• Fashion News  • Gallianovo znovuzrození potvrzeno

Gallianovo znovuzrození potvrzeno

Po dlouhých týdnech spekulací bylo včera oficiálně potvrzeno, že se John Galliano stal novým kreativním ředitelem módního domu Maison Martin Margiela. Galliano povede všechna oddělení a jeho první kolekce bude uvedena na Paris Couture Week v lednu 2015. Už jsou to tři roky, co byl Galliano vyhozen z módního domu Dior. Koncem února 2011 se totiž opil na terase kavárny La Perle v Paříži nedaleko svého bytu a začal provokovat své sousedy. Celá situace se vyhrotila a Galliano pak doslova řekl: „Zbožňuju Hitlera, lidé jako vy byste byli mrtví, vaše matky a otcové by šli do plynu.“ I když John tato slova později popřel, usvědčila ho videonahrávka a také údajně podobný incident, který nahlásila jiná sousedka o pár měsíců dříve. Začátkem roku 2013 pak v rozhovoru pro časopis WWD přiznal: “Jsem alkoholik, z nemoci se léčím poslední dva roky. Předtím jsem spadl do spirály a říkal jsem věci, které ubližovaly lidem. Svou lítost jsem vyjádřil soukromě i veřejně a nechystám se přestat stále dokazovat, že jsem se mýlil.” Potvrzení spekulace, že se stává kreativním ředitelem MMM je proto pro celý módní svět překvapením, na jedné straně přijímaným s ovacemi, na straně druhé s úšklebky či nevěřícným výrazem. Tak či onak, Galliano se vrací po pauze, zřejmě silnější a odvážnější než kdy dříve. “Margiela je připraven na novou charismatickou kreativní duši,” pronesl Renzo Rosso, prezident OTB, firmy, která vlastní Margielu stejně jako třeba Marni, Diesel nebo Viktor&Rolf. “John je nepochybně jedním z největších talentů všech dob, vyjímečný návrhář, který vždy dokázal vyzvat a inovovat svět módy. Těším se na jeho návrat, kdy bude tvořit módu, kterou může navrhovat právě jen on, a přeji mu, aby tady u nás našel svůj nový domov.”

John Galliano official

John Galliano

Je otázkou, jak se největší showman módního světa ujme svého úkolu pro nejtajemnější značku. Módní dům Maison Martin Margiela je právě známý pro svého samotářského zakladatele, “neviditelný” návrhářský tým a 23 let zahalených ve stínu tajemství. Díky dříve zmíněnému Rossovi, který značku získal v roce 2002, a od odchodu návrháře Martina Margiely v roce 2009, se ale daří Maison Martin Margiela z tohoto stínu postupně vyvádět. Nejvíce to bylo znát zřejmě při spolupráci s H&M v roce 2012, kdy tak tvorbu Margiely přinesl masám.

Poznámka autora: osobně jsem na tuto “spolupráci” sám velice zvědavý, hlavně jak svět a zákazníci přijmou Johnův návrat a také, jak skloubí Margielův tradiční střídmý styl vybraných barev se svou divokou a pestrobarevnou fantazií.

John Galliano

Zdroje: 1, 2, 3