• Lifestyle  • Kokosová voda jako zázračný suplement

Kokosová voda jako zázračný suplement

Kokosová voda je jedním z největších zázraků, který můžete začlenit do své potravy. Proč kokosovou vodu milují všichni od celebrit po sportovce?

Voda se do skořápky dostává dlouhou cestou skrze vlákna stromu, je bohatá na minerální látky, neobsahuje tuk ani cholesterol. Díky přirozené rovnováze draslíku a sodíku hydratuje lépe než sportovní nápoje, napomáhá správnému spalování, tedy i rychlejšímu hubnutí a výrazně posiluje lidskou imunitu. To zní skvěle, že? V Česku palmy obrostlé kokosy sice nepotkáte, ale i tak v dnešní době seženete kokosovou vodu celkem snadno i u nás. Nezapomeňte číst složení, neboť některé varianty bývají nekvalitní z koncentrátu a zbytečně doslazované. Ale zpět k jejím benefitům.

Parťák při hubnutí

Konzumace kokosové vody je ideální, když chcete shodit přebytečná kila. Neobsahuje žádné chemické látky a zrychluje metabolismus. Dokáže optimalizovat hladinu cukru v krvi, což z ní dělá vhodnou potravinu pro prevenci diabetu. Co takhle ji pít např. místo džusu?

Snižuje krevní tlak

Podle výzkumů dokáže kokosová voda u lidí s hypertenzí snižovat systolický tlak. K tomuto pozitivnímu efektu došlo u téměř 80 % pozorovaných subjektů. Tento pozitivní efekt je nejčastěji připisován draslíku, který kokosová voda obsahuje v poměrně velkém množství.

Konkuruje iontovým nápojům

Sportující jedinci ocení, že je kokosová voda díky zmíněnému obsahu draslíku skvělým zdrojem elektrolytů. Dokáže hydratovat po tréninku stejně dobře jako iontové nápoje k tomu určené – a navíc bývá i levnější.

Pomáhá předcházet ledvinovým kamenům

Studie potvrdily, že pravidelný přísun kokosové vody může snížit tvorbu ledvinových kamenů. Dále napomáhá k odstranění volných radikálů z těla.

Bojovník proti stárnutí

Voda z mladých kokosů obsahuje cytokiny a kyselinu laurovou, dva důležité prvky, které tělo využívá při procesu buněčného růstu. Pyšní se silným anti-aging efektem, protirakovinotvornými a protitrombotickými účinky, což pomáhá minimalizovat následky procesu stárnutí. Vyvažuje hladinu pH a udržuje pojivovou tkáň hydratovanou a silnou.

Zalíbily se vám její benefity, ale nevíte, kterou variantu na trhu kokosových vod vybrat? Doporučujeme Wild & Coco – na jejich webu najdete také řadu zajímavých informací o kokosové vodě a mladých kokosech. Vedle studií, které potvrzují pozitivní účinky kokosu na lidské zdraví, také třeba inspiraci jak s kokosovou vodou a jinými kokosovými produkty naložit v kuchyni. Dalším naším tipem je značka Cocoxim, která využívá kokosy pěstované na vlastní bio farmě v oblasti Ben Tre ve Vietnamu.

Zdroje: 1, 2, 3