• Lifestyle  • Konečná stanice Osvětim: kniha, která vás vezme za srdce

Konečná stanice Osvětim: kniha, která vás vezme za srdce

Vánoce se blíží a společně s nimi i chvilky pod teplou dekou s čajem v ruce. Připravili jsme si pro vás recenzi na knihu, kterou využijete, ať už při vánočním lenošení nebo jako tip na dárek.

Konečná stanice Osvětim

Autor: Eddy de Wind

Kniha, jak už z názvu vyplývá, pojednává o nemilém osudu Židů za 2. světové války. Zajímavostí však je, že knihu napsal sám muž, který si prošel koncentračním táborem. Pro jeho štěstí, pracoval jako lékař, a tak ho nečekal tak krutý osud jako většinu jeho přátel.

„Holandský lékař Eddy de Wind i jeho manželka Friedel byli odvlečeni do Osvětimi. Po příjezdu přežili krutou selekci a byli pracovně zařazeni na ošetřovny. Každý den a každou hodinu se v koncentračním táboře odehrával nelítostný boj o přežití – pro Eddyho to znamenalo přizpůsobit se nepředvídatelným reakcím dozorců, Friedel musela od sebe odvrátit hrozící osud oběti „lékařských“ experimentů Josepha Mengeleho. Sílu jim dodávala vzájemná láska: Friedel a Eddy si občas dokázali prostrčit přes plot lístek a výjimečně se dokonce odvážili kratičkého objetí. Když na konci války uprchli poslední dozorci, Eddy se schoval v opuštěných barácích a začal se zuřivým úsilím zapisovat svoje zážitky. Vznikl zcela ojedinělý záznam vězeňského života ve vyhlazovacím táboře zachycující z bezprostřední blízkosti každodenní boj o život, ale i záblesky radosti, když se Eddymu a Friedel podařilo zahlédnout jeden druhého.“

Velký obdiv patří samotnému autorovi knihy, který dokázal přenést všechny ty hrůzy na papír a pomoci tak čtenářům k představení si těch hrůz. Při čtení knihy soucítíte s postavami, které neměli dostatek jídla a byli odkázáni na nacisty, kteří si s nimi dělali, co chtěli. Nestačíte se divit nad psychologickými hrami, které s vězni dozorci hráli. Zároveň v knize nenajdete moc napínavých momentů. Přirovnala bych ji spíše ke zpovědi. A přesně to dodává knize čtivost a opravdovost.

Určitě bych knihu doporučila lidem, kteří se o problematiku 2. světové války zajímají a už mají něco málo načteno. Nenajde v ní přesné popsání prostředí, neodkazuje se v ní na historické momenty. Zároveň si díky ní dokážete vybavit, jak se asi museli lidé v táborech cítit.

Děkujeme nakladatelství Leda za poskytnutí knihy k recenzi.

Zdroj: Leda