho rodiny, která definovala myšlenku výkonného italského sportovního vozu a prakticky stála u zrodu závodů formule 1 a také u legendární automobilové značky. Tento životopisný snímek se poměrně liší od nedávných závodnických filmů, jako jsou Rivalové nebo Le Mans ‘66– adrenalinové scény se neodehrávají na trati, ale v soukromí.
S tebou nikdy
Bea (Sydney Sweeney) a Ben (Glen Powell) na první pohled vypadají jako perfektní pár. Po úžasné první schůzce se však něco stane a to, co vypadalo jako žhavá přitažlivost, spadne na bod mrazu. Pak se ale nečekaně potkají cestou na svatbu do Austrálie. A tak udělají to, co by udělal každý dospělý: předstírají, že jsou pár.
Premiantka
Mladá talentovaná spisovatelka (Jenna Ortega) dostává od svého charismatického profesora (Martin Freeman) úkol, který je náhle oba zaplete do složité sítě vášní a intrik. Zatímco veškeré hranice postupně mizí, profesor a jeho žákyně se musí postavit svým nejtemnějším stránkám. Věříme, že mnozí fanoušci seriálové Wednesday si film nenechají ujít.
Tipy z Netflixu:
Nech svět světem
Hvězdně obsazený apokalyptický thriller o manželském páru (Julia Roberts a Ethan Hawke), který si i se svými dětmi pronajmou na pár dní luxusní dům. Jejich poklidný pobyt ovšem zničehonic naruší cizí muž s dcerou utíkající před kybernetickými útoky. Ty ovšem neustále sílí a jen prohlubují tísnivou nedůvěru mezi oběma rodinami. Nech svět světem se pyšní hutnou atmosférou, solidním scénářem o lidské reakci na krizovou situaci a také skvělým obsazením.
Sněžné bratrstvo
V roce 1972 se odehrála jedna z nejtragičtějších leteckých nehod v historii. Letoun uruguayského letectva, na jehož palubě byl rugbyový tým mířící do Chile, se zřítil přímo do nehostinného srdce And. Přeživší museli čelit nejen nesmírným fyzickým nástrahám, ale také psychologickým výzvám. Solidarita a vzájemná podpora se staly jejich největší nadějí na přežití. V boji o život v extrémních podmínkách byli nuceni překročit hranice toho, co považovali za přijatelné a možné.
Láska na první pohled
Romantických komedií je na Netflixu celá řada, jen málokterá ale přesahuje hranice kvalitativního průměru. To se naštěstí povedlo celovečernímu režijnímu debutu Vanessy Caswill, která dosud tvořila výhradně seriály. Film vypráví o Hadley a Oliverovi, kteří se potkají během cesty letadlem a obratem se do sebe zamilují. Na letišti se však nešťastnou shodou okolností rozdělí a je otázkou, jestli k sobě najdou cestu. Jak asi tušíte, všechno nakonec dobře dopadne, přesto Láska na první pohled nabízí sympaticky nápaditý a svižný scénář a solidní žánrovou režii.
Lahůdka z Apple TV
Chlapec, krtek, liška a kůň
Vítěz Oscara 2023 za nejlepší krátký animovaný film a adaptace bestselleru Charlieho Mackesyho. Ztracený chlapec s pomocí neobvyklé zvířecí party hledá domov, který nikdy neměl. Najde ho nakonec úplně jinde, než sám čekal. Nejdřív ale musí překonat dlouhé putování zimní krajinou, během nějž je potřeba rozklíčovat, co skutečně znamenají slova jako přátelství, vlídnost, odvaha či empatie. Své si v této kouzelně filozofické pohádce najde každý bez ohledu na věk.
Na které filmy se letos těšíme:
Duna: Část druhá
Na konci února do kin zavítá dlouho očekávaný druhý díl filmové adaptace sci-fi románu Duna od Franka Herberta. Hvězdné obsazení, hudba Hanse Zimmera a obrovský úspěch prvního dílu, který zaznamenal celosvětové tržby převyšující hodnotu 400 milionů dolarů a v roce 2022 získal hned šest Oscarů, jsou pro řadu fanoušků předzvěstí toho, že půjde o velkolepý zážitek. Druhý díl bude sledovat pokračující dobrodružství Paula Atreida (Timothée Chalamet), který se spojil s domorodým pouštním národem Fremenů, jehož příslušnicí je i Chani (Zendaya). Už teď jdou koupit lístky na premiéru v různých kinech.
Rivalové
A ještě jeden kvůli stávce v Hollywoodu odkládaný film se Zendayou! Ta si ve filmu, za kterým stojí uznávaný italský režisér Luca Guadagnino, zahraje nadějnou tenistku, která se po vážném zranění stane úspěšnou trenérkou a dokáže to rozjet nejen na kurtu, ale i v osobním životě. V teenagerských letech si totiž začala najednou se dvěma bývalými kamarády a zatímco jednoho z nich si vzala, ten druhý se po letech opět vynoří a dá o sobě vědět. A některé city evidentně ani po dlouhé době nevyhasnou.
V hlavě 2
I animovaný snímek V hlavě z roku 2015 se dočká svého pokračování. Režie se ujalo duo Pete Docter a Kelsey Mann. Děj naváže na první díl, opět se tedy diváci setkají s hlavní hrdinkou Riley, tentokrát ji ovšem zastihnou v náročném období dospívání. O silné emoce a pořádný zmatek v hlavě tak nebude nouze ani tentokrát. V kině bude film k vidění v červnu.
Joker: Folie à deux
V říjnu dorazí do kin pokračování Jokera, kterého se v roli režiséra i tentokrát ujal Todd Phillips. Stejné zůstává i obsazení hlavní mužské role, kterou opět ztvární Joaquin Phoenix. Po jeho boku se tentokrát představí Lady Gaga v roli psycholožky Harleen Quinzel a jejího alter ega Harley Quinn. Jsme zvědaví na žánrovou změnu – tentokrát by snímek zpracovaný na náměty komiksových postav z vydavatelství DC Comics měl mít prvky muzikálu.
Zdroj: Vertical Entertainment