• Lifestyle  • Ikigai – tajemství smysluplného života

Ikigai – tajemství smysluplného života

Japonsko je zemí s průměrně nejdéle žijícími obyvateli na světě. Přemýšleli jste někdy nad tím, proč tomu tak je? Jedním z vlivů na jejich dlouhý a šťastný život je životní filosofie zvaná ikigai.

Slovo vzniklo kombinací „ikiru“ (= žít) a „kai“ (= naplnění svých ideí). Vědci jej překládají jako víru v to, že má náš život smysl. Chcete mít také „důvod, proč ráno vstát z postele“, prožít život radostně a naplno? Nemusíte jet až do Japonska, abyste své vlastní ikigai našli sami v sobě.

Jaký je první krok na cestě k ikigai? Abyste dostali odpověď, musíte se nejdříve ptát. Sami sebe. Položte si následující otázky:

Co miluji? V čem jsem dobrý? Co svět potřebuje? Za co dostanu zaplaceno?

Na jednu stranu je tento model jednoduchý, ale asi nám dáte za pravdu, že ne pro každého je snadné ho zrealizovat – věnovat se činnosti, která nás baví a zároveň jsme v ní dobří, která je k tomu užitečná a uživí nás.

„Gambatte kudasai“ neboli „Dej ze sebe to nejlepší“ – těmito slovy se Japonci dennodenně loučí. A právě tato slova popisují japonský přístup k vykonávání jakékoliv činnosti. Nemusíte být nejlepší, důležité je, že jste v dané chvíli udělali pro danou věc vše, co jste mohli. A to vás dělá v tomto směru dobrými.

Hledejte činnost, která vás uživí, ale připomínejte si, že „je lepší být, než mít“. V životě nejsou důležitá jen čísla, ale abyste v tom, co děláte, viděli smysl. Nemusíte se hned snažit spasit svět, zachraňovat životy. Svět potřebuje i ty sebemenší činnosti a profese. Jednoduše se zeptejte proč? Proč děláte to, co děláte.

Na základě průzkumu v Japonsku pracuje podle svého ikigai asi 31 % lidí. Gordon Matthews (profesor antropologie na Chinese University of Hong Kong) dodává, že způsob, jakým lidé ikigai interpretují, se dá rozdělit a napasovat na dvě jiné japonské ideje – „jiko jitsugen“ a „ittaikan“. „Jiko jitsugen“ se týká spíše vlastní seberealizace, zatímco „ittaikan“ odkazuje k pocitu sounáležitosti a odevzdání se určité skupině nebo roli.

Důležité je, abyste opravdu dobře znali sami sebe, vaše silné i slabé stránky. A poté se rozhodli jednat, hledat. A když se poštěstí, tak nalézt. A právě v tom momentě můžete říct, že jste odhalili vaši verzi tajemství smysluplného života. A nezapomeňte se radovat z maličkostí – hezké počasí, šálek dobré kávy, setkání s rodinou a přáteli – to jsou také důvody, proč ráno vstát z postele.

Zdroje: 1, 2, 3, 4