Jak při každodenním režimu šetřit pitnou vodou bez nutnosti se omezovat?
Běžný obyvatel České republiky denně spotřebuje přibližně 130 litrů vody. Zdá se vám to hodně? Pravdou je, že se správným přístupem lze toto číslo snížit. Stačí k tomu několik jednoduchých kroků, které vás ve vašem každodenním životě nijak neomezí a zároveň uleví jak přírodě, tak vaší peněžence.
Sprcha místo vany
Věděli jste, že naplněná vana spotřebuje přibližně dvakrát až třikrát více vody než sprcha? To znamená 150 litrů místo průměrných 50 až 60 litrů. Tím ale nutně neříkáme, že už byste se už nikdy neměli koupat ve vaně. Jen zvažte, jak často naplněnou vanu opravdu potřebujete.
Šetření vody při čištění zubů
Pro některé automatická věc, pro jiné stále prostor pro zlepšení. Stovky litrů vody jen tak protékají těm, kteří nechávají puštěnou vodu při čištění zubů. Navíc vypnout vodu během čištění zubů nebo i třeba během mydlení rukou je snad to nejmenší, co může udělat každý z nás.
Spouštějte jedině plnou pračku
Pračku zapínejte pouze v případě, že je opravdu naplněná. Rozhodně nemá cenu prát jedno špinavé tričko. Pokud si nově zařizujete bydlení nebo zvažujete koupi nové pračky, zaměřte se nejen na spotřebu energie, ale i na spotřebu vody. Zároveň ty modernější pračky nabízejí spuštění úsporného režimu. To samé samozřejmě platí i o myčkách a nádobí.
Co je to perlátor?
Čím dál tím populárnějšími se stávají perlátory. Proč je výhodné si je pořídit do domácnosti? Perlátory provzdušňují proud vody a šetří tak vodu, aniž by nějak snižovali náš komfort. Proud vody zůstane pocitově stejný, ale vody použijete výrazně méně.
Vypínejte vodu během toho, co si myjete ruce mýdlem.
Znovuvyužití šedé vody
Šedá voda je nekontaminovaná odpadní voda, například z mytí nádobí a sprchování, kterou je možné sbírat, vyčistit a znovu použít. Šedou vodu můžeme získat například taky tak, že si v míse umyjeme určité množství zeleniny a danou vodu nevylijeme, ale třeba jí zalijeme květiny v bytě.
Odtékání vody z kohoutku
Pijete často vodu z kohoutku? A necháváte odtéct počáteční teplou vodu a čekáte až se ochladí? Nechávat vodu takhle odtéct je plýtvání. Co takhle si napustit celou karafu a pak ji dát vychladit do lednice? Budete mít vychlazenou vodu stále po ruce a nebudete muset čekat, až teplá voda z kohoutku odteče. Navíc tak ušetříte velké množství pitné vody.
Další užitečné tipy na šetření vody
- ujistěte se, že vám nekapají kohoutky nebo trubky
- pravidelně kontrolujte, zda neprotéká toaleta
- používejte toaletu s dvojím splachováním
- nemyjte nádobí v ruce, ale v naplněné myčce
- při ručním mytí nenechávejte vodu téct
- nepoužívejte zbytečně mnoho nádobí – čím méně, tím lépe
- zkraťte sprchu o minutu či dvě (průměrný Čech se sprchuje osm minut)
- vypněte vodu při mytí vlasů
- zkuste omezit maso a zařadit do jídelníčku více zeleniny
Nemyjte zeleninu po jednotlivých kusech, ale všechny kusy namočte do jedné mísy. Vodu následně znovu využijte.
Zdroj: Pexels