Iva Burketová: „Nejlepší způsob, jak k módě přistupovat, je využívat zdrojů, které tu již jsou.“
V rámci letošního zářijového ročníku MBPFW se česká značka Odivi od Ivy Burketové opět postarala o rozruch, v tom nejlepším slova smyslu. Na přehlídkovém mole se objevily familiární kousky, avšak v neotřelém novém pojetí. Na první pohled by se zdálo, že modelové a modelky předvádí klasiku – sukně, košile, formální i neformální šortky, kalhoty, saka, topy, vše okořeněné smysluplnými a vkusnými doplňky, které jsou nejen naprosto nositelné, nicméně outfitu dodávaly „one last touch-up“ a zdůrazňovaly osobnost a energii každého modela a modelky. Kolekce byla obohacena o jednu zvláštnost a dle mého názoru velké plus. Jednalo se o up-cycled outfity, které byly vyrobeny z již použitých materiálů, konkrétně ze sestříhaných a zajímavě poskládaných sak všech velikostí a barev. Nápad mě natolik nadchnul, že jsem se rozhodla své dojmy dokreslit také fakty a up-to-date odpověďmi Ivy Burketové, které jsem položila pár relevantních otázek ke tvorbě, smyslu a poslání jak kolekce, tak značky Odivi.
Jak tento nápad vznikl? Jednalo se o spontánní rozhodnutí či se cestě up-cyclingu věnujete již déle?
Je to dlouhodobě promyšlená cesta. Stoupáme po pomyslné pyramidě “Buyerarchy of needs”. Tou nejudržitelnější variantou je být nahý (proto jsme minulý rok na molo poslali 15 nahých modelů a odprezentovali tak naši představu o jediné 100% udržitelné kolekci). Podle nás druhým nejlepším způsobem, jak k módě přistupovat, je využívat zdrojů, které tu již jsou. Uvědomovat si hodnoty věcí, které již máme, proto tedy up-cycling. S up-cyclingem jsme si hráli již dříve. Byl zastoupen v několika kolekcích a dokonce máme za sebou i několikery up-cyclované svatební šaty ze starých krajek či záclon nebo up-cyclované kousky na červeném koberci, které vynesly například Tereza Ramba či Eva Samková. Tohle však bylo poprvé, kdy opravdu všechny kousky byly vytvořeny tímto způsobem a poprvé, kdy jsem byla vnitřně spokojená a klidná, protože vím, že to celé dávalo smysl, neublížilo planetě a podpořilo správnou myšlenku.
Původní saka byla všechna součástí minulých kolekcí Odivi či byla zakoupena např. v second-hand a vintage obchodech?
Původní saka jsme sháněli asi 2 roky z různých zdrojů. Spolupracujeme se Second Hand 1981, ale saka také vybíráme například na cestách. Ty nejkrásnější jsem přivezla ze své cesty z charity shopů ze Skotska nebo je máme od rodin, či přátel. Takže jsou za nimi i velmi zajímavé příběhy. Jeden komplet měl například na svatbě ex manžel mé tety, jiný cestoval z Itálie. Bižuterie, kterou jsme v kolekci pak použili je mi nejmilejší součástí. Je 75 let stará a vyráběl ji můj pradědeček, kterému by tento rok bylo 100 let. Je z várky, kterou mu zabavili komunisti a vrátili ji naší rodině až po revoluci. Já ji vytáhla z půdy z pod sena a dala jí nový život.
Pokud bys měla jednou větou formulovat poslání a vizi značky Odivi, co by to bylo?
Inspirovat lidi, znát příběhy za tím, co konzumují a přinášet jim víc zážitků než nového oblečení.
Up-cycling je v dnešní chaotické a povrchní „fast-fashion době“ velké sociální téma, jak vidíte budoucnost tohoto trendu v České republice? (povědomí o tématu up-cycling, mentalitu a nákupní chování českých spotřebitelů)
Myslím, že to je ještě dlouhá cesta, kterou potřebujeme urazit. Už nyní ale cítím, že se mění například vnímání second-hand oblečení. Dřív to bylo považované za jakousi nouzi, dnes naopak za projev kreativity a individuality daného člověka. Nehledě na to, že sortiment v second handech je mnohem pestřejší a často najdete kvalitnější kousky než ve fast fashion.
Mají jednotlivé outfity v nejnovější kolekci Odivi nějakou posloupnost / hiearchii? Navazuje jeden na druhý nebo je vše ve své podstatě o náhodné a vkusné kombinaci?
Vůbec nemají, neříkáme tomu ani kolekce, je to NE-kolekce 0. Pro mě to není 50 oděvů, ale jedna myšlenka a lidé, kteří se ji rozhodli podpořit. Výzva ukázat, že se dá vytvořit ze starých kousků to, co běžně vidíme zbytečně nově ušité na přehlídkových molech ve světě. Během happeningu byl i takový časový stres, že se ani neřešilo pořadí a choreografie a dav tedy šel tak, jak to zrovna vyšlo. Až když každý kus našel svého nositele, dostal duši a konečnou podobu a až zpětně jsem docenila diverzitu jednotlivých nositelů.
Nemohla jsem si nevšimnout, že show byla založena na streetcastu, jaká byla strategie vybírání modelů a modelek na show, jednalo se o známé, rodinu a přátele či dotyčný / dotyčná musel / musela mít právě ono „IT,“ aby mohl / mohla vynést právě kolekci Odivi?
Jde o partu lidí, kteří v tom jsou dlouhodobě s námi, chápou naše myšlenky, podporují nás a spolupracují s námi. Od našich stálých modelů, přes kamarády, lidi z týmu, naše fotografy až po známé osobnosti, které souzní s tématem. 10 nositelů bylo také kurátorováno naším dlouholetým kamarádem, zpěvákem VR – Vaškem Roučkem, který vybral mladé hudební talenty, které nás inspirují. Ti vystoupili na našem happeningu a myslíme si, že o nich ještě uslyšíte.
„Nakedness first, reuse second,“ tímto heslem otevřela topless modelka Odivi show, jedná se pouze o doslovnou vsuvku pro navození správné atmosféry, nebo je zde skrytý message?
Šlo o to sdělit jasně naši myšlenku, tak aby divák pochopil souvislosti s minulým fashion weekem a “nahou” kolekcí 0+, a s tím, co ukazujeme tentokrát. Jde opět o odkaz na danou pyramidu potřeb, a o to, jak vnímáme lepší budoucnost módy. Mimochodem stejná modelka, která nesla tuto zprávu je i modelkou, která minulý rok otvírala již zmiňovanou nahou přehlídku.
Je jasné, že unisex oversize vintage saka jsou nadčasovým kouskem, který snad nikdy nezemře, existuje podle Vás názoru nějaký jiný nadčasový kousek / doplňek stejného charakteru?
Dlouhodobě podporujeme myšlenku o neudržitelnosti sezón a trendů #noseasonbutreason a snažíme se vymyslet, které jsou ty kousky, které s vámi budou celý život. Já osobně k životu potřebuji jen legíny, variabilní ODIVI šaty (v těch jde lézt po horách i jít na ples v opeře), oversize mikinu a zmiňované sako. Hodně cestuji, ideálně nalehko a tohle jsou kousky, které si s sebou zabalím do batůžku klidně i na měsíční cestu.
Kde je možné zakoupit novou kolekci Odivi?
Je ke koupi na našem eshopu odivi.cz/shop nebo naživo v našem ateliéru ve SmetanaQ Showroom.
Velice oceňuji, že streetcast byl rasově diverzní, náhoda či to byl záměr?
Naprostá náhoda, přirozený vzorek lidí, kteří jsou kolem nás.
Dokonči větu: Letoční show se nám povedla, protože…
„Tolik lidí věří v lepší budoucnost (nejen) módy a je ochotna pro to něco dělat.“
Zdroj fotografií: archiv značky ODIVI, Petr Vagner, Anet Benedikt