• Styling  • Jaké kousky musí mít v šatníku každá žena?

Jaké kousky musí mít v šatníku každá žena?

Dalo by se říci, že originalita je v módě to hlavní. Přesto existují kusy oblečení, které by měly tvořit základ každého ženského šatníku. Většinou jde o ty, které mají velmi zajímavou a dlouhou historii. Které to jsou? Inspirujte se v mužském šatníku.

Začněte tím základním, půjčte si košili

Jedním ze základních módních prvků, které by neměly chybět ve vaší skříni, je vlastně původně mužská část oblečení a tou je košile. Tím základním vašeho šatníku je košile v bílé barvě, ale i černá poslouží podobně. Můžete si ji vzít ke všemu, a navíc vám dodá velmi elegantní vzhled.

Košile se do podoby, jakou známe dnes, vyvinula koncem 19. století. Tedy přesně roku 1871, kdy si anglická firma Brown, Davis & Co nechala patentovat první rozepínací košili – tedy košili s knoflíky. Do té doby se košile oblékala podobně jako tričko – a také byla považována za součást spodního prádla. Z té doby pochází také zvyk, že si muž ve společnosti sako nesundává. Až do 19. století byla bílá košile – dnes naprostý základ šatníku každého z nás, záležitostí těch nejbohatších – jelikož jen Ti si mohli dovolit košili tak často prát.

Situace se začala zlepšovat s příchodem připínacích límečků – límečky bylo možné prát samostatně, a tak nebylo potřeba celou košili prát tak často. Vyměnitelné límečky se však zdlouhavě připínaly, a proto je nakonec nahradily límečky klasické. Košile po první světové válce prodělala ještě jednu velkou změnu. Když vyšly z módy třídílné obleky s vestou, začaly se na košile přidávat kapsičky.

Mužem objevená je i kabelka

Kabelky patří už mnoho let k základním módním doplňkům žen. V dnešní době, kdy žena pracuje a žije doslova v běhu, je pro ni velká kabelka nezbytností. Potřebuje takovou, do které se vejde co nejvíce věcí, ale zároveň je také krásným módním doplňkem. A tak se její maxi podoba stala základním prvkem outfitu každé ženy. Původně však kabelky používali překvapivě pouze muži.

Z vykopávek se předpokládá, že nejstarší kabelky byly vyráběny z listů a dřeva. Dále se našly hieroglyfy, kde jsou zobrazeni muži s malými příručními taškami s uchy obvázanými kolem pasu. Byly vyrobeny z pevné kůže a zdobeny hieroglyfy a sloužily k uchovávání cenností a mincí. Zajímavé je, že tyto doplňky tehdy výhradně nosili muži, ženy nikoliv.

K té, které se říká maxi, se pojí příběh zpěvačky a herečky Jane Birkin. Ta si jednou postěžovala řediteli Hermés Jean-Louis Dumasovi, že se jí do kabelky nevejdou všechny věci, které jako zaměstnaná matka potřebuje. A tak Jean-Louis Dumas navrhl praktickou, a přitom neuvěřitelně elegantní a nadčasovou kabelku, která přinesla mnoho radosti i užitku do života nejen samotné Jane Birkin.

Mužské kalhoty, které změnily svět

Ano jsou to džíny. Kalhoty, které původně sloužily jako montérky pro zlatokopy, jsou dnes základním prvkem oblečení většiny lidí na světě. Každoročně získávají novou podobu podle aktuálních módních trendů. Dají se vzít k ležérnímu outfitu, ale také jako oblečení na méně formální setkání. Džíny prostě musíte mít.

Na pracovní kalhoty pro zlatokopy získali před 140 lety 20. května patent krejčí Jacob Davis a obchodník Levi Strauss. Tehdy ještě nikdo netušil, že se z jejich vynálezu stane oděvní fenomén 20. století a módní návrháři se budou předhánět v jeho vylepšování.

Po firmě Levi’s začala džíny, rifle či texasky vyrábět řada firem a kalhoty z pevné modré látky dostaly nejrůznější střihy. V 50. a 60. letech 20. století byly symbolem revolty teenagerů a později se staly módním hitem i luxusním zbožím pro všechny generace.

Čistě ženské kousky, které znamenaly vzpouru i revoluci –
Malé černé byly ve své době rebelským návrhem

Malé černé, fenomén módního světa. Doslova musí je mít každá žena. Jsou základním prvkem oblečení pro tisíce příležitostí. Mají mnoho podob a jsou do dnes naprosto neodolatelné. Kdysi však jejich návrh způsobil poprask.

Jako první s nimi přišla Coco Chanel a způsobila módní revoluci. Černé šaty bývaly považovány za smuteční, než přišla Coco a prohlásila, že ženy na plese v barevných šatech vypadají příšerně a měly by raději obléknout černou. Tím se začal rodit kult malých černých. Černé šaty podle její vize měly snížený pas a délku pod kolena. Na rozdíl od mnoha jiných modelů tehdejších návrhářů vynechala korzet, který ženy zbytečně omezoval. Ilustrace jejího ikonického modelu otiskl v roce 1926 časopis Vogue a pojmenoval ho model Ford. Využil tím analogie k modernímu a demokratickému autu T od značky Ford, který byl jednoduchý a dostupný. Stejně takové byly i malé černé od Coco Chanel.

Dřívější ďáblův nástroj je dnes základem ženského oblékaní

Když se řekne ženská obuv, většina z nás si představí lodičky. Lodičky jsou základními typem bot, který nesmí chybět v žádném ženském botníku. Dají se totiž vzít k mnoha různým příležitostem a prvkům oblečení. Například ke košili, džínám i malým černým. Dnes jsou běžnou obuví, ale nebylo tomu tak vždy.

Začátek historie bot, které se měly podobat lodičkám, se pravděpodobně vyvíjel zkrácením jezdeckých bot, které byly na vysokém podpatku. Tyto botky byly znakem prestižnosti a lidé, kteří je nosili, se cítili velmi důležitě a hrdě.

Věřte nebo ne, muži jej považovali za ďáblův nástroj. Aby toho nebylo málo, tak byl vydán také podpatkový zákon, ve kterém bylo jasně vysvětleno, že ženy nesmí nosit lodičky. Možná vás teď napadá, co se ženě asi tak mohlo stát, když si i přes tento zákaz lodičky pokusila obout – tato žena byla prohlášena za čarodějnici a poté upálena.

Coco Chanel byla ikonou módy a věděla své. Držte se proto jejími radami.

„Žena je nejblíže tomu být nahá, když je dobře oblečená.“

Coco Chanel

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22