• Lifestyle  • Knihy, které si musíte přečíst před vstupem do galerie

Knihy, které si musíte přečíst před vstupem do galerie

Poznala to většina z nás – nervózní postávání a předstírání, že víme zcela ,,přesně“, o čem se účastníci párty či vernisáže baví. Je to zcela přirozené, ne každý měl umění ve škole. Pojďte si tedy zábavnou formou dostudovat dějiny kultury, tak abyste to nevzdali hned v počátků.

Na začátek bychom měli sáhnout po něčem, co nám ujasní problematiku současného umění. V tom nám pomůže právě tato kniha.

Průvodce neklidným územím – David Böhm, Jiří Franta, Ondřej Horák

Publikace, ve které nalezneme příběhy českého výtvarného umění (1900–2015). Kniha obsahuje shrnutí a časovou osu, abyste se lépe orientovali. Na začátku každé dekády je krátká rekapitulace z historického hlediska a nalezneme i krátké komiksové vsuvky o životě umělců.

Něco z malířského prostředí nejznámějšího kubisty na světě.

Můj život s Picassem – Françoise Gilot, Carlton Lake

Zachycení tvorby a soukromého života očima Françoise Gilot, jedné z mnoha osudových milenek Pabla. Příběh je bezprostředním svědectvím desetiletého soužití, včetně fotografií ze soukromého archivu a prvotních skic nejznámějších obrazů. Malíř se nám zobrazuje jako muž rozpolcené povahy, který dokáže stejně silně milovat i nenávidět v tentýž okamžik. Kniha je nasycena barvitým prostředím z uměleckého světa prolínající se v pařížských barech, právě v období druhé světové války.

Co bychom tu dělali bez filmu? Asi každý z nás k nim sklouzává, když si chce odpočinout či na chvíli prožít ,,šťastně až do smrti”, ale známe samotné autory?

Obhajoba šílencova – Woody Allen

Kniha začíná – jak jinak než sebevražednou tématikou. Autor je neustále posedlý myšlenkou na smrt, ustavičně přemítá nad posmrtným životem, jestli nás v té nicotě něco čeká, či budeme dlít v černotě. Obhajobu šílencovu můžeme vnímat jako souhrnné vydání povídkového díla Woodyho Allena, kterého mnozí z nás známe díky filmu Půlnoc v Paříži či Poznáš muže svých snů.

Hudba je nedílnou součástí našeho života. Pouštíme si ji jako podkres, evokuje nám vzpomínky. V roce 2018 vyšel ilustrovaný životopis o muži mnoha tváří.

Bowie – Fran Ruiz, María Hesse

Davida Bowieho charakterizoval nápaditý styl a výjimečný talent. Jeho dopad na moderní popkulturu je nepřehlédnutelný. Poznejme více z jeho osobnosti a alter ega Ziggyho Stardusta, mimozemšťana z jiné planety. Jeho životní cestu a prostředí showbyznysu doprovází drogová závislost a psychická labilita. Unikátní ilustrace podtrhují jeho fantaskní a křehkou duši.

Unikát módního světa, průkopnice žen v módním průmyslu, zároveň také Boss Girl. Jedna z prvních feministek, které odmítaly nechat se svazovat korzetem. Už víte o kom je řeč?

Coco Chanel – Megan Hess

Jméno tolik skloňované, zároveň autorka fiktivních příběhů o sobě samé. Proč COCO měnila záměrně svůj životní příběh? A proč její logo má překřížené CC? Jste si tak jistí, že jsou to iniciály? Kdo jí v životě nejvíc zasáhl? Celou knihu podtrhují fashion ilustrace a motta, kterými se Gabrielle ráda řídila.

Zdroj fotografií: 01,02,03,04,05,06