• Lifestyle  • KÁMEN, SKLO A OCEÁN…

KÁMEN, SKLO A OCEÁN…

Velmi netradičně pojatá architektura tradiční architektura na divokém pobřeží Irska. Přesně tato slova vystihují odvážný projekt dublinského architektonického ateliéru PETER LEGGE ASSOCIATES, v němž se snoubí historický styl původních rybářských domků s éterickou modernou…

Na začátku tu stála jen torza dvou původních kamenných chaloupek, bičovaná ostrým oceánským větrem. A byla to právě tato divoká krása okolní krajiny, všudypřítomné kamenné zídky a bludné balvany, jež se staly základní inspirací pro architekty při realizaci tohoto projektu. Kamenné zdi byly citlivě zrekonstruovány a ponechány neomítnuty, díky čemuž zůstal zachován jejich rustikální styl. Oproti tomu pro přístavbu, v níž nalezla své místo schodišťová hala, bylo vybráno sklo! Velkoplošné skleněné tabule drží jen nenápadná hliníková konstrukce, jež působí téměř neviditelně a nijak tak neruší celkový vzhled stavby. Stejná konstrukce byla využita také v jídelně, kdy byla většina jedné stěny nahrazena jakousi „zimní zahradou,“ kterou je možné zcela otevřít a propojit tak jídelní prostor s terasou, odkud je úchvatný výhled na oceán. Střecha byla pokryta černou břidlicí, která nejen že skvěle odolává drsným klimatickým podmínkám, ale zároveň skvěle koresponduje s kamennými zdmi a umocňuje tradiční vzhled domu.

Respekt k tradicím se však zcela vytrácí v interiérech domu, jež jsou pojaty v současném stylu. Ze vstupní prosklené haly, odkud stoupá ocelové schodiště s betonovými do pokojů v podkroví, je přístup do obou „křídel“ rezidence. V přízemí jednoho z nich se nachází hlavní společenský prostor, sestávající z obývacího pokoje a kuchyně s jídelnou. Tyto místnosti jsou od sebe odděleny jen lehkou příčkou, v níž našel své místo krb. Obývací pokoj se pak z poloviny otevírá až do střešní konstrukce, z druhé je „zastřešen“ galerií, jež slouží jako pracovna, ale také jako přístup k jedné z ložnic. Navzdory modernímu zařízení a stylu blížícímu se minimalismu, zde však nalezneme několik hravých prvků, připomínajících dávnou minulost tohoto místa, ať již se jedná o krbovou římsu ze starého trámu, či kuchyňskou linku, jejíž skříňky jsou z přírodních palubek, používaných pro stavbu člunů. Barvy jsou povětšinou tlumené, zemité a jediným výrazným oživením je zde jasně červená luxusní pohovka.

Ve druhém křídle se nachází hlavní ložnice majitelů a sociální zázemí. Ložnice sama je zařízena velmi stroze, kromě železné postele a vestavných skříní v jemném tyrkysu, jsou jediným zařízením tohoto pokoje rustikální židle a starý kufr, jež více než úložnou funkci, plní funkci estetickou a podtrhuje tak venkovský styl tohoto místa. V patře se pak kromě pracovny na galerii a ložnice nachází také hlavní koupelna. Podobně jako v přízemí, i zde dominují tlumené odstíny doplněné jasně bílou barvou. Stěny jsou prosty obrazů, či jiných dekorací, díky čemuž nic neodvádí pozornost od úchvatného výhledu na oceán.

Poděkování a zdroj fotografií: Peter Legge Associates