• Lifestyle  • Indiánské léto

Indiánské léto

Prázdniny jsou v plném proudu, a co by to bylo za prázdniny bez táboření, hry na indiány a spousty letní zábavy? Vraťme se tedy společně se svými dětmi do dětských let a vydejme se na cestu plnou napínavých dobrodružstvích; připomeňme si nezapomenutelnou atmosféru a kouzlo „indiánského léta“.

Na světě není nic krásnějšího, než si v dnešní uspěchané a hektické době najít chviličku času  a naplno se věnovat svým dětem. Jsou to právě oni, kdo nás učí vnímat okolní svět jejich očima, v sytějších barvách než doposud. Učí nás být za každé situace bezprostřední; objevit v sobě to své skutečné „JÁ“. A i když zrovna nejsme ve své kůži, svým úsměvem nás zahřejí u srdce; pohladí po tváří, potěší čerstvě natrhanou kyticí lučního kvítí, jen aby nás opět viděly usmívat se.

Pojďme tedy pro ně také něco hezkého udělat a zkusme jim vyčarovat kouzelné prázdniny, na které jen tak snadno nezapomenou!

A kdo ví, třeba se maminky inspirují a odhodlají se k tomu, aby obměnily svůj šatník třeba do indiánského stylu; a ve skříni tak uhlazené halenky vystřídají volné, vzdušné tuniky s krásně vyšívanými vzory nebo potiskem květin; svetříky zas pohodlná a originální ponča, drahé šperky pro změnu indiánské talismany pro štěstí.

Vzpomínám si na doby, kdy jsem ještě jako malé dítě jezdila na prázdniny k babičce a dědovi, vždy se mi vybaví nikdy nekončící hry na „indiány“. Dědeček nám všem vnoučatům postavil velký stan, a i když s opravdovým tee-pee měl pramálo společného, my všichni jsme byli spokojení. Spolu s klukama jsme si vyrobili čelenky, pomalovali tváře a hra na „indiány“ mohla začít. V těch dobách nám ke hře stačilo opravdu málo a televizi jsme o prázdninách viděli jen z rychlíku.

Bohužel tohle už moc dnešní děti neznají a je na nás rodičích připomenout jim, že kromě tabletů a televize existuje i jiná, daleko lepší zábava než civění do monitoru.

Kde tedy začneme?

Stejně jako náš dědeček začínal u obydlí indiánů, začneme i my a postavíme si malé tee-pee. Malí ale i velcí zde můžou krásně odpočívat, prohlížet si a číst knížky, hrát nejrůznější hry, a nebo se jen tak schovat před slunečními paprsky. Výhodou je, že si takové malé tee-pee můžeme postavit nejen venku na zahradě, ale i doma v dětském pokojíčku, a později, když „hra na indiány omrzí“, hezky složit a uklidit do skříně. Výroba je poměrně nenáročná a zvládne to opravdu každý.

A bez čeho se při výrobě neobejdeme? Zcela určitě budeme potřebovat 5 ks tyčí (klidně poslouží  5ks dřevěných násad na mop dlouhých 180 cm), bavlněná látka velikosti 140 x 360 cm, silnější lanko dlouhé asi  3 až 4 m, a nesmíme zapomenout i na silnější provázek.

Z látky si vystřihneme 5 stejných trojúhelníků o základně velikosti cca 90 cm a zbývající dvě strany po 140 cm. Od vrchu odstřihneme přibližně 5 cm. Vzniklý otvor poslouží k provléknutí násad a uvázání pláště tee-pee ke dřevu. Jednotlivé díly látky k sobě sešijeme. Díl, který bude představovat vchod do tee-pee v polovině rozstřihneme a začistíme. Nyní je na řadě výroba konstrukce. U jednotlivých tyčí v jejich spodní části asi 5 cm ode země vyvrtáme dírku, kterou provlékneme pevnější provázek, který konstrukci zpevní. Nahoře tee-pee jednotlivé tyče svážeme k sobě. Sešité tee-pee nasadíme na tyče a z vrchu do poloviny propleteme provázkem. Přední čelo stanu můžeme dozdobit lapačem snů pro harmonii „dočasného domova“.

A jaký je význam lapače snů?

Je to indiánský talisman, jež se zavěsí nad postel převážně malého dítěte, ale i dospělí nejsou výjimkou. Jeho úkolem je odhánět všechny zlé sny a u spícího člověka navozovat klidný spánek.  Většinou se jedná o talisman ve tvaru kruhu, vypletený sítí a na něj se pověsí pírka. Lapač skvěle harmonizuje domov, je dobrým relaxačním a meditačním prostředkem.

Zhotovit oblečení pro malé indiány by měla být hračka. Stačí nějaké staré triko, šikovné ruce, nůžky, korálky, bavlnky, textilní barvičky a velkou dávku fantazie. Vezměte staré tričko a jeho spodní lem nastříhejte na úzké proužky. Jakmile budete mít hotovo po celé délce, tak každé dva sousední proužky svažte dvojitým uzlíkem. To samé můžete udělat i na rukávech, anebo můžete třásně našít ze stuhy či silnějšího provázku. Na zdobení trika je vhodné použít korálky a knoflíky všech barev, textilní barvičky, bavlnkami vyšít různé indiánské vzory. Zde máte velké pole působnosti a záleží jen a jen na vaší fantazii, co vše na tričko použijete.

Indiánské čelenky lze koupit anebo si doma vyrobit. Nejjednodušší způsob je ušít si je doma z filcu či vyrobit z klasické čelenky do vlasů, na kterou připevníme copánky černé barvy a dozdobíme peřím a barevnými korálky. Šperky, budou-li se chtít malé parádnice – indiánky ozdobit, můžeme použít kovové náramky, dřevěné korálky a náhrdelníky. Možná ale malé indiánky uvítají, když si tyto korálky budou moci sami navléknout.

Nebyl by ale indián indiánem, kdyby si nevedl svůj vlastní prázdninový „indiánský deník“. Deník, kam si může zaznamenávat a malovat staré indiánské písmo pomocí obrázkových symbolů, mít seznamy a obrysy jednotlivých stop zvířat, vést si herbář rostlin, seznam stínů letících ptáků na obloze a spoustu jiných zajímavých věcí, které si děti sami osvojí návštěvou přírody, louky nebo lesa. Taková jejich osobní, ručně zhotovená encyklopedie, kam budou moci, kdykoliv budou potřebovat, nahlédnout a dohledat potřebné informace.

Pevně věřím, že se v létě naši malí indiáni rozhodně nudit nebudou, neboť té inspirace a nápadů, co mohou podnikat, jsou spousty. Při návštěvě lesa nebo polní cesty mohou nasbírat spoustu oblázků a kamínku všech druhů a doma si je hezky pomalovat akrylovými barvičkami. Na toulkách přírodou sbírat květiny a založit si svůj vlastní herbář, který bude obsahovat minimálně 40 různých rostlinek. A co takhle v lese k různým druhům stromů přiložit papír, přejet uhlem a obkreslit si tak „mapu“ kůry jednotlivých stromů? Je toho mnoho a ne nadarmo se říká:

„Kdo si hraje, nezlobí!“

A proto buďte opět dětmi, hrajte si se svými dětmi a víc už ke štěstí nepotřebujete!