• Lifestyle  • Kam v Česku vyrazit za kulturou

Kam v Česku vyrazit za kulturou

Už neplánujete žádnou dovolenou v Chorvatsku a trávíte zbytek léta doma a přemýšlíte, kam se podívat? Přinášíme několik doporučení zahrnující krásné zámky, výstavy a další směsici kulturních akcí.

Dětenice

Barokní zámek Dětenice, který se nachází cca 75 km od Prahy, je ideálním místem pro jednodenní i víkendový výlet. Po prohlídce zámku doporučujeme projít zámecký park a navštívit Středověkou krčmu, kde se přenesete z 21. století do středověku. Pokud na vás už ve dveřích bude obsluha hrubá, nelekejte se. Usaďte se na dřevěné lavice ke kamenným stolům, dopřejte si maso pečené na otevřeném ohni a další jídla, které jen tak někde neochutnáte, a na uhašení žízně si – klidně hezky hlasitě – objednejte u šenkýře korbel piva. Každý den od 19 hodin se zde můžete zúčastnit středověkého programu – stojí to za to: čekají na vás šermíři, ohňová show, souboje těžkooděnců, živá středověká hudba, poprava a mnoho dalšího. Po takovém divokém večeru zalehněte do postele ve středověkém hotelu nebo se můžete ubytovat i na samotném zámku.

Jemniště

Barokní zámek Jemniště se nachází 8 km východně od Benešova. Objekt je v soukromých rukou rodiny Šternberků a je zpřístupněn veřejnosti. Zámecká expozice sestává z 9 sálů, pokojů a kaple sv. Josefa. K zámku patří rozsáhlý park, který rozhodně stojí za návštěvu.

Žleby

Romantický zámek Žleby jistě znáte z mnoha českých pohádek a filmů (Tři bratři, Kouzla Králů, Nekrásnější hádanka…). Není samozřejmě náhodou, že padl do okna mnoha režisérům. Je opravdu okouzlující. Prohlídkové okruhy vás zavedou do soukromých komnat i velkých sálů. Pokud vystoupíte na Velkou věž, užijete si pohled do širokého okolí, ke kterému patří rozsáhlý zámecký park anglického typu.

Jedněmi z nejznámějších majitelů zámku Žleby byli Auerspergové, v jejichž rukách zůstal až do 20. století. Jejich letním a později i celoročním sídlem pro další generace se stal zámek ve Slatiňanech, jehož návštěvu také doporučujeme.

Nové Hrady

Zámek Nové Hrady je dominantou stejnojmenné obce v Pardubickém kraji, která se nachází přibližně 20 min jízdy autem od Litomyšle. Tato rokoková stavba si vysloužila přezdívku „české Versailles“. Zámek v roce 1997 koupili manželé Kučerovi a kompletně ho zrekonstruovali. V zámeckém areálu najdete rozsáhlou zahradu, muzeum motokol, galerii klobouků, kavárnu, restauraci, labyrint a farmu.

Kulturní léto v Karlových Varech

I přesto, že město nemohlo letos hostit každoroční filmový festival, to ve Varech žije. Celé léto nabízí pestrý kulturní program. Těšit se můžete na koncerty, divadlo, symfonický orchestr, akce pro děti či letní autokino. Podrobný program najdete na webu města.

Slavná sbírka v pohybu

Unikátní výstava iMucha, kterou můžete navštívit od 21. 8. v Obecním domě, nabízí zcela nový a technologiím 21. století odpovídající pohled na celosvětově nejkomplexnější sbírku českého secesního mistra, jejíž základy položila bývalá tenisová jednička Ivan Lendl. Ocitnete se tváří v tvář oživlým modelkám a budete obklopeni výjevy ze Slovanské epopeje. Mistrné architektonické ztvárnění konceptu provází nejvýznamnějšími milníky Muchova života a tvorby, které dokreslují ty nejzásadnější informace od předního odborníka na Alfonse Muchu. Vstupné je 290 Kč, snížené 190 Kč.

V Radlické to žije

Radlická kulturní sportovna na pražském Andělu letos opravdu prokoukla a ožila. Je to ideální prostor, kde v Praze strávit letní večer. Každé úterý a čtvrtek na vás čeká letní kino, dále se můžete těšit na spoustu kulturních akcí – výstavy, stand-up comedy, divadlo – za návštěvu stojí např. představení The Loser(s), které je plné akrobatických triků, hudby a humoru (27. srpna od 20:30). A protože pohyb nikdy neuškodí, přijďte si zatancovat – buď na lekci New Style Hustle nebo na party.

Výlet do druhohor skrze virtuální realitu

Za špatného počasí jistě oceníte nějakou alternativu pod střechou. Pokud máte děti, vyrazte s nimi do Premium Outlet Prague u Letiště Václava Havla, kde vás vedle nákupů čeká i virtuální realita s dinosaury. Tenhle multismyslový projekt se nachází na rozloze více než 200 metrů čtverečních a může se ho zúčastnit jednotlivec od 8 let nebo skupina až 4 osob. Na cestě do druhohor potkáte ikonické giganty včetně tyranosaura Rexe. Cena vstupenky je 450 Kč. Do konce srpna nabízí POP druhou vstupenku zdarma, pokud nakoupíte v jakémkoliv obchodě (či více obchodech) nad 2500 Kč.

Zdroje: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9