• Styling  • Hledáte obuv do pohody i bojové nálady? Našli jsme ji za vás

Hledáte obuv do pohody i bojové nálady? Našli jsme ji za vás

“Combat boots” neboli bojová obuv, také nazývaná jako “kanady”, “glády”, “steelky” či “martensky” jsou ve světě velmi populární. Je to unikátní, většinou kvalitně zpracovaný kousek do pohody i do poněkud chaotického až hektického dne. Pojďme si tedy ukázat, kdo byl a v současnosti je jejím věrným nositelem/nositelkou a na jaké akce se hodí.

Nejprve něco málo z historie

Pracovní obuv s ocelovou špicí, která chránila nohu před zraněními, byla zpočátku velice těžká a používala se výhradně v prostředí staveb a továren z ryze praktických důvodů. Později v těchto botách našli zalíbení mladí a vyměnili je za do té doby oblíbené polobotky. Těžké, šněrovací boty z pevné kůže a se špicí z ocele byly tím pravým symbolem, který hledali – symbolem odporu, vzpoury. Těžké boty jsou neodmyslitelně spjaty se subkulturami skinheadů, punkerů a rockerů, kteří je během minulých desetiletí začali nosit a stále nosí. Těžké botky se zabydlely hlavně v Anglii a holdovala jim také řada slavných osobností, jako např. Paul McCartney, Elton John, Kurt Cobain, Madona, Rolling Stones, Bee Gees, Jethro Tull, Depeche Mode, Red Hot Chili Peppers a další.

Dnešní podoba obuvi

V současnosti už těžké boty, často svým vzhledem evokující vojenské „kanady“, zdaleka nejsou výsadou „tvrďáků“. Vznikla celá halda značek, které tento typ bot produkují. A většina z nich se zabývá výrobou čistě módní obuví. K dostání jsou boty jak vysoké (až třicetidírkové), tak nizoučké (tři dírky). Těžké boty bez šněrování na suchý či klasický zip nejsou výjimkou. Vyrábí se boty z kůže broušené, lakované, nebo umělé (pro vegetariány a vegany). Co se designu týče, vybere si opravdu každý. Je libo spoustu kovových drsňáckých ozdob, nebo spíš něco něžnějšího? Například růžové kytičky? Ale jistě, i takové se dají sehnat!

Tato rozmanitost svědčí o opravdu širokém spektru fanoušků drsnějších botiček. Mezi takové fanoušky rozhodně patří například Selena Gomez, Gigi a Bellla Hadid, Olivia Palermo, Stella Maxwell či Chiarra Ferragni a mnoho  dalších.

Boty i do nepohody

Boty mají měkčí a pohodlnější podrážku ve srovnání s gumovými vojenskými botami. Nicméně hlavní bezpečnostní a ochranné prvky zůstávají. Mezi ně patří zejména nepromokavost, odolnost, podpora a ochrana chodidel i kotníků.

Tato obuv je určená zejména  do volného dne, například jako vycházková obuv na výlety a do těžších a extrémnějších terénů, nicméně se hodí i pro každodenní nošení. Skvěle je také využijete u různých sportovních aktivit, například u her Paintball či Airsoft. Samozřejmě, že s nimi můžete kombinovat i jemnější oblečení, a to třeba šaty nebo jemnější doplňky. Ačkoliv boty samy o sobě působí drsnějším dojmem, nemusíte tak za každou cenu i vypadat.

Vybrali jsme pro vás pár tipů, kde sehnat zajímavé a zároveň luxusní modely v podobě tzv. “bojových bot” pro každodenní nošení.

Zdroj: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16,