• Men's world  • Frankfurt Autosalon 2015

Frankfurt Autosalon 2015

Německá metropole se tento týden proměnila ve svatostánek automobilových fanoušků a nadšenců z celého světa. Na prestižní evropské Motor Show prezentovala svá žhavá „želízka v ohni“ většina světových automobilek a nutno dodat, že bylo skutečně na co se dívat.

Velkým překvapením se staly zejména SUV modely britských automobilek Bentley a Jaguar, které navzdory své tradici nakonec podlehly „módním“ trendům ostatních značek a především rostoucí poptávce po tomto typu vozu. Opulentní Bentley Bentayga s dvanáctiválcovým motorem pod kapotou nabízí nejen rychlost, ale zaujme především svými ladnými křivkami karoserie s bohatým chromováním. Její design se nese v duchu předchozích modelů této luxusní značky, tentokrát ovšem v maximalistickém provedení. Zajímavou vychytávkou je vestavěný bar v zadním zavazadlovém prostoru, kterou zámožná klientela, pro kterou je tento vůz určen, dozajista ocení. Na druhou stranu Jaguar svým o trochu „lacinějším“ modelem F-Pace, jehož karoserie je nepodobná „SUVčkám“ z řady X BMW, podle mého názoru šlápl poněkud vedle…

Snad největším „eye catcherem“ byl dozajista nový model Mercedes Benz Concept IAA. Německá automobilka vsadila na futuristický design a dokonalou aerodynamiku, přičemž vůz je schopen sám za pomoci palubního počítače měnit tvar některých částí karoserie a minimalizovat tak odpor vzduchu na minimum. Interiér vozu dokonale koresponduje s jeho futuristickým zevnějškem. Nechybí tu podsvícené led proužky a klasické „ciferníky“ palubovky nahradila panoramatická obrazovka. O pohon se stará hybridní soustava. Mercedes Benz se ještě nevyjádřil k budoucnosti tohoto vozu, ale na sériovou výrobu můžeme dle slov odborníků, téměř jistě zapomenout. Pár prototypů je tak určeno pouze pro bohaté šťastlivce a IAA v sobě spíše ztělesňuje koncept, kterým se značka v příštích desetiletích hodlá ubírat.

Porsche se i protentokrát podržela již zažitého designu a prezentované modely Porsche Mission E a 911 Carrera budou i pro příští rok určitě držet na špičce v kategorii sportovních automobilů. Také Ferrari, jež ve Frankfurtu prezentovalo svůj model 488 Spider, nepřikročilo, až na lehký lifting „ karoserie,“ k velkým změnám.

Mezi zástupci tradičnějších značek jmenujme alespoň nádherné SUV Audi E Tron Quattro, Renault Talisman Grandtour či čtyřkolku Subaru Levorg, které jsou bezesporu plnohodnotnými konkurenty asijských vozů, mezi kterými je třeba zmínit thaiwanský Thunder power, či japonské Infinity Q30. V pořadí již šedesátý autosalon ve Frankfurtu ukázal, že evropský automobilový průmysl běží na plné obrátky a i příští rok se budeme moci těšit na spoustu žhavých novinek.

Poděkování a zdroj fotografií: zdroj